Dvoboj občasnih slovenskih reprezentantov - Sašo Ožbolt in Samo Udrih. Foto: Reuters
Nemanja Aleksandrov je bil poleg Edina Bavčića edini dvometraš v Olimpijini zasedbi. Foto: EPA
Jamont Gordon
Jamont Gordon je Olimpiji nasul 23 točk. Foto: Reuters
Lawrence Roberts
Lawrence Roberts je bil s 16 točkami najboljši strelec Partizana. Foto: Reuters

Ljubljančani so se v zadnji četrtini močno približali Zagrebčanom, a so morali na koncu vendarle čestitati gostiteljem. Zmaga bi bila pravi podvig, saj je v hrvaško prestolnico odpotovalo le devet ljubljanskih košarkarjev, igralo pa jih je pravzaprav le sedem, od tega pet več kot 30 minut.
Odločilno prednost v končnici, vodstvo s 74:69, je "volkovom" dobri dve minuti pred zadnjo sireno zagotovil Vedran Vukušić s košem in še zadetim prostim metom zaradi prekrška Edina Bavčića. Predtem je Olimpija s trojko Jake Klobučarja, zabijanjem Bavčića in košem Saša Ožbolta z delnim izidom 7:0 tri minute pred koncem hitro znižala zaostanek devetih točk na le dve (69:71), vendar se je izkazalo, da je bilo vodstvo Cibone s 66:52 po treh četrtinah le preveliko.
V igri preveč nihanj
Prvi polčas pred 13.000 gledalci v zagrebški Areni je Cibona dobila z 48:44, prvo četrtino pa s 26:18. V 8. minuti so gostitelji zaključnega turnirja četverice že vodili s 24:12 in kazalo je, da bodo oslabljeni slovenski prvaki hitro pokleknili. Vendar so se v drugi četrtini pobrali in zaigrali bolje. Enkrat so celo prešli v vodstvo (42:43). V tretji četrtini je nato Olimpija, kot že omenjeno, spet popustila. Varovanci Jureta Zdovca so v tem delu igre dosegli le osem točk, v zadnjih sedmih minutah je v koš zletela le trojka Vlada Ilievskega.
Do odmora je Ljubljančanom sicer dobro šel od rok prav met za tri točke (6/9), ki se je do konca precej poslabšal (10/22). Cibona je slabo metala proste mete (prvi polčas 9/19, na koncu 15/28). Skok je Zagrebčanom pripadel z 39:24 (prvi polčas 21:11). Najboljši strelec Zdovčeve čete je bil Klobučar z 19 točkami (14 v prvem polčasu), Ilievski, ki je že do odmora zbral tri osebne napake, jih je prispeval 14, Ožbolt in Bavčić pa po 12. Pri domačih je Jamont Gordon zbral 23 točk.

Union Olimpija je bila letos v rednem delu sicer dvakrat boljša od Cibone (71:63, 85:59). Leta 2002 se je tudi veselila naslova v premierni sezoni Lige NLB, Cibona pa se na vrh ni zavihtela še nikoli.
Izjava Jureta Zdovca: "Cibona je zasluženo zmagala. Imeli smo svoje priložnosti, vendar če izgubiš skok s 24:39, je težko premagati ekipo, kot je Cibona. Zavedali smo se svojega hendikepa, vendar smo se vseeno borili do zadnjega atoma moči."
Hemofarm vodil večji del 1. polčasa, nato popustil
V prvem polfinalu je imel Partizan še slabi dve minuti pred koncem navidez varno prednost (69:62), a se je Hemofarm v nadaljevanju s prostima metoma slovenskega reprezentanta Gorana Jagodnika približal na 69:66. Lester Mccalebb je nato na drugi strani dva prosta meta zgrešil, kar je košarkarjem iz Vršča prineslo možnost za izenačenje, vendar Milan Mačvan 15 sekund pred koncem ni zadel trojke.
Vse dvome o zmagovalcu je s prostima metoma razrešil Lawrence Roberts, ki je Partizan znova popeljal na varnih 71:66. Roberts in Mačvan sta bila s po 16 točkami najboljša strelca srečanja, v katerem so varovanci Duška Vujoševića po slabšem začetku izkoristili svojo premoč v skoku in težave tekmecev z osebnimi napakami.
Črno-belim je prvi polčas pripadel s 40:34. V prvi četrtini je ves čas vodil Hemofarm in jo dobil z 18:14. Tudi večji del druge četrtine so bili v prednosti "farmacevti". Partizan je prvič po začetnih 3:0 povedel šele v 18. minuti, ko ga je Aleksandar Mitrović s trojko popeljal v vodstvo s 36:33.
Partizan še tretjič boljši
Partizan, ki se je uvrstil tudi na Final four Evrolige, naskakuje četrti zaporedni naslov v Ligi NLB. Hemofarm, ki je bil prvak leta 2005, se mu je letos dvakrat dobro upiral že v rednem delu lige (klonil je tesno z 80:84 in 90:91), v soboto pa je v državnem prvenstvu doma celo premagal Beograjčane s 74:72.