Lamine Yamal je postal najmlajši strelec na evropskih prvenstvih. Z zadetkom pri 16 letih in 362 dneh je prehitel dosedanjega rekorderja teh tekmovanj Švicarja Johana Vonlanthena, ki je zadel na EP-ju 2004, ko je bil star 18 let in 141 dni. Imenovan je bil tudi za igralca polfinalne tekme. Foto: Reuters

Francija, ki je veljala za enega glavnih favoritov za končni uspeh, je lovila tretji naslov po letih 1984 in 2000, Španija pa četrtega, doslej je bila uspešna v letih 1964, 2008 in 2012. V nedeljo novo lovoriko lahko osvoji le Španija.

Čeprav Španci niso mogli računati na kaznovana branilca Danija Carvajala in Robina Le Normanda ter poškodovanega Pedrija, ki je že končal turnir, so pokazali premoč na polfinalni tekmi. Zaostajali so z 1:0, v štirih minutah pa so dosegli dva gola in tako prešli v vodstvo, ki jim ga je uspelo zadržati vse do konca.

Muani poskrbel za zgodnje francosko vodstvo
Španci so si že v peti minuti priigrali veliko priložnost. Lamine Yamal je poslal predložek pred vrata, Fabian Ruiz je neovirano streljal z glavo, žoga je šla malo nad prečko.

Randal Kolo Muani je Francijo povedel v vodstvo že v 8. minuti. Foto: Reuters

V 8. minuti je Francija s podobno akcijo kot prej Španija povedla. Kylian Mbappe je poslal žogo pred vrata, tam pa je bil najvišji v skoku Randal Kolo Muani, ki je zadel z glavo. To je prvi zadetek Francije iz igre na EP-ju 2024. VAR je potrdil gol, francoski navijači so se razveselili.

V 19. minuti je Mbappe nevarno streljal znotraj kazenskega prostora, a španska obramba ga je blokirala.

Mojstrovina mladega Yamala in gol Olma
Španski adut Lamine Yamal, ki bo 14. julija praznoval 17. rojstni dan, je pokazal ves svoj talent v 21. minuti. V slogu največjih mojstrov je streljal s 25 m v levi zgornji kot, žoga se je od vratnice odbila v mrežo.

Veselje obeh strelcev Španije na polfinalni tekmi – Lamina Yamala in Danija Olma. Foto: Reuters

V 25. minuti je Jesus Navas s podajo zaposlil Danija Olma, ki je preigral nekaj nogometašev Francije in si izboril strel. Zadel je Julesa Koundeja in žoga se je odbila v francosko mrežo – Španija je povedla.

Pritisk Francije se ni obrestoval
Francozi so v drugem polčasu prevzeli pobudo. V 53. minuti je po podaji iz kota Aurelien Tchouameni streljal z glavo, toda preveč po sredini in Unai Simon je branil brez težav. Španski vratar je nekaj minut zatem ubranil tudi strel Mbappeju, ki je prelisičil špansko obrambo, streljal je od blizu. V 63. minuti je po podaji iz kota z glavo od blizu streljal Dayot Upamecano, a ni bil dovolj natančen, žoga je končala malo mimo vrat. V 76. minuti je Theo Hernandez zapravil lepo priložnost, ko je prišel do odbitka na robu kazenskega prostora, streljal je čez gol.

Priložnosti s tekme Španija - Francija
Tekmo je sodil slovenski sodnik Slavko Vinčić. Foto: Reuters

V 81. minuti je Yamal preigral dva Francoza, streljal je z roba kazenskega prostora, žoga je švignila nad prečko. Mbappe je v 86. minuti potegnil francoski protinapad in zaključil iz podobnega položaja kot Yamal prej, toda njegov poskus je končal visoko čez gol.

Francozi so v končnici kot zadnje napadalno orožje poslali še veterana Olivierja Girouda. A niti to ni pomagalo, Španija je znala skriti žogo in tekmecem onemogočiti vsakršno nevarno akcijo, tako da se je na koncu brez težav uvrstila v finale.