Takole se je Jorge Lorenzo veselil naslova svetovnega prvaka. Foto: EPA
Nekdanji svetovni prvak Valentino Rossi (levo) je čestital novemu Jorgeju Lorenzu. Foto: EPA
Toni Elias je sedmi dirkač v zgodovini motociklizma, ki je zmagal v štirih kategorijah. Foto: EPA
Lorenzo postal svetovni prvak

Štiri dirke pred koncem se je Lorenzo zavedal, da mu prvi naslov prvaka v elitnem motociklističnem razredu v Sepangu prinaša že 9. mesto. 23-letni Španec se s svojo yamaho pričakovano ni hotel vmešati v boj za sam vrh. Tudi z zanesljivo vožnjo brez velikega tveganja pa se mu je uspelo povzpeti na stopničke in tudi teoretično potrditi naslov. Lorenzo je bil že svetovni prvak v razredu do 250 ccm v letih 2006 in 2007.

Lorenzo je priznal, da je vozil taktično: "Ugotovil sem, da bo povsem dovolj, če končam dirko, imel sem pa tudi nekaj težav z gumami, zato nisem pritiskal do konca."

Rossi na vrh z 11. mesta
Boj za zmago je potekal med Rossijem in rojakom Andreo Doviziosom, dvoboj pa je pripadel izkušenejšemu "doktorju", ki je slavil 105-ič v karieri. Rossi je sicer zelo slabo startal in bil po prvem krogu šele 11., toda vse je nadoknadil v nadaljevanju. Mimo tekmecev je švigal kot za stavo in se kmalu vključil v boj za zmago. Nazadnje je moral premoč priznati tudi Dovizioso. Že v prvem krogu se je poslovil Casey Stoner, potem ko zletel s steze.

Naslov potrdil tudi Elias
V razredu moto 2 je naslov svetovnega prvaka potrdil Španec Toni Elias, ki je osvojil četrto mesto. To je njegov prvi naslov v kateri koli kategoriji. Zmagal je Italijan Roberto Rolfo.

Španec postal član ekskluzivnega kluba
27-letni Elias je postal član ekskluzivnega kluba dirkačev, ki so zmagali na dirkah za SP v štirih različnih razredih. Njemu je to uspelo v kategorijah do 125 in 250 ccm, moto2 in motoGP. Pred njim je v 60 letih tekmovanj nekaj podobnega uspelo le še Miku Hailwoodu (125/250/350/500), Jimu Redmanu (125/250/350/500), Philu Readu (125/250/350/500), Chazu Mortimerju (125/250/350/500), Lorisu Capirossiju (125/250/500/motoGP) in Valentinu Rossiju (125/250/500/motoGP).