Cedevita Olimpija ima 2:0 v Evropskem pokalu in 0:2 v Ligi ABA, kjer si je privoščila spodrsljaj proti FMP-ju, klonila pa je tudi proti zelo kakovostnemu Dubaju. Foto: www.alesfevzer.com

Zmaji so po spodbudnem pripravljalnem obdobju sezono začeli s porazom v Železniku proti FMP-ju. Beograjskim panterjem so brez prave reakcije dopustili delni izid 24:0, po katerem se niso več pobrali. Toda tri dni pozneje so popravili vtis na prologu Evropskega pokala, ko so v gosteh ugnali Cluj, ki ima precej kakovostnejšo zasedbo, kot bi marsikdo, ki evropske košarke ne spremlja podrobno, pričakoval od romunskega prvaka.

Trdo delo ali menjava igralcev ...

Sorodna novica Cedevita Olimpija po 20 mesecih do nove evropske zmage v Stožicah

V nedeljo so se Ljubljančani prvič na uradni tekmi predstavili domačim gledalcem, a bili proti ambicioznemu in zelo kakovostnemu jadranskemu debitantu Dubaju popolnoma nemočni. "Prvi polčas je bil katastrofalen, v drugem pa smo se nekoliko približali, a bi bilo morda bolje, da bi izgubili za 50, saj bi kdo mislil, ko vidi razliko desetih točk, da je šlo za boj, a ni bilo tako. Dubaj je nekoliko popustil. Igra, ki smo jo pokazali, ni naša ideja, niti način, kako želimo igrati," je bil po nedeljskem dvoboju odkrit Zvezdan Mitrović.

"Odkar delam v košarki, se ne spomnim, da bi moja ekipa v polčasu prejela 63 točk. Bilo me je sram, predvsem zaradi gledalcev, ki nas spremljajo. Dubaj je bolj kakovostna ekipa, tako po proračunu kot po imenih, a da dobimo toliko točk, je nesprejemljivo. Da delamo take osebne napake, ko smo v bonusu, ne zapiramo, dopustimo toliko ofenzivnih skokov … To so težave, ki so se začele pojavljati že v pripravljalnem obdobju. Na nekaterih položajih nimamo igralcev, ki lahko odgovorijo na takšno zahtevnost. Mogoči sta dve rešitvi, menjava igralcev ali trening in delo. Veliko stvari je novih, nekateri igralci ne poznajo tekmovanja in se morajo prilagoditi," je po Dubaju nadaljeval ljubljanski trener, ki ni bežal od odgovornosti.

Blažič jeziček na tehtnici proti Venezii

Cedevita Olimpija uspešno začela evropsko sezono

Ob tem je spregovoril tudi o individualni odgovornosti posameznikov. Kot je dejal, ne on ne uprava ne pritiskajo na igralce, so si pa mogoče sami naložili preveliko breme in zato morajo najprej pri sebi razčistiti, kaj želijo. Drugi polčas proti Dubaju je bila energija boljša, a, kot je poudaril, ni bila produkt prave igre ali sistema. Ni bila težava poraz, ampak način, na kakšnega so izgubili. "Ekipa res dobro trenira. Če bi 50 odstotkov energije s treningov prenesli na obračun z Dubajem, bi bilo videti povsem drugače," je še povedal črnogorski strokovnjak, zasedbe katerega slovijo po homogenosti in ekipnih predstavah.

Rok Radović je na položaju tri menjal D. J. Stewarta in prinesel na parket veliko energije. Foto: www.alesfevzer.com

To smo iskali. Igralcev seveda ne delimo na domače in tuje, a vsi vemo, kaj domač igralec prinese v takšni situaciji. Ve, kako se igra pred domačo publiko. Vemo, kaj lahko pričakujemo od njega in kaj nam prinaša. Mogoče do zdaj ni pokazal vsega teka, smo pa veseli, da je tako odigral in upamo, da bo dvignil raven ter samozavest in tako še bolj pomagal ekipi.

Đorđe Adžić o Roku Radoviću

Toda znova so zmaji hitro popravili vtis. Le dva dni pozneje so slovenski prvaki s 87:82 na stoženskem parketu na kolena spravili Venezio in so tako že zdaj izboljšali dosežek lanske evropske sezone, ko so ob vseh negativnih rekordih slavili le enkrat. Na obeh obračunih Evropskega pokala so se v pozitivni luči predstavili z nepopustljivostjo in dobro odigranima končnicama obračunov. Tako v Cluju kot proti Venezii so se vrnili po zaostanku. V Romuniji so na začetku zadnje četrtine zaostali za sedem točk, a z dobro serijo prevzeli pobudo, v Stožicah pa je beneška zasedba, ki je predtem na kolena spravila Aris in se je dobro v italijanskem superpokalu upirala tudi evroligašu iz Milana, v drugem polčasu povedla za devet, toda pravočasno so gostitelji strnili vrste in primerno reagirali.

Izkazal se je kapetan Jaka Blažič, ki je v drugem delu zbral 15 od svojih 17 točk (trojke v drugem polčasu 3/4): "V prvem polčasu preprosto nisem bil na pravi ravni ne v obrambi ne v napadu. V garderobi sem se malce zamislil. Po poškodbi Lemarja smo morali drugi igralci prevzeti pobudo. Dobro smo reagirali. Na primer Rok Radović je odigral zelo dobro tekmo. Vsak je imel svoj segment v tekmi, ko je dodal svoje, in na koncu smo priborili ekipno zmago."

Največ težav na položaju centra

"Rezultat s tekme z Dubajem res kar malce zavaja, saj so v drugem polčasu dali prestavo nižje. Morali smo se posvetiti svoji igri. Morali smo biti bolj agresivni in čvrsti, kar nas je že krasilo pred sezono. Po dobrem začetku tekme smo proti Venezii padli v neko črno luknjo, toda dobro smo reagirali. Pokazali smo pravi značaj. V nasprotju z lani letos tudi dobimo kakšno končnico, kar nas veseli. V naši igri je še kar nekaj napak, ampak bomo to popravili. Imamo precej bolj lačne igralce kot lani, ki so željni dokazovanja tako na treningih in tekmah. Bolje treniramo, kot trenutno igramo, a so vsi igralci željni napredka in zmag. To je pa ključno, da smo lahko boljši," je dodal najizkušenejši zmaj.

Brynton Lemar je zaradi poškodbe stopala predčasno končal tekmo. Kako težka poškodba je, bo znano po dodatnih pregledih. Foto: www.alesfevzer.com

Zelo pomembno je, da smo po Dubaju, ko smo zelo slabo odigrali doma, pokazali boljšo predstavo. Ključno je bilo, da smo odreagirali kot ekipa. Dobra predstava in zahvala navijačem, da so nas podprli v takem številu. Analizirali smo tekmo z Dubajem. Predvsem smo gledali nase. Fokus je bil na treningu zelo dober. Smo delali napake, a smo pokazali tudi veliko dobrih stvari. Pomemben je bil obrambni skok. Na trenutke smo dobro zapirali. Kabengele je na primer odličen skakalec, ki je imel na zadnji tekmi italijanskega prvenstva devet napadalnih skokov.

Đorđe Adžić

Proti atletski in fizično močnejši ekipi Venezie je bilo pomembno, da je bila Cedevita Olimpija konkurenčna v skoku. Do zdaj ga je na vseh štirih tekmah v Ligi ABA in Evropskem pokalu izgubila. Konkretno proti Dubaju, ki je razkril vse pomanjkljivosti v ljubljanski igri. Tudi v torek so imeli gostitelji težave predvsem pod obročem. Že nekajkrat letos so slabo branili tekmečev "pick and roll", ko so nasprotni zunanji igralci prebijali prvo obrambno linijo, pod košem ni bilo prave pomoči, hkrati pa so s slabim zapiranjem dopustili preveč napadalnih skokov. Prav centrska linija je za zdaj največja težava. Martinas Geben je soliden rotacijski košarkar, a ni nosilec, Derek Ogbeide pa je od okrepitev do zdaj pokazal najmanj. Na teh štirih tekmah je skupaj prispeval le deset točk, ujel le sedem odbitih žog in je prvi kandidat, ko je med vrsticami Mitrović govoril o morebitnih menjavah igralcev.

Tudi ofenzivno manjka igra po globini, sicer pa napad trenutno ni tako povezan, kot je bil na nekaterih pripravljalnih tekmah, in se pogosto rešitve iščejo z individualnimi akcijami. Nekateri so s kakovostjo, ki jo premorejo, na ta način lahko uspešni (predvsem Devin Robinson), toda zmaji najbolje delujejo, ko igrajo kot ekipa. "V drugem polčasu je Venezia veliko prevzemala. Potem smo skušali to izkoristiti. Je pa zagotovo kroženje žoge stvar, ki se ji moramo posvetiti. Enako velja za prepoznavanje akcij in samo izvedbo sistemov. Tu je še precej prostora za napredek," je dejal Blažič, pomočnik Đorđe Adžić, ki je zaradi bolečin Mitrovića v hrbtu spregovoril na novinarski konferenci, pa je dodal: "Venezia veliko prevzema in tako se odpirajo situacije za igro ena na ena. Smo imeli neke ideje, kako v takih situacijah napademo in iščemo igralce. Pokazali smo tudi, da lahko odpremo igro in podamo ter najdemo odprt met. Lahko pa v tem pogledu še napredujemo."

V soboto bodo zmaji lovili prvo jadransko zmago na gostovanju v Baru proti Mornarju, kjer bodo veliki favoriti, v torek pa bodo skušali niz zmag v Evropskem pokalu podaljšati na zahtevnem terenu v Ankari proti Türk Telekomu.

Jaka Blažič po zmagi nad Venezio: Potrditev, da smo na pravi poti