Rašo Nesterovič je tudi zadnjo reprezentančno tekmo odigral zelo solidno (10 točk in 11 skokov), a sta bila portoriška velikana Daniel Santiago in John Ramos v drugem delu premočna. Foto: EPA
Carlos Arroyo in Sani Bečirovič
Carlos Arroyo je pred štirimi leti ravno na olimpijskih igrah v Atenah zvezdniško zasedbo ZDA uničil z briljantno igro. Današnja predstava ni zaostajala kaj veliko ... Foto: Reuters
Larry Ayuso in Jaka Lakovič
Larry Ayuso in Carlos Arroyo sta bila tokrat premočna za slovensko branilsko linijo. Na sliki je ob njemu Jaka Lakovič. Foto: Reuters
Sani Bečirovič in Daniel Santiago
Sani Bečirovič je bil pred olimpijskimi kvalifikacijami velika okrepitev, toda očitno je bila odsotnost prvega slovenskega igralca na lanskem EP-ju Matjaža Smodiša premočan udarec za Pipanovo četo. Foto: Reuters
Hrvaški košarkarji
Hrvati so v dvoboju proti Kanadi zlahka upravičili vlogo favorita. Foto: EPA
Rašo vzel nepreklicno slovo
Se Pipan res poslavlja?

Varovanci Manuela Cintrona so slavili z 81:70 in se uvrstili v polfinale predolimpijskega kvalifikacijskega turnirja, kjer jih čaka gostitelj Grčija. Po izenačenem prvem polčasu (34:34), so Portoričani pod vodstvom prvega zvezdnika Carlosa Arroya drugače od napovedi taktično nadigrali Slovence.

Ob tem jim je stekel še met za tri točke (le v tretji četrtini šest trojk, skupno 10/18), tako da so imeli razen nekaj kriznih minut v tretjem delu praktično vseskozi varno prednost.

Cintron vedel, kaj dela ...

V drugem polčasu tako taktično preudarnega Portorika ni pričakoval praktično nihče, še zlasti po prejšnjih dveh tekmah v grški prestolnici in porazu proti Sloveniji na pripravljalnem turnirju v Mariboru. A njihov selektor Cintron je očitno dobro vedel, kaj dela, ko si je v četrtfinalu zaželel ravno Slovence ...

Izjemni kapetan ni dočakal pike na i svoji karieri
Ti so na žalost ljubiteljev košarke padli še na enem velikem izpitu, če smo natančni, že na četrtem zapored na velikih tekmovanjih. V četrtfinalu EP-ja 2005 so bili usodni Nemci, v osmini finala SP-ja 2006 Turki, v četrtfinalu EP-ja 2007 pa Grki. Kapetan Rašo Nesterovič si je uvrstitev na olimpijski turnir želel kot piko na i izjemno trofejni karieri, tako pa kaj klavrno slekel reprezentančni dres. Čas je za nove moči in nove izzive ...

Film dvoboja
Slovenci so začeli spodbudno in povedli s 7:2. Portoriko je hitro vzpostavil ravnotežje in z nekaterimi akcijami ob koncu uvodne četrtine prvič povedel s šestimi točkami razlike (21:15). Nato je prednost znašala že devet točk (24:15), vendar so Slovenci hitro odgovorili in s trojko Sanija Bečiroviča prišli v vodstvo s 30:29.

V prvem polčasu je četi Aleša Pipana zatajil met, v drugi četrtini pa so celo nekoliko podlegli "portoriški norosti" in neprevidno zaključili nekaj napadov. Ob polčasu je bilo 34:34.

Drugi polčas so slovenski nasprotniki začeli z atomskim metom izza črte 6,25 - 5/5. Po dveh trojkah Carlosa Arroya so povedli s 46:39 v 24. minuti. Pipanovi varovanci so se nekajkrat približali na le dve točki, a je Portoriko po že šesti trojki v tretji četrtini (tretja Arroya) povedel s 57:49, po košu Johna Ramosa sekundo pred koncem pa pred zadnjim delom imel prednost sedmih točk (59:52).

Slovenija upov seveda ni izgubila, vendar se je še najbolj uspela približati v 34. minuti. Po prostih metih Bečiroviča smo zaostajali z 61:63. Nasprotniki so seveda imeli pripravljen odgovor in le minuto in pol za tem znova vodili s 70:63. Do konca so povedli tudi že za štirinajst točk (81:67)

Hrvati že v polfinalu
Kot prva se je v polfinale uvrstila Hrvaška, ki je s 83:62 ugnala Kanado. Naši južni sosedje niso imeli težav, saj so dobili vse četrtine. Pri tem so jim izdatno pomagali kar sami Severnoameričani, saj so za 2 točki metali le 9/35 (kar je 25,7-odstotno).

Nemci in Grki so v polfinale prišli s prepričljivima zmagama nad Brazilijo in Novo Zelandijo.

83:62 (18:16, 18:13, 26:13, 21:20)
Popović 17, Nicević 11, Kus in Banić po 10; Famutimi 14, Barrett 13.

PORAŽENEC I - PORAŽENEC II

Finalna tekma ne bo odigrana, saj ne odloča o ničemer. V Peking potujejo prve 3 reprezentance. Na OI so že Kitajska, Španija, Angola, ZDA, Argentina, Iran, Rusija, Litva in Avstralija.