Dare Vršič, ki je v 2. predkrogu Bohemiansu dal dva gola, je z natančnim strelom izenačil izid na 1:1. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Olimpija je tudi na peti letošnji evropski tekmi ostala neporažena, vendar ima Austria Dunaj pred povratno tekmo večje možnosti za napredovanje v 4. krog kvalifikacij. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Olimpija
Olimpija je po koncu tekme pozdravila svoje navijače. Za popoln večer je manjkala le zmaga. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer

Olimpija se je pogumno lotila zahtevnega izziva, imela večjo posest žoge, toda pravih strelov na gol je bilo malo in le odličnemu Vršiču se lahko zahvali, da v letošnji evropski sezoni ostaja neporažena. Ekipa z Dunaja je dosegla svoje, dosežen zadetek ji daje večje možnosti pred povratno tekmo 3. predkroga Evropske lige, ki bo čez en teden. Strelec je bil v 33. minuti Roland Linz, ob koncu, ko je Olimpiji vidno pošla sapa, pa bi lahko gostje kmalu dosegli še zmagoviti zadetek.

Kosič prvič menjal v 12. minuti
Že v 2. minuti je Nik Omladič v kazenskem prostoru s prve streljal proti golu, vendar je bil v težkem položaju. Zaradi težav s prepono je moral v 12. minuti na klop Sreten Sretenović. Zeleno-beli so narekovali ritem igre (v prvem polčasu je bilo razmerje v posesti žoge 64:36), toda resnejše priložnosti si niso priigrali. V konici napada je bil Adnan Bešić neviden, občasni prebliski Davorja Škerjanca pa niso bili prav nevarni.

Olimpija igrala, Austria zadela
Austria se je dobro branila in preudarno čakala na protinapade. Po dobre pol ure je z desnega krila podal Klein, Junuzović je žogo zgrešil, vendar je srečno prišla do Linza, ki ga Delamea-Mlinar ni najbolje kril. Kapetan dunajske ekipe je z levico natančno meril, vratar Džafić je bil nemočen. Do odmora je bil omembe vreden še poskus Vršiča z 20 metrov, žoga je končala v naročju Pascala Grünwalda.

Vršičeva mojstrovina za 1:1
V drugi polčas je Olimpija krenila z veliko željo, da čim prej doseže gol. Anej Lovrečič je lepo meril od daleč in Grünwald je bil prvič na resni preizkušnji, nato je s prostega strela močan projektil sprožil še Vršič. Olimpija je dobila zalet, obdobje premoči pa kronala v 60. minuti. Lovrečič je podal pred vrata, Klein je žogo z glavo odbil do Vršiča, ki jo je z dobrih desetih metrov mojstrsko ukrotil in z naslednjo potezo natančno poslal v dunajska vrata.

Na koncu je bil remi ogrožen
Bešića je v napadu zamenjal Dragan Čadikovski, vendar je bil še naprej Vršič osrednja osebnost tekme. V 62. minuti je prodrl v kazenski prostor in padel, vendar sodnik upravičeno ni pokazal na belo točko. Slabih deset minut pred koncem je občasni slovenski reprezentant spet poskusil s prostega strela, vendar je žoga zletela čez vrata. Zadnji priložnosti za spremembo izida so imeli "dunajski dečki" - v 87. minuti je po strelu s kota Hlinka dobro meril z glavo, žoga je le za nekaj centimetrov zgrešila gol, že v sodnikovem podaljšku pa je bilo spet vroče pred Džafićevimi vrati.

Popoldne pred tekmo je na Bavarskem dvoru v Ljubljani prišlo do incidenta med pripadniki navijaških skupin obeh moštev. Pri tem je bil poškodovan tudi mestni avtobus, tako da je nastalo za približno 2.000 evrov škode. Policija bo proti izgrednikom, ki jih je uspela ujeti, ukrepala v skladu z veljavno zakonodajo.

Dušan Kosić, trener Olimpije: "Mislim, da smo bili priča odličnemu vzdušju na stadionu, gledalci so se odzvali, za kar smo jim hvaležni. Ponosen sem na fante, da so hoteli igrati od začetka. Pokazali so principe, ki jih zagovarjamo. Niso se ustrašili tekmeca. Na tej ravni je vsak tekmec težak, Austria nas je kaznovala za vsako napako. Prihajali smo do 20, 25 metrov od gola, toda tudi zaradi dobre obrambe gostov njihove zadnje vrste nismo znali prebiti. Ko imamo žogo in ko nismo pod pritiskom, si privoščimo napačne podaje, kar nas mori, drugače pa fantom ne morem ničesar zameriti. Smo še v igri, pričakovali smo zmago, nismo je dosegli, ampak na Dunaju lahko pokažemo še odločnejši obraz."

Karl Daxbacher, trener Austrie Dunaj: "Čestitam Olimpiji za dobro igro. Nismo pričakovali takšnega pritiska, zato moramo biti zadovoljni s tem izidom, saj imamo dobre možnosti tudi na povratni tekmi. Videli smo že proti Bohemiansu v Ljubljani, da igra Olimpija zelo dober 'presing' in s tem nam je povzročila precej težav. Vseeno nismo pustili domačinom, da bi si pripravili veliko priložnosti, je pa bila Olimpija boljša ekipa in bi si zaslužila zmago. Na povratni tekmi moramo igrati bolje in bolj borbeno, imamo pa doma lepe možnosti za napredovanje."

Evropska liga, 3. predkrog, prve tekme
OLIMPIJA - AUSTRIA DUNAJ 1:1 (0:1)
9.000; Vršič 60.; Linz 33.
Olimpija: Džafić; Jović, Sretenović ( 12./Delamea-Mlinar ), Anđelković, Salkič; Radujko, Vršič; Omladič, Lovrečič ( 77./Božič), Škerjanc ; Bešić ( 58./Čadikovski).

Austria: P. Grünwald ; Klein , Rogulj, Ortlechner, Suttner; Stanković ( 90./Koch), Hlinka , A. Grünwald ( 56./Leovac), Junuzović; Barazite, Linz ( 69./Jun).

Sodnik: Stanislav Todorov (BLG)

Iličić zatresel mrežo Palerma
V preostalih tekmah je "slovenski" Palermo remiziral s Thunom (2:2). Josip Iličić, ki je igral vso tekmo, je v 13. minuti izenačil na 1:1. Armin Bačinović je v igro vstopil v 61. minuti, medtem ko Siniša Andjelković in Jasmin Kurtić nista igrala.