Pri McLarnu so očitno nagnjeni k napetim dvobojem znotraj ekipe. Pred dvema desetletjema sta za napet konec sezone poskrbela Ayrton Senna in Alain Prost. Lani se je nekaj podobnega zgodilo z Lewisom Hamiltonom in Fernandom Alonso. Le da je nagrado (naslov) pobral tretji - Kimi Räikkönen. Foto: EPA

Pred zadnjim dejanjem sezone ima Hamilton v McLarnu pred Brazilcem v ferrariju sedem točk naskoka, kar pomeni veliko prednost v boju za naslov svetovnega prvaka. V vsakem primeru bomo dobili novega svetovnega prvaka.

Pripravili smo vam pregled nekaj najbolj zanimivih koncev SP-jev v zadnjih 25 letih.

Hamilton postane prvak, če ...:
- Massa ne zasede prvega ali drugega mesta;
- osvoji vsaj peto mesto, ne glede na uvrstitev Masse;
- je šesti ali sedmi, Massa pa ne zmaga.

Massa postane prvak, če ...:
- zmaga, Hamilton pa je šesti. Dirkača bi imela po 97 točk, vendar bi imel Brazilec eno zmago več (6:5);
- zmaga, Hamilton pa je sedmi ali slabši;
- je drugi; Hamilton pa zasede osmo mesto. Oba dirkača bi imela 95 točk, a Brazilec prevlada zaradi več drugih mest (3:2).

Prost imel najmanj možnosti, a ... (1986)
Pred zadnjo dirko v Avstraliji so bili v igri za naslov svetovnega prvaka Nigel Mansell, Nelson Piquet (oba Williams) in Alain Prost (McLaren). V najboljši poziciji je bil Mansell, ki je imel pred obema konkurentoma kar sedem točk prednosti (70-63-63). Britanec je bil najhitrejši na kvalifikacijskem treningu. Na štartu je sicer nazadoval na četrto mesto. V drugi polovici dirke je napredoval že na drugo mesto, vsega 19 krogov pred koncem pa ga je izdala počena pnevmatika. Naslov bi nato pripadel Piquetu, a so ga pri Williamsu zaradi težav z gumami preventivno poklicali na menjavo pnevmatik ... Dirko je dobil Prost in tako ubranil naslov svetovnega prvaka. Končni vrstni red: Prost 72, Mansell 70, Piquet 69 točk.

Epski dvoboj v Suzuki, 1. del Prostu (1989)
Za najbolj razvpit konec prvenstva sta poskrbela legendi najelitnejšega bencinskega športa - Ayrton Senna in Alain Prost. Voznika McLarna sta za najbolj odmevna konca poskrbela na VN Japonske, ki pa je bila sicer v obeh sezonah predzadnja dirka sezone. Leta 1989 je imel Prost pred zadnjima dvema dirkama velikih 16 točk prednosti. Francoz je večino dirke vodil, Senna se mu je ob koncu približal, sedem krogov pred koncem sta trčila, Prost je odstopil, Senna je z zmago obdržal možnosti za naslov. Po dirki so Brazilca diskvalificirali, ker so ga potisnili nazaj na progo, in naslov je pripadel Prostu.

Epski dvoboj v Suzuki, 2. del Senni (1990)
Leto pozneje - slika je bila obrnjena. Pred obračunom v Suzuki je imel Senna 11 točk naskoka. Brazilec je na kvalifikacijah osvojil prvo mesto, a se pritožil pri vodstvu dirke, ker naj bi bilo prvo štartno mesto na slabši strani proge. Ker so njegovo pritožbo zavrnili, je napovedal, da se bo na prvem ovinku obnašal, kot da tam ni nobenega vozila. Zgodilo se je natanko tako - po trku sta oba odstopila, naslov pa je pripadel Senni.

Schumacherju trk prinesel naslov (1994) ...
V prvi polovici sezone 1994 ni kazalo, da bo odločitev o prvaku padla šele na zadnji dirki, saj je imel Michael Schumacher (Benetton) pred konkurenco ogromno prednost, saj je dobil šest od prvih sedmih dirk. V drugi polovici sezone je imel Nemec nekaj smole (odvzeli so mu zmago v Belgiji, imel pa je tudu prepoved nastopa na dveh dirkah, ki ju je dobil njegov edini tekmec Damon Hill), ob koncu sezone je imel Hill vse boljši avto. Pred zadnjo dirko v Avstraliji je imel Schumacher (92:91) le točko naskoka pred Hillom. Schumacher je vodil za nekaj sekund vse do 36. kroga, ko ga je zaneslo iz proge, ko pa se je vračal, je zadel svojega največjega tekmeca. Oba sta morala končati dirko, Nemec pa je tako osvojil svoj prvi naslov svetovnega prvaka.

... in ga odnesel (1997)
Tudi v naslednji sporni konec sezone je bil vključen starejši od bratov Schumacher. Pred zadnjo dirko sezone na Portugalskem za VN Evrope je imel Nemec (78:77) točko naskoka pred Kanadčanom Jacquesom Villeneuvom. V dirki je vse do 21 krogov pred koncem vodil Schumacher, ob koncu ciljne ravnine je Villeneuve švignil mimo tekmeca, ta pa ga je z nešportnim manevrom skušal spraviti s proge. Nemec je odstopil, pozneje pa so mu za kazen odvzeli vse točke v prvenstvu, Kanadčan pa je do svojega edinega naslova prišel s tretjim mestom.

Häkkinen izkoristil veliko smole (1998)
Pred zadnjo dirko sezone je imel Mika Häkkinen štiri točke naskoka (90:86) pred Michaelom Schumacherjem. V Suzuki je bil na kvalifikacijah najhitrejši Nemec, ki pa je imel obilo smole, saj je moral zaradi težav z vozilom dirko začeti z zadnjega mesta. V dirki se je prebil vse do tretjega mesta, a ga je nato izdala pnevmatika. Häkkinen je z zmago osvojil prvega od dveh zaporednih naslovov.

Irvinu ni pomagal niti Schumi (1999)
Že leto pozneje je o prvenstvu spet odločala zadnja dirka, ki je spet okronala Häkkinena. Pred zadnjo dirko v Suzuki je imel Finec dve točki zaostanka za Eddijem Irvinom (66:68). V ne preveč zanimivi dirki (Irvine ni bil v boju za zmago) je Häkkinen zmagal, Schumacher je bil drugi. V primeru Nemčeve zmage, bi naslov pripradel Irvinu.

Tudi drugi "trojček" tistemu z najmanj možnostmi (2007)
Po 21 letih je na zadnji dirki spet odločal troboj, do naslova pa se je šezopet dokopal voznik z najmanj teoretičnimi možnosti. Pred zadnjo dirko je imel Lewis Hamilton 107, Fernando Alonso 103, Kimi Räikkönen pa 100 točk. Hamilton je imel katastrofalno dirko, saj je po slabem štartu padel na osmo mesto, nato se je že prebil do šestega (ki bi mu prinesel naslov), a zaradi težav s prestavami izgubil veliko časa. Dirko je končal na osemem mestu. Kimi Räikkönen je z zmago opravil svoj del posla, naslov pa mu je zagotovil tudi moštveni kolega Felipe Massa, ki je prehitel drugega kandidata za naslov Alonsa.