Ženski Giro se je začel leta 1988, od letošnje sezone pa je končno združen pod enotno streho prireditelja RCS Sport, ki bedi nad moško Dirko po Italiji. Zadnja zmaga Italijank sega v leto 2008, ko je bila najboljša Fabiana Luperini. Zdaj jo je nasledila Elisa Longho Borgini, ki je v zadnjih osmih dneh dobila izredno tesen in napet dvoboj z Lotte Kopecky.

Na zadnji, osmi, etapi od Pescare do L'Aquile (117 km) je Longo Borghini s četrtim mestom storila dovolj in povišala prednost pred Belgijko Lotte Kopecky (SD Worx Protime) z ene sekunde na končnih 21 sekund.

Dvanajsta na Blockhausu in dvanajsta v končnem seštevku

Edina Slovenka na letošnjem ženskem Giru Urška Žigart (Liv AlUla Jayco) je zasedla končno 12. mesto. Omenjeno mesto je osvojila na sobotni kraljevski etapi s ciljem na Blockhausu na strehi Apeninov. Ob tem je Žigart opravljala vlogo pomočnice za ekipno kapetanko Mavi Garcio, ki je bila na koncu skupno deveta. Avstralska ekipa je tudi z izdatno pomočjo slovenske državne prvakinje na koncu slavila v ekipnem seštevku.

Za 27-letno Slovenko, sicer zaročenko Tadeja Pogačarja, je to najboljša uvrstitev v karieri na treh največjih dirkah. Pred tem je bila najvišje (29.) na dirki po Franciji pred dvema letoma. Lansko Dirko po Italiji je Žigart končala predčasno po padcu in posledičnem pretresu možganov.

Za tri mesta izboljšala izid Polone Batagelj

Dvanajsto mesto je tudi najboljša končna uvrstitev slovenskih kolesark. Predtem je bila skupno 15. Polona Batagelj na Giru 2015!

Na zadnji, nedeljski, etapi je Urška Žigart zasedla 24. mesto z zaostankom 47 sekund. Etapo je dobila predstavnica Mavricija Kimberley Le Court Pienaar (AG Insurance Soudal), ki je v sprintu trojice ugnala Američanko Ruth Edwards (Human Powered Health) in Nemko Franzisko Koch (DSM firmenich PostNL).

Za Eliso Longo Borghini, ki je rožnato majico vodilne nosila vse od zmage v vožnji na čas v prvi etapi, je bila to 46. zmaga v karieri, prvič pa je slavila na kateri od treh največjih dirk.