Hokejisti Detroita so bili najboljši že po rednem delu. Zadnje moštvo, ki mu je uspelo osvojiti Stanleyjev pokal, potem ko je bilo najboljše že po rednem delu, je bil prav Detroit leta 2002. Foto: EPA
Pokal prvič dvignil evropski kapetan

Rdeča krila so se pobrala po nepričakovanem porazu na domačem ledu in na šesti finalni tekmi slavila s 3:2 in serijo v svoj prid odločila s 4:2. To je njihov prvi naslov po letu 2002, četrti v zadnjih 11 letih in enajsti nasploh. Pokal je prvič v zgodovini dvignil evropski kapetan, švedski branilec Nicklas Lidström.

Lidström se je spomnil Yzermana
"Tukaj sem že dolgo časa. Gledal sem, kako je Steve Yzerman pokal dvignil trikrat. Res sem ponosen, da sem prvi Evropejec kapetan zmagovitega moštva. Ponosen sem, da sem kapetan Red Wingsov," je od sreče žarel Lidström.

Zdržali zadnji napad 6:4
Detroit je povedel že v 6. minuti, ko je ob igralcu več na ledu zadel Brian Rafalski, na 2:0 pa je vodstvo v drugi tretjini povišal Valteri Filppula. Jevgenij Malkin je pred odmorom izid znižal, vendar je Henrik Zetterberg v 48. minuti pet vzpostavil dva gola razlike. Pingvini so tako kot na peti tekmi zagrozili v zadnjih minutah. Minuto in pol pred koncem je na 2:3 znižal Marian Hossa, Detroit pa je nato zdržal napad 6 proti 4.

Za MVP-ja izbran Zetterberg
Red Wingsi so v letošnji končnici serijo četrtič zapored končali na gostovanju. Za MVP-ja finala je bil izbran Zetterberg. Detroit je tretji po številu naslovov v Ligi NHL. Pred njim sta Monteral (23) in Toronto (11).

PITTSBURGH - DETROIT 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)
Malkin 36., Hossa 59.; Rafalski 6., Filppula 29., Zetterbeg 48.
Obrambe: Fleury 27; Osgood 20