Kenny Gregory je v zadnji četrtini prevzel vajeti v svoje roke. Zadnja prosta meta je zadel osem sekund pred koncem tekme. Foto: EPA
Giorgi Šermadini
Giorgi Šermadini je igral 20 minut, v katerih pa je podelil kar tri blokade (vsi preostali igralci v obeh ekipah so skupaj zbrali dve blokadi). Foto: EPA
Sašo Ožbolt
Zmaji so tokrat dosegli le tri trojke - dve je prispeval Goran Jagodnik, eno pa Sašo Ožbolt. Po štirikrat sta zaman poskušala Vlado Ilievski in Damir Mrkota. Foto: EPA
Doron Perkins
Na drugi tekmi v skupini je Doron Perkins za Maccabi dosegel 13 točk, a je Barcelona vseeno prišla do prvih dveh točk. Foto: EPA

Slovenski podprvaki so v uvodni tekmi drugega dela Evrolige v Rimu premagali Lottomatico s 64:63 in s tem ostajajo v igri za eno od dveh mest, ki peljeta v četrtfinale. Po prvem krogu bi bilo ob morebitnem porazu Olimpije sicer prehitro prečrtati zmaje iz možnosti za napredovanje, a kdor si je ogledal drugo tekmo v tej skupini (Barcelona je v svoji dvorani premagala Maccabi z 81:71), je videl povsem drugačno košarko - zelo kakovostno in polno vrhunskih potez.

V zadnjem času Olimpija ni blestela
Olimpija po koncu prvega dela ni v optimalni formi, kar dokazujejo predstave v Ligi NLB, a na največjem evropskem odru je spet zasijala v stari maniri - pričarala je še eno napeto končnico, v kateri je tehtnico spet nagnala na svojo stran, natančneje: to je uspelo Gregoryju.

Prosti meti: na 10 tekmah 8/20, tokrat 5/5
32-letnik je na parketu prebil 38 minut, v katerih je dosegel 19 točk (za dve točki je metal 7/16). Zbral je kar 14 skokov (največ v sezoni) ter bil s koeficientom 30 najboljši igralec prvega kroga nadaljevanja Evrolige. Najzanimivejši podatek pa se skriva v kategoriji prostih metov. Gregory je imel na prvih 10 evroligaških tekmah obupen odstotek, ki se lahko primerja le z robustnimi centri (8/20), v četrtek zvečer pa je zadel vseh svojih pet poskusov. Od tega je štiri zadel v zadnji minuti, ko je zaostanek treh točk (63:60) pretvoril v minimalno zmago (64:63).

Desetico presegel le še Ožbolt
Gregory je v zadnjih štirih minutah prispeval kar 9 od 13 ljubljanskih točk. V zadnji četrtini je bil edini razpoloženi igralec Olimpije, saj sta se v tem obdobju med strelce vpisala le še dva (Sašo Ožbolt je dosegel 6 točk, Damir Markota pa je v predzadnji minuti zadel dva prosta meta). Ožbolt je bil sicer edini iz gostujoče ekipe, ki je še dosegel dvoštevilčno število točk (16). Zelo solidno statistiko (met za 2: 4/4, prosti meti: 5/5) je nekoliko kazil le met za tri točke (1/5). Ta prvina je bila sicer ena najslabših v sezoni, saj so zmaji od 18 poskusov zadeli le tri trojke.

Filipovski se je spomnil na Alija
Sašo Filipovski, ki je šele pred nekaj dnevi sedel na klop Lottomatice, je po tekmi razmišljal: "Zadovoljen sem s predstavo svoje ekipe. V obrambi smo igrali dobro, saj smo dobro omejili njihova največja orožja. A košarka se igra 40 minut in včasih tekmo odloči prav zadnja akcija, kar se je zgodilo tokrat. Brez dvoma, to je leto Olimpije, saj je letos že premagala Panathinaikos, Milano in Efes Pilsen," ki se je optimistično zazrl v prihodnost: "Zdaj moramo gledati naprej. Kot je nekoč dejal Muhammed Ali - moramo se spet postaviti na noge."

Zdovc: Zmago izvlekli s srčno igro
Union Olimpijo na Rim vežejo lepi spomini, saj je tu leta 1997 zaigrala na sploh svojem edinem zaključnem turnirju najmočnejšega evropskega tekmovanja. Zdaj se v večnem mestu proti italijanskemu klubu veseli sploh prve zmage. Trener zelenih Jure Zdovc je po še eni dramatični končnici našel jeziček na tehtnici: "Zmagali smo, ker smo si tega enostavno bolj želeli, s srčno igro smo nekako le izvlekli to zmago."

Naslednji teden izziv sezone: Barcelona
Ljubljano je po izjemni evroligaški sezoni zajela evforija, naslednji teden pa bo najbrž doživela nov vrhunec, saj v Stožice prihaja Barcelona. Kakovost je nesporno na strani evropskega prvaka, a Olimpija je letos na krilih fantastičnih gledalcev že dokazala, da v Stožicah lahko premaga vsakogar ...

81:71 (21:16, 20:21, 22:16, 18:18)
Navarro 24, Anderson 16 ... Lakovič 3 (1/3 za tri) v 12 minutah, Lorbek 2 (1/4 za dve) v 22 minutah; Hendrix in Perkins po 13.