Primož Roglič je v kronometru že postal olimpijski prvak in svetovni podprvak. Tokrat je osvojil 12. mesto.  Foto: Reuters
Primož Roglič je v kronometru že postal olimpijski prvak in svetovni podprvak. Tokrat je osvojil 12. mesto. Foto: Reuters

46,1 kilometra dolga trasa je bila večinoma ravninska z nekaj krajšimi klanci po polovici preizkušnje. Skupaj so morali kolesarji premagati 413 višinskih metrov. Roglič je bil edini slovenski predstavnik v vožnji na čas.

Tokrat sicer nekdanji olimpijski prvak v tej disciplini ni bil med glavnimi favoriti, vendar je bil v širšem krogu tistih, ki lahko posežejo po kolajnah. 35-letni Zasavec, ki je pred kronometrom dejal, da v preizkušnjo vstopa povsem neobremenjeno, je ob merjenju prvega vmesnega časa za Evenepoelom, ki je kronometer začel zadnji, zaostal za 37 sekund, kar je bil tedaj 11. čas.

Po vzponu na Uetikon am See je zaostajal že 1:15 za Belgijcem, po vratolomnem spustu je nato pridobil dve mesti, njegov zaostanek za Evenepoelom se je sicer povečal za 16 sekund na 1:35. V zadnjem kilometru je Kisovčana ujel Ganna, ciljno črto sta prečkala skupaj. 55:08 je bil čas slovenskega asa, kar je bilo na koncu dovolj za 12. mesto.

Naslov svetovnega prvaka je naposled osvojil Evenepoel, ki je dobil boj z Ganno. Po spustu je prednost Belgijca zrasla že na 19 sekund, a v zaključku je malenkost popustil, na koncu je uspel ubraniti 6,43 sekunde prednosti za nov velikanski podvig. Imel je sicer težave na startni klančini, tik pred nastopom se mu je namreč snela veriga, a ga to - očitno - ni iztirilo.

V živo

Grace Brown olimpijski kroni dodala še naslov svetovne prvakinje

Na ženskem kronometru je slavila Grace Brown. 32-letna Avstralka, ki bo po letošnji sezoni končala kariero, je združila tako olimpijski in svetovni naslov v vožnji na čas, saj je bila zlata letos že v Parizu. 16,97 je zaostala srebrna Nizozemska Demi Vollering, 56 sekund pa je bila počasnejša bronasta Američanka Chloe Dygert, ki je branila naslov. S četrtim mestom je Nemka Antonia Niedermaier postala svetovna prvakinja med mlajšimi članicami do 23 let.

Urška Žigart je na 29,9 kilometrski preizkušnji zaostala tri minute in šest sekund, kar je zadostovalo za 17. mesto. Tri minute in 50 sekund je znašal zaostanek Eugenie Bujak, ki je bila 32.

"V soboto sem poskušala vizualizirati, kje na progi pritisniti in kje malce privarčevati. Začela sem malce rezervirano, da sem potipala noge. Na klancu je selektor Uroš potem kričal, to je tvoj teren. Ko sem prišla do jezera, je dejal, tudi to je tvoj teren. Noge so poslušale. Res sem vesela za ta dan," je za TV SLO povedala Žigart.

"Na sploh sem se letos izboljšala v vožnjah na čas. Malo drugače pristopam k disciplini. Vedno sem razmišljala, da mi mogoče manjka malo moči ali česar koli. Zdaj pa sem na vsako malenkosti malce pridobila. Sem izboljšala in nekako se je začela slika sestavljati. Vedno bolj uživam v disciplini," je še dodala Žigart.

"To je bil zelo zahteven kronometer. Na trasi je bilo vsega dovolj, tako klanca, tehničnih odsekov kot ravnine na koncu. Vedela sem, da bo težko. Nisem ravno tipična 'klančarka' in čutila sem, da sem mogoče malo preveč pritiskala na klanec. Vendar sem zadovoljna, dala sem vse od sebe, bila izmučena po vožnji, tako da ne bi mogla dati česa več od sebe," je še dodala Bujak.