Vasilis Spanulis je takole dvignil najprestižnejšo lovoriko v evropski košarki. Foto: EPA
Pero Antić
Pero Antić in Acie Law sta bila med najzaslužnejšimi za zmago Olympiacosa. Foto: Reuters
Marcus Slaughter
Atraktivno zabijanje Marcusa Slaughterja, kar je bila morda najlepša poteza na tekmi. Foto: EPA
Georgios Printezis
Georgios Printezis je dosegel prvi koš na tekmi, nato pa do konca dodal "le" še trojko. Foto: Reuters
Georgios Bartzokas
Trener Olympiacosa Georgios Bartzokas se veseli uspeha kariere. 47-letni Atenčan je dokazal, da mu čevlji Dušana Ivkovića, v katere je stopil junija lani, niso preveliki. Foto: EPA
Saša Kaun in Viktor Hrjapa
Saša Kaun in Viktor Hrjapa se veselita zmage nad Barcelono. Foto: EPA
Olympiacos ubranil evropski naslov

Madridčani so namreč sanjsko odigrali prvo četrtino in jo dobili s 27:10. Lep delež k vodstvu je prispeval tudi slovenski reprezentant Mirza Begić, ki je začel tekmo in hitro podelil tri blokade. Nadaljevanju je pripadlo Olympiacosu, ki je do polčasa znižal zaostanek na -4 (41:37).

Ko se prebudi Spanulis ...
Drugi polčas je s tremi trojkami zapored odprl Vasilis Spanulis, ki v prvem ni dosegel niti točke. Pred zadnjo četrtino je bil izid izenačen (61:61), nato pa je Olympiacos na krilih Acieja Lawa in Spanulisa ušel na 70:62 in prednost zadržal do konca. Spanulis je bil z 22 točkami - vse je dosegel v drugem polčasu - najboljši strelec tekme.

Lani nadoknadili -19, letos -17
Pirejčani so tako ubranili naslov, skupaj pa tretjič (1997, 2012, 2013) pokorili Evropo. Lani so v finalu proti CSKA-ju (62:61) nadoknadili 19 točk minusa, tokrat 17 ... Ja, to moštvo ima v sebi res nekaj šampionskega.

Film tekme Olympiacos - Real Madrid

1. četrtina (10:27): Real blesti, Olympiacos statira
Prvi koš na tekmi doseže Printezis. V prvi peterki Reala začne tudi Begić, ki v 4. minuti doseže koš za vodstvo Reala z 8:4. Begić že v uvodnih minutah podeli tri blokade. Po trojki Llulla in košu Mirotića semafor v 5. minuti kaže 13:5 za Real, tako da mora trener Olympiacosa Bartzokas vzeti minuto odmora. Po njej Suarez poviša na +10 (15:5). Real se ne ustavi: Begić in Fernandez poskrbita za +13 (20:7) v 8. minuti. Štafeto prevzame Llull, ki s petimi zaporednimi točkami poviša na 25:10, Fernandez pa s polaganjem v zadnji minuti na 27:10. Real je iz igre metal kar 11/15, od tega trojke 5/7.

2. četrtina (27:14): Veliki povratek Pirejčanov
Drugi del odpre Antić s trojko. Ko zaporedoma zadeneta še Hines in Perperoglu, je prednost Reala po dobrih dveh minutah prepolovljena (18:27). Trener Laso zahteva minuto odmora. Po njej se prednost Madridčanov še zmanjša (22:29). Olympiacos dobi zalet, Real je v primerjavi s prvo četrtino neprepoznaven. Vloge se obrnejo. In ko Antić v 18. minuti zniža le na -5 (28:33), mora Laso vzeti še eno minuto odmora. Po njej Law s trojko zniža na 31:35, Printezis pa z zadetim prostim metom le na 34:37 (19.), s čimer je tekma spet povsem odprta. Ob polčasu je +4 za Real (41:37).

3. četrtina (24:20): Real odbije napad Olympiacosa
Spanulis, ki v prvem polčasu ni dosegel niti točke, zadene tri trojke zapored za vodstvo Olympiacosa z 48:45 v 22. minuti. Hines poviša na 50:46, po blokadi Mirotiću pa Law v protinapadu položi za 52:46 (24.). Laso vzame minuto odmora. Ta pomaga, saj Real z delnim izidom 10:3 v 27. minuti povede (57:56). Trojko zadene Fernandez. Do konca četrtine si nobena od ekip ne priigra prednosti, tako da je izid pred zadnjim delom 61:61.

4. četrtina (39:27): Spanulis ekipo popelje do zmage
Zadnji del s košem odpre Perperoglu, Law pa s prostih metov poviša na 67:62. Ko trojko doda še Spanulis za 70:62 v 33. minuti, mora Laso znova vzeti minuto odmora. Real se s trojko Carrolla približa na 67:70, toda Perperoglu in Sloukas odgovorita za 75:68. Tehtnica se pet minut pred koncem močno nagne na stran Olympiacosa, saj Šermadini, Spanulis in Antić zadenejo za +12 (82:70). Nova minuta odmora za Lasa. Po njej Papanikolau zabije za 84:70. Zdi se, da je Real dotolčen. Madridčani se slabi dve minuti pred koncem približajo na 87:79, a nato vse dvome s trojko razblini Spanulis (90:79).
Lorbek z Barcelono izgubil mali finale
V tekmi za tretje mesto je CSKA s 74:73 premagal Barcelono, za katero je Erazem Lorbek dosegel osem točk. Odločilni točki je s prostih metov 27 sekund pred koncem prispeval Aaron Jackson.

Idealna peterka: Spanulis, Diamantidis, Fernandez, Tomić in Krstić
Za najkoristnejšega igralca sezone in finala (MVP) je razglašen Spanulis. Poleg branilca Olympiacosa so v idealni peterki še Dimitris Diamantidis (Panthinaikos), Rudy Fernandez (Real Madrid), Ante Tomić (Barcelona) in Nenad Krstić (CSKA). Najboljši obrambni igralec je Stephane Lasme (Panathinaikos).

EVROLIGA (M)
ZAKLJUČNI TURNIR, London

FINALE:
OLYMPIACOS - Real Madrid
100:88 (10:27, 27:14, 24:20, 39:27)
Olympiacos: Spanulis 22, Law 20, Hines 12, Sloukas 11, Antić in Perperoglu 10, Papanikolau in Printezis 5, Šermadini 3, Powell 2.
Real Madrid: Fernandez 21, Rodriguez 17, Llull 14, Slaughter 9, Mirotić 7, Begić 6 (met iz igre 3/3) v 11 minutah, Carroll in Suarez 5, Reyes 4.

74:73 (15:12, 20:23, 24:19, 15:19)
Hrjapa 16, Weems 14, Jackson 13; Navarro 17, Todorović 11, Abrines in Tomić 10, Lorbek 8 (met iz igre 3/6) v 18 minutah.