Blaž Blagotinšek se je dobro boril na črti in tekmo odprl s tremi goli za izenačenje na 4:4. 202 cm visoki Blagotinšek je bil s svojo močjo eden redkih v slovenski reprezentanci, ki se je lahko zoperstavil Nemcem. Foto: Reuters

Slovenci so bili v dvorani Maxa Schmelinga gostiteljem enakovredni le na začetku srečanja, nato pa so Nemci prevladali v vseh elementih igre. Bili so močnejši, hitrejši in bolj kakovostni.

Nemci premočni za Slovence, v nedeljo za OI s Švedi

Slovenija se enostavno ni uspela postaviti po robu "sili", ki jo je razvila Nemčija po celotnem igrišču. Očitno je bilo, da se zasedbi Ljubomirja Vranješa še kako pozna odsotnost dvometrašev Nika Henigmana in Boruta Mačkovška.

Slovenci so imeli veliko težav s prebijanjem visoke, močne, agresivne in gibljive nemške obrambe 6-0. Na zgornji fotografiji Rok Ovniček v primežu Hendrika Pekelerja in Steffena Weinholda. Foto: Reuters

Kljub porazu pa imajo Slovenci še eno priložnost, da si izborijo pot na olimpijske igre v Tokiu. Za ta "veliki met" morajo v nedeljo premagati Švedsko, ki je v soboto s 36:25 ugnala Alžirijo.

Ekspresni izključitvi Potočnika, dva gola Blagotinška, Slovenci vzpostavili začetno ravnotežje
Nemci so dosegli prvi gol na tekmi, na drugi strani pa je Jure Dolenec ob igralcu manj izenačil na 1:1. Pri vodstvu Nemčije z 2:1 v 4. minuti je bil še drugič izključen Gregor Potočnik, kar so Nemci izkoristili za vodstvo s 3:1. Zadel je Timo Kastening. Slovenija je odlično odgovorila, saj je Blaž Blagotinšek z dvema goloma ob igralcu manj izenačil na 3:3. Robustni Blagotinšek je malo pozneje poravnal še na 4:4. Slovenci so po začetnih nekoliko slabših minutah vzpostavili ravnotežje in Blaž Janc je v 9. minuti poskrbel celo za prvo vodstvo (5:4).

Nemci so bili izjemno motivirani. Tudi klop je
Nemci so bili izjemno motivirani. Tudi klop je "igrala" s tistimi na igrišču. Foto: Reuters

Slovenci nemočni, ko se je ogrel "nemški stroj"
A Nemci so nato naredili delni izid 4:0 in v dveh minutah povedli z 8:5. Slovencem je precej težav povzročal levi zunanji Julius Kuhn. Nemci so kljub izključitvi Kuhna še povečali prednost. Narekovali so hud tempo, ki mu očitno Slovenci niso bili kos. Steffen Weinhold je v 15. minuti zabil za 11:6, tako da je moral slovenski selektor Ljubomir Vranješ vzeti minuto odmora. Ta ni pomagala. Gostitelji so bili močnejši, hitrejši in bolj lačni uspeha.

Ob polčasu semafor kazal +10 za Nemce
Zdelo se je, da z izjemo Blagotinška in Janca v slovenski reprezentanci ni bilo igralca, ki bi se lahko zoperstavil nemški sili. Očitno je bilo, da se pri Sloveniji pozna odsotnost dvometrašev Henigmana in Mačkovška. Nemci so igrali kot v transu. V 27. minuti je Hendrik Pekeler zabil za 20:10. Slovenski mrk je prekinil Tadej Mazej z golom za 21:11. Polčas se je končal z 22:12.

Blagotinšek in Matej Gaber ustavljata Jurija Knorra. Foto: Reuters

Vranješevi izbranci v drugem delu z mislimi že pri Švedih
Drugi del so Slovenci odprli z uspešno izvedeno sedemmetrovko Dragana Gajića. A nato sta španska sodnika Raluy Lopez Oscar in Ramirez Angel hkrati izključila Darka Cingesarja (prekršek) in Mateja Gabra (ugovarjanje). Kljub temu pa je Blagotinšek znižal na 22:14. Nemci so hitro ujeli visok ritem, tako da je Marcel Schiller v 36. minuti povišal na 27:16. V nemških vratih je dobro branil Andreas Wolff. Nadaljevanje ni spremenilo razmerja sil na igrišču. Nemci so gladko držali visoko prednost, slovenski selektor Vranješ pa je že začel razmišljati o Švedih, zato je dal priložnost vsem igralcem.

Slovenskega selektorja Ljubomirja Vranješa čaka težko delo, da bo reprezentanco
Slovenskega selektorja Ljubomirja Vranješa čaka težko delo, da bo reprezentanco "čez noč" dvignil za spopad s svojimi rojaki Švedi. Foto: Reuters

Slovenija v 54. minuti prišla na -7
Tempo je v drugem polčasu precej padel, ekipi sta bolj ali manj čakali na iztek srečanja, pri tem pa pazili, da ne bi prišlo do kakšne nepotrebne poškodbe. Slovenci so se po dveh golih Skubeta in Roka Ovnička v 54. minuti približali na 31:24, tako da je nemški selektor Alfred Gislason vzel minuto odmora, v kateri je nahrulil svoje varovance. Po njej so Nemci dodali nekaj plina in tekmo mirno pripeljali do konca. Marcel Schiller je bil s sedmimi goli prvi strelec tekme, medtem ko je bil pri Slovencih najučinkovitejši Blagotinšek s petimi zadetki, Gajič je dodal štiri.

Blagotinšek: Nič nam ni šlo po načrtu, a jutri imamo še eno priložnost.
"Nenavadna tekma, nič nam ni šlo po načrtu, sploh v obrambi. Bilo smo razglašeni. Delali smo napake, ki jih sicer ne. V napadu smo zgrešili preveč čistih strelov, izgubili nekaj žog, tako da so danes zasluženo Nemci zmagali. To tekmo je treba pozabiti in jutri imamo res tekmo za Tokio,"
je po porazu dejal Blagotinšek.

Ovniček: Težko je prebiti njihovo obrambo brez strelca z razdalje.
Ovniček je dodal: "Tekme nismo začeli po naših željah. V naši obrambi je bilo preveč lukenj, kar so Nemci izkoriščali. Težko je prebiti njihovo obrambo brez strelca z razdalje. Prihajali smo sicer do neoviranih strelov, a jih nismo izkoristili. Tekmeci so tudi to kaznovali, že do polčasa ušli na lepo razliko in tekmo v nadaljevanju pripeljali h koncu."

Slovenski rokometaši nemočni proti Nemcem

Vranješ: Potrebujemo boljšo obrambo, če želimo igrati rokomet.
Selektor Vranješ pa je ocenil: "Tekme nismo dobro odigrali. Oni so bili veliko boljši. Pozabimo na to. Seveda moramo to, kar smo danes naredili slabo, jutri narediti bolje. Potrebujemo boljšo obrambo, če želimo igrati rokomet. Dobro bo, če bomo jutri to naredili in veliko streljali na gol. Upam, da bomo z obrambo pomagali tudi vratarjem."

Kvalifikacije za olimpijski turnir, Berlin

2. krog:
NEMČIJA – SLOVENIJA 36:27 (22:12)

Nemčija: Heinevetter, Wolff, Gensheimer 1, Golla 4, Wiencek, Wiede, Heymann 3, Pekeler 3, Knorr, Weinhold 3, Webber 2, Groetzki, Häfner 2, Schiller 7, Kühn 6, Kastening 5.

Slovenija: Ferlin, Lesjak, Skube 3, Blagotinšek 5, Marguč 2, Janc 3, Potočnik, Dolenec 3, Cingesar 2, Gajić 4, Gaber 1, Zarabec, Mazej 1, Ovniček 3, Bombač, Suholežnik.

Sedemmetrovke: 2/4; 3/4

Izključitve: 6 min; 8 min

ŠVEDSKA - ALŽIRIJA 36:25 (19:10)
Ekberg in Mellegard 6, Persson 5, Lagergren 4; Ayoub in Naim 5.

NEMČIJA – ŠVEDSKA 25:25 (14:13)
Schiller 5, Kastening 4; Lagergren 7, Pellas 5.

Lestvica:
ŠVEDSKA          2  1 1 0 +11  3 točke
NEMČIJA          2  1 1 0  +9  3
--------------------------------
SLOVENIJA        2  1 0 1  -1  2
ALŽIRIJA         2  0 0 2 -19  0

Na olimpijske igre se bosta uvrstili prvi dve reprezentanci s turnirja.

V Minsku umrl Tomaž Čater

V 52. letu starosti je v Minsku po zahrbtni bolezni umrl nekdanji slovenski rokometni reprezentant in trener Tomaž Čater. Čater je bil član izbrane vrste, ki je po slovenski osamosvojitvi odigrala zgodovinsko prvo tekmo proti Hrvaški. Med igralsko kariero je bil član Celja Pivovarne Laško. Po koncu kariere je zaplul v strokovne vode in uspešno vodil ženske ekipe, v zadnjih letih pa je opravljal vlogo selektorja reprezentance Belorusije.