Lotte Kopecky je odlična sprinterka, ki je šest zlatih medalj osvojila tudi na svetovnem prvenstvu na stezi. Foto: Reuters

Cestna dirka je bila izjemno napeta in izenačena, v ospredju dirke so se ves čas izmenjevale različne skupine kolesark. V različnih delih so si namreč priborile kar nekaj prednosti, a dirka je bila izjemno dinamična, saj se je sestava vodilnih kolesark ves čas menjala. Na koncu se je spredaj znašlo šest kolesark, ki so sprintale za medalje, tako kot lani pa je slavila Belgijka Lotte Kopecky.

Zadnji km dirke

Prave poraženke so Nizozemke, ki so imele najboljšo ekipo, ves čas so bile v ospredju, z napadi in vožnjo v glavnini so diktirale dirko, a na koncu ostale celo brez medalje. Demi Vollering je tako osvojila peto mesto, Marianne Vos osmo, neutrudna pomočnica Riejanne Markus pa deveto.

Demi Vollering je čez celotno dirko veliko napadala, a na koncu ostala brez medalje. Foto: Reuters

Kopecky dobila igro živcev
Svetovna prvakinja se je v prvi izjavi najprej spomnila na umrlo kolesarko Muriel Furrer: "To je zelo žalosten trenutek za kolesarstvo, sploh pa celo njeno družino." 28-letnica je nato podoživela zahtevno dirko: "Bilo je nadležno, ker je bilo mrzlo, deževalo je, na trenutke sem prav zmrzovala. Želela sem imeti glavo čim bolj hladno. Ampak na klancih mi je šlo, vedela sem, da moram iti z glavo. Sprint je bil igra živcev, v pravem trenutku sem morala uporabiti zadnje atome energije in to se mi je izšlo."

Zelo dober nastop Urške Žigart
Nastopile so tri Slovenke, in sicer Špela Kern, Urša Pintar ter Urška Žigart. Prvi sta kmalu izgubili stik z najboljšimi in sta odstopili, Žigart pa je bila zelo dejavna, nekaj časa je bila tudi v begu, z najboljšimi je bila vse do začetka zadnjega kroga in osvojila zelo dobro 24. mesto. "To je bila težka dirka, že kmalu po startu se je videlo, da so razmere res hude. Na koncu nisem imela nog, sicer sem bila velikokrat blizu. V odločilnem delu me je malo utrudilo. Finese za konec pa bodo prišle kdaj drugič," je Žigart povedala za TV Slovenija.

Urška Žigart na koncu ni imela nog

Kako je potekala dirka?

Trasa je bila dolga 154 kilometrov, dirka se je začela v Usterju, po manjšem krogu po Greifenseeju so zavile proti Zürichu, kjer so karavano čakali štirje 27-km dolgi krogi, skupaj se je nabralo skoraj 2400 višincev. Spredaj se je formiralo več ubežnih skupin, v eni je bila tudi Urška Žigart, ki je bila cel dan dobro razpoložena.

Nato so v ospredje stopile Nizozemke, polovile vse ubežne skupine in začele navijati močan tempo. Žigart je tako približno 48 km pred ciljem izgubila stik z najboljšimi, bilo je v predzadnjem krogu, ko so se podale na Witikon (1,4 km; povprečni naklon 7,2 odstotka).

Videli smo serijo napadov
Približno 42 km pred ciljem sta se izdvojili Riejanne Markus in Justine Ghekiere. Favoritinje so malo zaostale, Belgijka in Nizozemka sta si nabrali dobre pol minute prednosti, počasnejši tempo pa je izkoristila Žigart, ki se je spet priključila prvi zasledovalni skupini. Glavnina je počasi začela topiti razliko, 32 km pred ciljem pa sta se dvojici v ospredju pridružili Marianne Vos in Ruby Roseman Gannon. Razlika med obema skupinama je bila v tistem trenutku majhna, a nato so se Nizozemke umaknile iz čela zasledovalne skupine in razlika pred začetkom zadnjega kroga je hitro narasla na minuto.

V sprintu šesterice ni bilo dvoma, kdo je najmočnejša. Foto: EPA

80 sekund vodstva hitro izničenih
Prednost vodilnega kvarteta je 25 km pred ciljem zrasla že na minuto in 20 sekund, videti je bilo, da je vse odločeno, a zadaj je pobegnila manjša skupina okrog Lotte Kopecky, Demi Vollering in Elise Longo Borghini in hitro začela topiti razliko. 20 km pred ciljem sta vodilnim priključili Longo Borghini in Vollering, 14 pred ciljem pa še Lotte Kopecky.

Lov Dygertove poplačan s srebrom
Točno deset km pred ciljem je potegnila Vollering, zaostale so tri kolesarke, med njimi tudi obe preostali Nizozemki Vos in Markus. Dobrih pet kilometrov pred ciljem se je za napad odločila Longo Borghini in hitro dobila nekaj metrov prednosti, a so jo kmalu ujele Kopecky, Liane Lippert in Vollering. V zadnjem km sta kvartet ujeli še Chloe Dygert in Ruby Roseman Gannon. Sprint je prva začela Vollering, a na koncu ostala brez vsega, Kopecky pa je sprint dobila brez težav.

Znani naslednji dve prizorišči SP-jev

Mednarodna kolesarska zveza je danes tudi uradno objavila, da bo SP leta 2029 gostil København, leta 2030 pa Bruselj. Vsi naslednji gostitelji torej so:

Uster−Zürich, 154,1 km

Ob skorajšnjem koncu izjemne sezone za slovensko kolesarstvo vabljeni na debato v živo. Na Avdiofestivalu v ljubljanski Cukrarni bodo v ponedeljek, 7. oktobra, ob 17.00 v podkastu Tour 202 pred občinstvom nastopili Martin Hvastija (Kolesarska zveza), Slavko Jerič (Podkasta Številke in SOS), Igor Tominec (Val 202) in voditelj Luka Petrič. Zagotovite si brezplačne vstopnice.

Mavričasta majica je res nekaj posebnega. Mislim, da si jo vsi želijo imeti na sebi eno leto. Definira najboljšega kolesarja na svetu, zato je že več let moj cilj.

Tadej Pogačar

Pogačar v vlogi velikega favorita
Svetovno prvenstvo se bo v nedeljo končalo s cestno dirko članov (274 km), na kateri bo prvi favorit Tadej Pogačar, ki ne skriva, da ga na zelo zahtevni dirki (v krogih okrog Züricha ne bo niti metra za počitek) zanima le mavrična majica. S tem bi zaokrožil imenitno sezono, v kateri je med drugim dobil dvojček Giro-Tour. Stavnice na njegovo zmago ponujajo le kvoto okrog 1,60. Sledita Remco Evenepoel (6) in Mathieu van der Poel (7,5).

Visoko bo jutri meril tudi Primož Roglič, brez možnosti ni niti Jan Tratnik, v slovenski ekipi pa bodo še Domen Novak, Luka Mezgec, Matevž Govekar, Jaka Primožič in (po odpovedi Mateja Mohoriča) Matic Žumer.