Izjemna prva četrtina, dobra druga četrtina, a nato je v drugem polčasu Mikal Bridges le omejil učinek Luke Dončića, ki se je znova razmahnil po prejeti tehnični napaki, a ob koncu je zgrešil trojko za zmago Dallasa. Foto: Reuters

V zadnjih minutah prvega polčasa je Dallas sredi Phoenixa vodil tudi že za 21 točk, rezervisti Teksašanov so razbijali Sonca. A med odmorom je lanska najboljša ekipa rednega dela sezone strnila obrambne vrste in počasi so se gostitelji vračali v tekmo.

Vrhunec drame se je odvil v zadnji četrtini, ko je najprej novi center Dallasa Christian Wood nanizal kar 12 točk, a sta Devinu Bookerju (28 točk) prišla na pomoč Deandre Ayton (18 točk) in zlasti Damion Lee. Slednji je minuto in pol pred koncem zadel čudežno trojko za 104:100, a najboljše prihranil za 10 sekund pred koncem, ko je iz napol izgubljenega položaja zadel za zmagovitih 107:105.

Predtem je zadnjo minuto zaznamoval Luka Dončić, ki je s polaganjem pod prekrškom poskrbel za izenačenje na 105:105. 23-letni Slovenec je pri tem zadel tudi svoj 13. prosti met, za svoj najboljši izkupiček NBA-kariere s črte. Po 35 točkah, 9 skokih in 6 podajah je v zadnjem napadu odgovornost razumljivo prevzel Dončić, a je z velike razdalje zgrešil met za tri točke, ki bi Dallasu vseeno prinesel uspeh na uvodni tekmi sezone.

Udaren začetek prvega favorita za MVP

Luka Dončić je sezono 2022/23 začel s skokom v obrambi, nato mu je podajo ukradel Deandre Ayton, a že v naslednjem napadu je s svojim zaščitnim znakom – korakom nazaj in metom iz obrata za dve izigral svojo senco Mikala Bridgesa. Lani drugi najboljši obrambni igralec lige v prvem delu tekme ni mogel krotiti Slovenca.

Dončić je stopnjeval igro v napadu, zadel je vseh pet metov za dve točki v 1. četrtini, ki jo je sklenil s 13 točkami in s po 3 podajami ter skoki. Hitro je svojo napadalno vrednost pokazal novinec pod košem Christian Wood s 7 točkami v uvodni četrtini, ki je z 32:24 pripadla Mavsom.

Ko se je Dončić na začetku 2. četrtine usedel na klop, je vajeti prevzel Spencer Dinwiddie, ki je uspešno razigral rezerviste in prednost je z njegovimi trojkami (13 točk v 1. polčasu) ter podajami samo še rasla in presegla tudi mejo 20 točk. Ob vrnitvi na parket je Ljubljančan ob podvajanju v obrambi in izsiljevanju prekrškov mirno zadeval proste mete (7/7 v prvem polčasu) in ob odmoru je imel na svojem računu že 20 točk, Dallas pa vodstvo z 62:45.

Booker in obramba vrnila Sunse v igro

Tretja četrtina je prinesla vrnitev Sonc v tekmo, gostitelji so močno poprijeli v obrambi. Razigral se je Devin Booker, svoje so začeli prispevati vsi člani prve peterke, tudi center Deandre Ayton, ki je hitro imel težave z osebnimi napakami. Dve minuti pred iztekom 3. četrtine se je Phoenix približal zgolj na tri točke (74:77), a so gostje kljub zaporednim zgrešenim metom Dončića odbili zaključni juriš ob izteku 3. četrtine (76:81).

Gradnja drame v zadnji četrtini

Na začetku zadnje četrtine je LD77 obsedel na klopi, na igrišču pa se je razletel Wood, ki je dosegel kar 13 zaporednih točk Dallasa v tem delu igre. A Phoenix se z Bookerjem ni predal in z nizom 7:0 so se Sunsi spet vrnili na vsega tri točke zaostanka (94:97) pet minut pred koncem tekme.

Dončić je pod pritiskom Bridgesa grešil mete, žoge pa so zapravljali tudi drugi Mavsi in Cameron Payne je tri minute pred koncem popeljal Phoenix v prvo vodstvo po začetku tekme, ko je bilo 13:12. Po seriji zapravljenih napadov je minuto pred koncem trojko zadel Damion Lee za 104:100. Med minuto odmora, ki je sledila, si je Dončić prislužil še tehnično napako zaradi prigovarjanja sodnikom ...

Na 12 tekmah rednega dela v karieri proti Sunsom je Luka Dončić v povprečju zbral 25,8 točke, 7,6 skoka in 6,5 podaje. Tokrat je Dončić polovico običajnega učinka prispeval že v uvodni četrtini: 13 točk, 3 podaje in 3 skoki. Foto: Reuters
Sorodna novica Kako daleč gre lahko Kiddova trenerska replika Lakersov iz leta 2020?

Na sedmi tekmi v Phoenixu igral le Dallas

V lanskem rednem delu sezone je na vrhu celotne Lige NBA končal ravno Phoenix Suns. Uigrana ekipna igra pod taktirko Chrisa Paula in Devina Bookerja je Soncem prinesla kar 64 zmag in zgolj 18 porazov ter vlogo prvega nosilca v končnici. A pot ekipe iz puščavske doline se je zanje nepričakovano končala v 2. krogu končnice proti Dallasu.

Sorodna novica Športni direktorji imajo le redko prav (naj bodo letos natančnejši nostradamusi)

Prav noben viden spremljevalec Lige NBA v paru Suns – Mavericks ni izbral Teksašanov, a po nizu šestih zaporednih slavij vsakokratnih gostiteljev je sledila odločilna sedma tekma. Vendar 15. maja ni bilo dvoma o boljši ekipi, na krilih Luke Dončića (35 točk in 10 skokov) so Mavsi odpihnili Sunse na njihovem parketu s 123:90 in se uvrstili v konferenčni finale Zahoda. V slednjem je Dončića in druščino z 1:4 izločil poznejši prvak Golden Stata.

Dragić natresel štiri trojke Miamiju

Goran Dragić je uspešno debitiral v dresu Chicaga in to na parketu, kjer je bil še nedolgo nazaj on glavni dirigent igre Miamija. Foto: Reuters

Uspešno je svojo že 15. sezono v Ligi NBA začel Goran Dragić, ki je v svojem nekdanjem domu Miamiju pokazal, da še zdaleč ni za staro šaro. Kot okrepitev Chicaga je v vlogi rezervista v 19 minutah igre prispeval 12 točk in k temu dodal dve podaji ter dve ukradeni žogi.

Zdaj njegovi Biki so premagali Vročico s 116:108, pri čemer je bil junak uvodne zmage DeMar DeRozan s skupno 37 točkami, pri čemer jih je kar 28 dosegel v drugem polčasu. V prvem polčasu je korak z Miamijem vzdrževal ravno Dragić, ki je zadel vse štiri mete za tri točke, kar je bil na koncu tudi njegov celotni točkovni prispevek.

Sorodna novica Luka Dončić ostal brez prvega pomočnika, a ima novo moč pod obročema

Tekme 19. oktobra:

PHOENIX − DALLAS
107:105 (24:32, 21:30, 31:19, 31:24)
Booker 28 (iz igre 10/20) in 9 podaj, Ayton 18 in 10 skokov, Johnson 15, Bridges 13 in 11 skokov, Lee 11; Dončić 35 točk (iz igre 10/23, za tri 2/10, prosti meti 13/13), 9 skokov in 6 podaj v 37 minutah igre, Wood 25 in 8 skokov, Dinwiddie 15, Bullock 10.

UTAH − DENVER 123:102
Sexton 20, Markkanen 17, Gay 16, Beasley 15; Jokić 27, Gordon 22, Čančar 0 točk (iz igre 0/1) v 1 minuti igre.

MIAMI − CHICAGO 108:116
Butler 24, Herro 23, Strus 22, Adebayo 12; DeRozan 37 in 9 podaj, Dosunmu 17, Vučević 15 in 17 skokov, Dragić 12 (za tri 4/5, za dve 0/2), 2 podaji in 2 ukradeni žogi v 19 minutah igre.

DETROIT − ORLANDO 113:109
Bogdanović 24, Ivey 19, Cunningham 18 in 10 podaj; Banchero 27 in 9 skokov, Suggs 21, Wagner 20.

INDIANA − WASHINGTON 107:114
Haliburton 26, Mathurin 19; Beal 23, Kuzma 22 in 13 skokov, Barton 17.

ATLANTA − HOUSTON 117:107
Collins 24, Young 23 in 13 podaj, Hunter 22, Murray 20 in 11 podaj; Porter 21, Smith 17, Green 16.

BROOKLYN − NEW ORLEANS 108:130
Durant 32 (iz igre 11/22), Mills 16; Ingram 28, Williamson 25 in 9 skokov, McCollum 21, Valančiunas 15, 13 skokov.

TORONTO − CLEVELAND 108:105
Siakam 23 in 11 skokov, Trent 19, Anunoby 18; Mitchell 31, Osman 17.

MEMPHIS − NEW YORK 115:112 - po podaljšku
Morant 34 (iz igre 11/24), 9 podaj, Aldama 18 in 11 skokov, Bane 16; Randle 24 in 11 skokov, Reddish 22, Brunson 15.

MINNESOTA − OKLAHOMA CITY 115:108
Gobert 23 in 16 skokov, Russell 20, McDaniels 19; Gilgeous-Alexander 32, Giddey 14 in 11 skokov, Pokuševski 11.

SAN ANTONIO − CHARLOTTE 102:129
Johnson 20 in 11 skokov, Poeltl in Jones po 14; Rozier 24, Hayward 20, Richards 19, Washington 17.