Barcelona je po španskem osvojila še evropski superpokal in zelo uspešo začela novo sezono. Foto: Reuters
Xavi Hernandez
Pokal je dvignil Xavi Hernandez, ki je ob odsotnosti Carles Puyola nosil kapetanski trak. Foto: EPA
Lionel Messi
Barcelono je v vodstvo popeljal Lionel Messi. Foto: Reuters
Cesc Fabregas
Cesc Fabregas se je uspešno vključil v ekipo. Na tretji tekmi je dosegel že drugi gol. Foto: Reuters
Cesc Fabregas in Andres Iniesta
Cesc Fabregas in Andres Iniesta z medaljama. Foto: Reuters
Eric Abidal in Hulk
V uvodnih minutah je bil izjemno razpoložen napadalec Porta Hulk. Foto: EPA

Argentinec je v četrtek dobil nagrado za najboljšega nogometaša v Evropi v minuli sezoni in naziv je Messi z odlično predstavo potrdil že dan kasneje. V prvem polčasu je "La Pulga" kaznoval veliko napako Fredyja Guarina in premagal Heltona, v drugem pa je lepo podal Cescu Fabregasu, ki je dosegel drugi zadetek.

Katalonski velikan, ki je lani osvojil Ligo prvakov, je evropski superpokal osvojil četrtič. Barca je bila najboljša v letih 1993, 1998 in 2009. Porto, ki je lani osvojil Evropsko ligo je superpokal osvojil enkrat. Josep Guardiola je po številu lovorik pri Barci s tem prehitel svojega učitelja Johana Cruyffa. Pep je kot trener drugič osvojil superpokal, dvakrat pa ga je osvojil tudi kot igralec. Barca je letos že osvojila španski superpokal.

Uvodne minute v znamenju "zmajev"
V peti minuti je Eric Abidal, ki je zaradi poškodb Carles Puyola in Gerarda Piqueja skupaj s Javierjem Mascheranom pričel tekmo na položaju osrednjega branilca, je na robu kazenskega prostora žoga zadela v roko. S prostega strela je nato Hulk meril prek vrat. Dve minut kasneje je nevarno sprožil Joao Moutinho, a je Victor Valdes strel preusmeril v kot.

Veliko priložnost je v deseti minuti imela tudi Barca. Vsi trije napadalci so se sami znašli pred Heltonom, Pedro Rodriguez pa je sebično poskusil z lobom in žogo poslal prek vrat.
Messi izkoristil Guarionovo darilo
Po nekaj manj kot pol ure igre je Barca počasi umirila nalet Porta in prevzela pobudo. V 37. minuti je akcijo po levi začel Adriano, ki je kombiniral z Davidom Villo, nato pa na robu kazenskega prostora našel Xavija Hernandeza. Strel kapetana Barce je Helton ubranil.

Dve minuti kasneje je Guarin napravil veliko napako. Kolumbijec je nespametno podal nazaj proti vratarju, žoga je prišla do Messija, ki se je vračal iz prepovedanega položaja. Najboljši igralec v Evropi v minuli sezoni se je sam znašel pred Heltonom, ga preigral in povedel Barco v vodstvo.

Na začetku znova nekaj priložnosti Porta
Tako kot v prvem polčasu so tudi v drugem "zmaji" pritisnili in si v 52. minuti priigrali lepo priložnost, a je po strelu Joaa Moutinha žoga zadela Abidala. Takoj za tem Björn Kuipers ni pustil prednost po prekršku nad Mascheranom, ko bi kar dva nogometaša Barce stekla sama proti Heltonu.

Glavni "krivec" za vodilno gol Barcelone Guarin je z močnim in natančnim strelom nevarno zapretil, a se je z obrambo izkazal Valdes. V naslednjem napadu so do velike priložnosti prišli Katalonci. Andres Iniesta je podal Villi, a je Helton dobil dvoboj z "El Guajejem". Sam se je pred brazilskim vratarjem po natančni podaji Messija nekaj minut kasneje znašel še Pedro, vendar se je napadalec s Kanarskih otokov zapletel.

Cesc postavil piko na i
V 67. minuti se je Messi ujel v prepovedan položaj. Argentinec je sicer preigral Heltona in zadel, vendar je bil gol upravičeno razveljavljen. Pet minut za tem se nista sporazumela Valdes in Mascherano, pred praznimi vrati pa je žogo v zadnjem trenutku izbil Abidal. Francoski branilec si je v obrambi privoščil nato veliko napako. Izgubil je žogo v svojem kazenskem prostoru, nato pa podrl Guarina, vendar je piščalka glavnega sodnika ostala nema.

Pet minut pred koncem so "zmaji" ostali brez Rolanda, ki je zaradi drugega nepravilnega oviranja Messija prejel drugi rumeni karton. Hitro so Katalonci izkoristili številčno premoč Messi je z izjemno podajo našel samega Fabregasa, ki je zabil za 2:0. Pred koncem so portugalski prvaki ostali še brez Guarina, ki je podrl Mascherana in moral predčasno pod prho. Za tem se je še z eno odlično obrambo po strelu Inieste izkazal Helton.