Detroit je ekipa, proti kateri Luka Dončić v povprečju dosega največ točk. Foto: AP

15. v 42-letni zgodovini franšize so Mavsi redni del končali z najmanj 50 zmagami. Do konca rednega dela jih čakata še domača obračuna s Portlandom in San Antoniem. Vsaj eno zmago potrebujejo za potrditev četrtega mesta na Zahodu, kar jim v prvem krogu končnice prinaša prednost domačega terena, dosegljivo pa je tudi še tretje mesto.

Jason Kidd je zajetnejšo minutažo namenil devetim košarkarjem, šest jih je dalo dvomestno število točk, trije pa so jih dodali devet. S 26 je bil najboljši Luka Dončić. Četudi ni imel najboljšega strelskega dne (8/21 iz igre, 2/11 za tri, 8/13 prosti meti) in se je prekinil njegov niz petih tekem s 30 točkami, pa je bil znova zelo učinkovit. V statistiko je tokrat vpisal še osem skokov in kar 14 podaj, je pa tudi izgubil šest žog. S 24 točkami se je izkazal Jalen Brunson. Pri Pistonsih je bil s 25 točkami najučinkovitejši Cade Cunningham, kandidat za novinca sezone.

"Vedno je cilj, da v gosteh zmagaš na več kot 50 odstotkih tekem in hkrati ubraniš domače igrišče. Na gostovanjih smo dosegli nekaj velikih zmag nad zelo dobrimi nasprotniki, smo pa tudi doživeli nekaj težkih porazov proti ekipam, ki so pod 50-odstotno uspešnostjo. Rastemo skupaj, in to skupno pot smo začeli na pravi način. Zavedamo se, da je zmagovati v gosteh težko, še težje je to v končnici. Toda na tej poti se počutimo dobro, samozavestno in upam, da bomo v takem slogu nadaljevali," je po uspehu v Little Ceasers Areni dejal Kidd, ki je z Dallasom v tej sezoni na gostovanjih zmagal 23-krat, 18-krat pa izgubil.

Dončić je vpisal 44. dvojni dvojček v sezoni. Foto: Reuters

Dončić je začel z dvema zadetima prostima metoma, prve tri poskuse iz igre pa je zgrešil. Nato je bil uspešen iz težkega položaja v prodoru prek Isaiaha Liversa. Ko je po polovici uvodne četrtine najprej podal Dorianu Finneyju-Smithu za trojko, nato pa prispeval pet točk zapored, vključno s svojim prvim natančnim metom izza črte, je Dallas povedel za osem. Toda Pistonsi so hitro odgovorili, ujeli nasprotnike in v zadnji minuti četrtine povedli (34:32). Luka je v prvih 12 minutah kar 12-krat metal iz igre. Štirikrat je zadel, zbral 12 točk, pet skokov in štiri podaje.

Na začetku druge četrtine so gostje za vodstvo s sedmimi točkami naredili delni izid 11:2. Po nekaj več kot polovici četrtine se je na parket vrnil Dončić. Tedaj je bila razlika točko, takoj zatem pa je Detroit s prostima metoma Francka Jacksona povedel, a le za kratek čas. Mavsi so si vmes priigrali osem točk naskoka, kar je bila izenačena najvišja prednost v prvem polčasu, na odmor pa so odšli z vodstvom za sedem (58:65). Luka je polčas sklenil s 16 točkami, petimi skoki in šestimi podajami.

Dallas si je hitro v drugem polčasu priigral prvo dvomestno vodstvo na tekmi in povedel za 13. Dončić še naprej ni našel pravega strelskega ritma, imel je kar nekaj težav z izgubljenimi žogami, nabral si je tudi štiri osebne napake, je pa zato zbiral podaje. Detroit se je približal na -7, prav po zaslugi Luke pa je gostujoča zasedba našla odgovor na znižanje domačega zaostanka. Ko je po koraku nazaj slovenski zvezdnik 15 minut pred koncem zadel za tri, so Mavsi povedli za 14, takoj zatem pa je še ukradel žogo, po kateri je protinapad za +16 končal Finney-Smith. Dallas je po treh četrtinah vodil z 99:86.

Po treh minutah zadnje četrtine so se domači košarkarji, potem ko so naredili serijo 7:0, približali na -9. Z delnim izidom 13:4 je Dallas dobre tri minute pozneje povedel za 18, ko je za 118:100 po podaji Dončića izza črte zadel Josh Green. Luka je nato zadel s polrazdalje iz obrata, zatem pa s čarobno podajo samega v kotu na trojki našel Finneyja-Smitha, ki je zadel za 123:102 in dvoboj je bil odločen. Najvišja gostujoča prednost je znašala 23 točk.

Trojni dvojček Duranta na newyorškem dvoboju

Brooklyn – znova brez Gorana Dragića – je četrtič v tej sezoni skupno pa osmič zapored dobil newyorški dvoboj z Knicksi (98:110). Netsi so slavili zmago po velikem preobratu. Junak zmage je bil Kevin Durant, ki je zadnji dvoboj v Madison Square Gardnu zaradi poškodbe spremljal ob parketu. Tedaj so Mrežice nadomestile 28 točk zaostanka, tokrat pa so se vrnile po -21. 16 minut pred koncem je domača prednost znašala še vedno 18 točk. Zadnjo četrtino, ki jo je dobil kar za 22 (16:38), je Brooklyn odprl z delnim izidom 15:2, po katerem je povedel. KD je v drugem polčasu prispeval 23 točk, skupaj 32, ob tem pa je v statistiko vpisal še 11 podaj in deset skokov.