Goran Dragić je bil najboljši strelec prvega polčasa s 16 točkami. Steve Nash mu je namenil premajhno minutažo v nadaljevanju. Foto: Reuters

MVP zadnjega evropskega prvenstva je bil neustavljiv v drugi četrtini, ko je dosegel 13 točk. Dve minuti pred odmorom so si Netsi priigrali najvišjo prednost na tekmi (45:62). Celticsi so precej bolje zaigrali v obrambi v tretji četrtini, nato pa so ob glasni podpori s tribun TD Gardna popolnoma zaustavili Kevina Duranta in soigralce. Brooklyn je v uvodnih desetih minutah zadnje četrtine zmogel le 6 točk. Zadnjo četrtino so gostitelji dobili z 29:17.

Jaylen Brown je dosegel 22 točk, junak prve tekme Jayson Tatum je zbral 19 točk in 10 podaj, izkazal pa se je rezervist Grant Williams s 17 točkami, zadel je vse tri mete za tri točke.

Jayson Tatum in Jaylen Brown sta zrežirala vrnitev Bostona v zadnji četrtini. Foto: Reuters

Durant in Irving daleč od prave forme
Durant je imel znova zelo slab strelski večer (4/17 iz igre), natančen pa je bil s črte prostih metov (18/20), zato je bil najboljši strelec srečanja s 27 točkami. Bruce Brown je prispeval 23 točk. Kyrie Irving, ki je v nedeljo nasul 39 točk, je bil tokrat razglašen (10 točk; 4/13 iz igre). Že ob predstavitvi igralcev so mu navijači Bostona namenili glasne žvižge.

Dragić je bil tretji strelec Netsov z 18 točkami, počival je skoraj celotno tretjo četrtino, edini točki v drugem polčasu je dosegel s polaganjem v zadnji minuti. Na parketu je bil skupaj le 20 minut, čeprav je bil zelo razigran v prvem polčasu.

Brown udarno odprl tekmo
Brown je blestel v uvodnih minutah, dosegel je prvih devet točk na tekmi in trener Bostona Ime Udoka se je po dveh minutah in pol odločil za minuto odmora. Netsi so bili precej bolj razigrani, Durant je zadeval s črte prostih metov in sredi prve četrtine je povišal na 10:23. Dragić je vstopil tri minute pred koncem uvodne četrtine in hitro povišal na 18:32 s košem in dodatnim prostim metom. Grant Williams je z dvema trojkama znižal zaostanek Bostona po 12 minutah (24:33).

Kyrie Irving je prejel 50.000 ameriških dolarjev kazni zaradi žaljivk, ki jih je namenil navijačem Bostonu po koncu prve tekme. Marsikaj je slišal s tribun na uvodnih dveh tekmah, med letoma 2017 in 2019 je igral za Boston, a ni izpolnil velikih pričakovanj. Foto: Reuters

Šov Dragića v drugi četrtini
Dragić je pet minut pred odmorom zamenjal nerazpoloženega Irvinga in uprizoril šov. Nezgrešljiv je bil pri metih iz štirih ali petih metrov. Tik pred odmorom je zadel še trojko z desnega kota. V drugi četrtini je dosegel 13 točk, Netsi pa so odšli na glavni odmor z 10 točkami naskoka (55:65).

Celticsi so precej bolje odprli drugi polčas, z delnim izidom 10:2 so znižali na 70:72. Dragić je deset minut tretje četrtine sedel na klopi. Po 36 minutah se je prednost Netsov stopila na 85:90.

Obramba Bostona popolnoma zaustavila Duranta in Irvinga
Seth Curry je odprl zadnjo četrtino s košem, nato pa so Celticsi vso energijo usmerili v obrambo. Z delnim izidom 23:4 so si zagotovili veliko zmago. Payton Pritchard je poskrbel za prvo vodstvo Bostona na tekmi sedem minut pred koncem (94:92). Navijači so bili na nogah in Celticsi so leteli po parketu. Brown je 10 od 22 točk dosegel v zadnji četrtini, razigral se je še Tatum, ki je s trojko dve minuti pred koncem povišal na 108:96.

Celticsi le enkrat zapravili vodstvo z 2:0
Irving in Durant sta v drugem polčasu iz igre metala le 1/17 in Steva Nasha čaka ogromno dela do sobote, ko bo na sporedu tretja tekma v Brooklyn Centru. Celticsi so le enkrat v bogati klubski zgodovini izgubili serijo po vodstvu z 2:0 v zmagah, 40-krat pa so napredovali v naslednji krog.

Tatum: To je bila stara šola košarke v končnici
"To je bila stara šola košarke v končnici. Prigarali smo si to zmago. Nismo jim pustili, da se preveč odlepijo v drugem polčasu. Držali smo priključek in se odlično odzvali v zadnji četrtini," je bil navdušen Tatum, ki je odločil prvo tekmo v nedeljo s polaganjem ob pisku sirene.

Nash ne želi govoriti o vrnitvi Simmonsa
"Zgrešili smo preveč metov v drugem polčasu. Nismo več imeli prave energije," je povedal Nash, ki ni hotel govoriti o vrnitvi Bena Simmonsa. Nekdanji košarkar Philadelphie je okreval po poškodbi hrbta in že trenira z ekipo. ESPN je poročal, da naj bi prvič zaigral na četrti tekmi v ponedeljek.

Embiid z izjemno trojko odločil podaljšek v Torontu
Toronto je izgubil proti Philadelphii s 101:104 po podaljšku. Sixersi vodijo že s 3:0 v zmagah in si lahko že v soboto zagotovijo napredovanje v konferenčni polfinale.

Najboljši strelec lige Joel Embiid je v podaljšku utišal razprodano Scotiabank Areno, kjer se je zbralo 19.800 gledalcev. Foto: AP

Raptorsi so blesteli v uvodni četrtini. Povedli so z 38:21. Sixersi so se vrnili v tretji četrtini, ki so jo dobili z 28:19. Imeli so zadnji napad za zmago že v rednem delu. Joel Embiid je zgrešil trojko, žogo je ujel Tobias Harris, a z leve strani ni bil natančen.

OG Anunoby je 26 sekund pred koncem podaljška zgrešil drugi prosti met pri izidu 101:101. Philadadelphia ni prišla do izdelanega meta, zato je trener Doc Rivers vzel minuto odmora. Za napad je ostalo le še devet desetink. Danny Green je podal do Embiida, ki se je obrnil in zadel izjemno trojko z leve strani osem desetink pred zadnjim piskom sirene. Anunoby je skušal izenačiti po minuti odmora, a ni prišel do meta.

Najboljši strelec rednega dela sezone Embiid je prispeval 33 točk in 13 skokov. James Harden je zbral 19 točk in 10 podaj, šest osebnih napak pa si je nabral že v rednem delu in v podaljšku ni igral.

"To je bil eden najpomembnejših metov, ki sem jih zadel v karieri. Serija še ni končana, Toronto ima žilavo ekipo, ki se ne bo predala," je poudaril Embiid.

DeRozan nasul prvakom 41 točk
Za presenečenje večera so poskrbeli Biki iz Chicaga. Milwaukee je izgubil drugo tekmo s 110:114. Izid v seriji je izenačen na 1:1. Junak v Fiserv Forumu je bil DeMar DeRozan z 41 točkami (rekord kariere na tekmah končnice).

Biki so že po minuti in 47 sekundah povedli z 9:0. Prvaki so se uspeli vrniti ob koncu prve četrtine, a so nato drugo izgubili z 21:34. Chicago je na odmor odšel s 14 točkami naskoka (49:63).

DeMar DeRozan je končal črni niz Chicaga v Milwaukeeju. Foto: Reuters

Bucksi so se nevarno približali minuto pred koncem po polaganju in dodatnem prostem metu Brooka Lopeza, ki je znižal na 109:112. DeRozan in Patrick Williams nista bila natančna, vendar sta Alex Caruso in Nikola Vučević s skokoma v napadu priigrala dodaten napad, ki ga je s polaganjem zaključil DeRozan in s tem razblinil še zadnje upanje prvakov na morebiten podaljšek.

To je bila šele druga zmaga Chicaga na zadnjih 19 medsebojnih srečanjih. Izkazala sta se tudi Vučević s 24 točkami in Zach LaVine, ki jih je dodal 20. Alex Caruso je znova blestel v obrambi, v končnici je izsilil tudi osebno napako v napadu Giannisa Antetokounmpa. Grk je s 33 točkami postal najboljši strelec Milwaukeeja v končnici. S 1715 točkami je prehitel legendarnega Kareema Abdul-Jabaarja (1692 točk).

Dončić opravil celoten trening, odločitev v četrtek
V petek ob 3.00 bo Utah gostil Dallas na tretji tekmi prvega kroga na Zahoda. Luka Dončić je v sredo prvič odpravil celoten trening po poškodbi mečne mišice pred desetimi dnevi. Na uradnem seznamu poškodovanih igralcev Lige NBA nastop Dončića ni več označen kot malo verjeten, zdaj je vprašljiv.

Končno odločitev o njegovem nastopu bo v četrtek v Salt Lake Cityju sprejel vodja klubske zdravniške službe Casey Smith. Trener Jason Kidd pripravlja ekipo za obe možnosti, zelo optimističen pa je za sobotno četrto tekmo.

Izid v zmagah je izenačen na 1:1, Dallas pa je v Vivint Areni v Salt Lake Cityju izgubil zadnjih enajst tekem, zadnjič se je zmage veselil 11. aprila 2016.

Vzhod, 1. krog:
BOSTON (2) – BROOKLYN (7) 2:0
114:107 (24:33, 31:32, 30:25, 29:17)
Brown 22 (9/18 iz igre), Tatum 19 in 10 podaj, G. Williams 17 (3/3 za tri), Horford 16, Theis 15, Smart 12, Pritchard 10, White 3; Durant 27 (4/17 iz igre, 1/2 za tri, prosti meti 18/20), Brown 23 (8/12 iz igre), Dragić 18 (8/14 iz igre, 1/5 za tri, prosti meti 1/1) in 4 skoki v 20 minutah, Se. Curry 16 (4/6 za tri), Irving 10 (4/13 iz igre), Mills in Drummond po 5, Claxton 3, Griffin in Aldridge nista igrala.

TORONTO (5) – PHILADELPHIA (4) 0:3
* 101:104 (29:19, 27:27, 19:28, 20:21)
Anunoby 26 (4/9 za tri), Trent 24, Achiuwa 20 (9/11 iz igre), VanVleet in Siakam po 12, Boucher 3, Young in Birch po 2; Embiid 33 (12/20 iz igre, 3/8 za tri) in 13 skokov, Maxey in Harden (7/13 iz igre) po 19, Harris 11 in 12 skokov, Green in Niang po 9, Reed in Milton po 2.