Kawhi Leonard in Luka Dončić sta bila znova v glavnih vlogah. Obeta se že zelo napeta serija. Tretja tekma bo v soboto ob 3.00. Foto: Reuters

Na uvodnih dveh tekmah končnice je zbral kar 70 točk, le George Mikan jih je leta 1949 več pri Minneapolis Lakersih (75). Dončić je bil na parketu le 28 minut, saj je v tretji četrtini hitro dobil četrto osebno napako, peto pa je prejel na začetku zadnje četrtine.

Izkazala se je klop Dallasa. Trey Burke je dosegel 16 točk, Seth Curry 15 in Boban Marjanović 13. Kristaps Porzingis je kljub bolečinam v kolenu zbral 23 točk, potem ko je bil izključen na uvodni tekmi v ponedeljek.

Dončić je v drugem polčasu večino časa s klopi spodbujal soigralce, ki so blesteli. Po glavnem odmoru je bil na parketu le še devet minut. Foto: Reuters

Lastnik Ballmer se je le držal za glavo ob črnem večeru Georgea
MVP lanskega finala Kawhi Leonard ni imel prave pomoči. Najboljši strelec tekme s 35 točkami vsega ni mogel rešiti sam. Paul George je imel črn večer, v prvem polčasu ni dosegel niti točke, na koncu jih je zmogel 14, ob zelo slabem metu 4/17. Trener Doc Rivers je bil znova zelo jezen zaradi slabe obrambe. Zelo se je poznalo, da je manjkal specialist za igro v obrambi Patrick Beverley, ki ima poškodovano mečno mišico.

Clipperse čaka še težko delo v tej seriji. Uvodni predstavi nista navdušili in bogati lastnik Steve Ballmer se je le držal za glavo. Njegov cilj je seveda naslov prvaka, Clippersi pa še nikoli v zgodovini kluba niso igrali v konferenčnem finalu.

Izjemen štart Dallasa
Na prvi tekmi so Mavericksi katastrofalno začeli in ekspresno zaostali z 2:18. Tokrat jim je uspel odličen štart. Dončić je po 12 sekundah podal do Maxija Kleberja, ki je navdušil z "alley oop" zabijanjem. Ljubljančan je nato zadel za tri točke in še našel Porzingisa, ki je povišal na 8:0 po dveh minutah. Clippersi nikakor niso našli pravega ritma in Dončić je s trojko po značilnem koraku nazaj povišal na 15:2.

Dallas z odlično predstavo izenačil na 1:1 v zmagah

Doc Rivers je seveda vzel minuto odmora, s katero mu je uspelo predramiti svoje izbrance, ki so se do konca uvodne četrtine uspeli približati na 29:25.

Jackson držal LA v igri
Tudi začetek druge četrtine je pripadel Dallasu. Boban Marjanović je nanizal šest točk, Dončić pa pet in prednost je narasla na 15 točk (40:25). Najvišja prednost je znašala 44:27, nato pa so se Clippersi znova vrnili. Poleg Leonarda se je razigral Reggie Jackson, ki je zadel tri trojke. Ekipa iz Los Angelesa se je ob odmoru približala (61:56). Dončić je že do odmora prispeval 22 točk, sedem podaj in šest skokov. Paul George si je hitro nabral tri osebne napake in ni dosegel niti točke v prvem polčasu.

Mavericksi do visoke prednosti brez Dončića
Ko je Marcus Morris s trojko znižal zaostanek Clippersov na 72:75 sredi tretje četrtine, je Rick Carlisle vzel minuto odmora in Dončiću namenil počitek. Seth Curry je zadel dve zaporedni trojki. Dallas je sijajno končal tretjo četrtino. Z delnim izidom 11:0 si je priigral lepo prednost po 36 minutah (98:85). Dorian Finney-Smith in Tim Hardaway sta bila natančna izza črte, štiri točke je dodal tudi Trey Burke.

Tudi komisar lige Adam Silver si je ogledal tekmo med Clippersi in Dallasom. Foto: Reuters

V uvodni akciji zadnje četrtine je Montrezl Harrell skušal zaključiti protinapad, vendar ga je Dončić zaustavil z osebno napako. To je bila njegova peta in po 23 sekundah je moral na klop. Izjemni Burke je še naprej polnil koš Clippersov, devet minut pred koncem je povišal na 108:90. Dončić se je vrnil na parket štiri minute in pol pred koncem. Clippersom se ni uspelo nevarno približati, z lebdečim polaganjem je postavil piko na i minuto in pol pred koncem (124:112).

Dončić najbolj vesel, da je izgubil le eno žogo
"Po peti osebni napaki sem bil jezen le 15 sekund, potem pa sem spodbujal soigralce s klopi. Res so se izkazali. Morda pa ne bi zmagali, če ne bi dobil pete osebne napake. Res je poseben občutek, ko dobiš tekmo v končnici. Vesel sem, da sem izgubil le eno žogo. To je tudi eden izmed glavnih razlogov za naš uspeh," je bil zadovoljen Dončić, ki je na prvi tekmi izgubil kar enajst žog.

Rivers: Mavericksi trenutno igrajo bolje od nas
"Žoga je odlično krožila pri Dallasu. Zbrali smo le štiri podaje v prvem polčasu, tako ne moreš igrati košarke. Obramba je bila slaba vso tekmo. Zgodi se tudi slaba tekma, tokrat Georgeu res ni šlo, a to ni glavni razlog za poraz. Rezervisti Dallasa so nas uničili. Po dveh tekmah lahko ocenim, da Mavericksi igrajo bolje od nas. Naša naloga je, da se precej izboljšamo v nadaljevanju serije," je bil razočaran Rivers, ki je junija 2008 popeljal Boston do naslova prvaka.

Prvaki iz Toronta z nizko peterko do preobrata
Toronto je premagal Brooklyn s 104:99 in branilci naslova vodijo z 2:0 v zmagah. Netsi so vodili večino srečanja, čeprav v Orlandu igrajo brez nosilcev igre. Kevin Durant, Kyrie Irving, Nicolas Claxton, Spencer Dinwiddie, DeAndre Jordan, Taurean Prince in Wilson Chandler manjkajo zaradi različnih razlogov.

Kyle Lowry in Fred VanVleet se veselita druge zmage Toronta. Foto: Reuters

Brooklyn je odlično odprl tekmo in si priigral 14 točk naskoka (26:12). Pred zadnjo četrtino je vodil z 80:74. Raptorsi so do preobrata prišli v prvi polovici zadnje četrtine, ko so z delnim izidom 19:5 povedli s 93:85.

Lowry v ključnem trenutku ukradel žogo
Timothe Luwawu-Cabarrot je s trojko 40 sekund pred koncem znižal na 102:99. Torontu ni uspelo zaključiti napada z metom na koš in Netsi so imeli zadnji napad. Kyle Lowry je ukradel žogo in Norman Powell je z zabijanjem potrdil zmago prvakov.

Fred VanVleet in Powell sta prispevala po 24 točk. Trener Raptorsov Nick Nurse je 36 minut iskal razigrane igralce, nato pa se je odločil za nizko peterko in s hitro igro prišel do preobrata.

Jayson Tatum je v življenjski formi v končnici. Foto: Reuters

Boston že na pol poti do polfinala Vzhoda
Jayson Tatum je še za točko izboljšal osebni rekord v končnici. S 33 točkami je potopil Philadelphio in Boston po zmagi s 128:101 zdaj vodi že z 2:0 v zmagah.

Sixersi so si v prvi četrtini nabrali 14 točk naskoka, nato pa so Celticsi odgovorili z odlično drugo četrtino, ki so jo dobili z 38:24. V tretji četrtini sta se poleg Tatuma razigrala še Kemba Walker in Jaylen Brown in po 36 minutah je imel Boston že neulovljivo prednost (98:75).

Tatum zadel osem trojk, Sixersi pa le pet
"Zares imam veliko samozavest. Skušam odigrati agresivno v vsakem napadu," je poudaril Tatum, ki je zadel osem trojk iz 12 poskusov. Celotna ekipa Philadelphie je bila le petkrat natančna izza črte.

Trener Brett Brown je zanimivo orisal položaj: "Če bi bil naš planet normalen, bi zdaj potovali nazaj v Philadelphio. Boston bi pač ubranil prednost domačega parketa in vse je še odprto."

Donovan Mitchell je zadel šest trojk iz sedmih poskusov. V tretji četrtini je dosegel kar 21 točk. Foto: Reuters

Razigrani Mitchell popeljal Utah do izenačenja na 1:1
Utah je odpravil Denver s 124:105 in izenačil izid v zmagah na 1:1. Donovan Mitchell, ki je v ponedeljek dosegel kar 57 točk, je tokrat blestel v odločilni tretji četrtini, ko je Nuggetsom nasul 21 od 30 točk. Jazzerji so povedli s 104:77 in prednosti niso več izpustili iz rok.

Utah je zadel kar 20 trojk, Jordan Clarkson se je izkazal z osebnim rekordom končnice (26 točk). Novinec Michael Porter Jr. in Nikola Jokić sta bila najboljša pri Denverju z 28 točkami. Junak podaljška na prvi tekmi Jamal Murray je dosegel le 14 točk. Denver je doživel prvi poraz proti Utahu v tej sezoni.

Nihče izmed 341 igralcev ni okužen
Vodstvo lige je sporočilo, da v Orlandu že peti teden zapored ni bil nihče od igralcev pozitiven na novi koronavirus. Testirali so 341 igralcev.

KONČNICA, 1. krog, Vzhod:
TORONTO (2) – BROOKLYN (7) 2:0
104:99 (29:33, 21:20, 24:27, 30:19)
VanVleet (8/22 iz igre, in 10 podaj) in Powell (11/17 iz igre) po 24, Lowry 21, Siakam 19, Ibaka 8, Anunoby 6, Thomas 2; Temple 21 (5/11 za tri), Luwawu Cabarrot 17, LeVert 16 (5/22 iz igre) in 11 podaj, Harris in Allen po 14 in 15 skokov, T. Johnson 12, Chiozza 3, Kurucs 2.

BOSTON (3) – PHILADELPHIA (6) 2:0
128:101 (27:33, 38:24, 33:18, 30:26)
Tatum 33 (12/20 iz igre, 8/12 za tri), Walker 22, Brown 20, Kanter in Smart po 10, G. Williams 9, Wanamaker 7, Langford 6, Ojeleye, Fall in J. Green po 3, Theis 2; Embiid 34 (11/21 iz igre, prosti meti 12/13) in 10 skokov, Richardson 18, Milton 14, Harris 13 in 11 skokov, Scott 6, Neto 5, Horford 4, Korkmaz 3, Thybulle in Burks po 2.

114:127 (25:29, 31:32, 29:37, 29:29)
Leonard 35 (10/21 iz igre, prosti meti 13/14), in 10 podaj, Williams 23 in 7 podaj, Morris in George (4/17 iz igre, 2/10 za tri in 10 skokov) po 14, Jackson 11 (3/5 za tri), Harrell 10, Zubac 3, Green in Shamet po 2; Dončić 28 (8/17 iz igre, 4/7 za tri, prosti meti 8/12), 8 skokov in 7 podaj v 28 minutah, Porzingis 23 (3/4 za tri), Hardaway 17, Burke 16, Se. Curry 15, Marjanović 13, Finney Smith 8, Kleber 4, Wright 3.

DENVER (3) – UTAH (6) 1:1
105:124 (25:27, 23:34, 29:43, 28:20)
Jokić (10/21 iz igre in 11 skokov) in Porter Jr. (6/9 za tri) po 28, Murray 14, Morris 10, Grant 8, Millsap, Dozier in Daniels po 5, Bol 2; Mitchell 30 (10/14 iz igre, 6/7 za tri), Clarkson 26 (4/9 za tri), Gobert 19, Ingles 18, O'Neale 9, Niang 7, Morgan in Mudiay po 5, Bradley 3, Oni 2.