Rogličeve uvrstitve na kronometrih na Dirki po Španiji po vrsti: 1., 1., 1., 1., 2. in 3. Tokrat je v Lizboni prvič ostal brez stopničk, a vseeno že ima rahlo prednost pred tekmeci za zadnjo rdečo majico v Madridu. Foto: EPA

Na papirju prvi favorit za končno zmagoslavje v Madridu Primož Roglič je startal med zadnjimi. Na vmesnem času je kapetan ekipe RedBull Bora Hansgrohe zaostajal 13 sekund za takrat presenetljivo vodilnim Vackom. Zasavski orel je zaključil hitro in je na koncu s časom 12:52 osvojil osmo mesto.

Prvi med kapetani in 36 sekund pred Kussom

V primerjavi s tekmeci za skupno razvrstitev je v tako imenovanem klubu kapetanov že pridobil rahlo prednost. Joao Almeida je za Rogličem zaostal za dve sekundi, Mattias Skjelmose pet sekund, Antonio Tiberi deset sekund, ekipna tovariša Aleks Vlasov in Dani Martinez 12 sekund oziroma 16 sekund ...

Drugi kapetan UAE Emiratesa Adam Yates za slovenskim šampionom zaostaja 17 sekund. Branilec lanske zmage Sepp Kuss je bil šele 62. in za Rogličem zaostaja že za 36 sekund. Še več – 48 sekund – je izgubil Mikel Landa.

Vacek izrinil Affinija z vročega stola

Na vsega 12 kilometrih cest ob ustju reke Tejo in Atlantskega oceana od Lizbone do obmorskega mesta Oeiras je bilo le 55 višinskih metrov. Na tako imenovani palačinki sta vlogi favoritov za etapno zmago in prvo rdečo majico pripadli Joshui Tarlingu in Woutu van Aertu.

Prerez 1. etape – kronometra v dolžini 12 kilometrom med Lizbono in Oeirasom. Pri okoli 30 stopinjah Celzija je na razplet vplival tudi veter s spremenljivo močnimi sunki, ki so motili kolesarje v zadnjih kilometrih. Foto: ASO/Unipublic

Dolgo je vodil van Aertov in Kussov ekipni sotekmovalec Edoardo Affini s časom 12:43 in povprečno hitrostjo 56,6 km/h! Prvi favorit dneva evropski prvak Joshua Tarling je na vmesnem času na 7,3 km imel tri sekunde prednosti pred Italijanom. A ob vse močnejših sunkih vetra v zadnjih kilometrih je 20-letni Valižan izgubil skromno prednost in v cilj prišel 28 stotink za Affinijem.

Vodilna je presenetil mladi Čeh Matthias Vacek, ki je bil najhitrejši na vmesnem času in v cilju, kjer je ob povprečni hitrosti točno 57 km/h za šest sekund prehitel Affinija in Tarlinga.

Štirinajsta zmaga kariere za Brandona McNultyja, že peta letos in tretja v kronometru svetovne serije. Najhitrejši je bil na UAE Touru, Dirki po Romandiji in zdaj še na uvodni etapi Dirke po Španiji. Foto: EPA

McNulty do zmage, van Aert tokrat tretji

Vendar boja za etapno zmago in prvo majico vodilnega ni bilo konec vse do zadnjih dveh kolesarjev. Wout van Aert je postavil nov najhitrejši vmesni čas, a kaj jo je tik pred njim še hitreje z zadnjimi kilometri opravil Brandon McNulty.

Ameriški prvak v vožnji na čas je s povprečno hitrostjo 57,2 km/h in časom 12:35,28 za dve sekundi prehitel Vacka, nato je čakal na prihod belgijskega zvezdnika. Van Aert je v nasprotju z McNultyjem izgubil nekaj dragocenih sekund in je na koncu z zaostankom treh sekund zasedel tretje mesto. Med zadnjimi je vozil tudi Stefan Küng, ki je bil z zaostankom šestih sekund četrti.

Na Vuelti predvsem kot pomočnik kapetanoma UAE-ja

McNulty je sodil v drugi krog favoritov dneva, z izjemno kronometrsko opremo in pripravo UAE Emiratesa pa je oblekel prvo rdečo majico La Vuelte 24. "Ne bi rekel, da sem pričakoval zmago. Vedel sem, da bi se moralo zgoditi kaj norega, očitno se je tako tudi razpletlo. Upal sem na nekaj dobrega, to pa je že kar neverjetno," je v prvem intervjuju zmagovalca dejal 26-letni Američan. Pogačarjeva ekipa je letos slavila na osmih od 14 kronometrov pod okriljem svetovne serije.

28-letnik iz Phoenixa je prvič v karieri oblekel majico vodilnega na tritedenski dirki, a kljub tretjemu mestu na letošnji dirki Pariz–Nica in petemu mestu na Dirki po Baskiji Američan zatrjuje, da ni morebitni tretji adut UAE Emirates. Foto: EPA

"Imel sem zelo dobre noge, dobro sem se počutil že med treningom. Tudi na olimpijske igre sem šel s temi občutki. V teh 12 minutah nimaš ravno česa preračunavati, moraš iti na vso moč od samega začetka. Na olimpijskih igrah je bilo težko, tam so bili zelo dobri tekmovalci. Upal sem sicer, da bi se mi že tam lahko posrečilo, a nisem bil prepričan vase. Ta teden sem dokazal, da bi lahko bil višje ob boljšem dnevu," je dodal peti z olimpijskega kronometra v Parizu.

"Lepo je biti v vodstvu, a ni skrivnost, da imamo zelo dobri vodji v Joau Almeidi in Adamu Yatesu, zato bom naredil vse, kar je v moji moči, da jima pomagam," je za konec McNulty potrdil, da bo v nadaljevanju predvsem pomočnik navezi Almeida–A. Yates, ki bo skušala za UAE Emirates osvojiti še tretjo tritedensko dirko sezone. Na drugi strani bo Roglič dirkal za slovenski hat-trick grand tourov.