Na zadnji tekmi v dresu Reala Madrida je Toni Kroos kot profesor delil podaje in zrežiral uvodni gol, ki je španskim prvakom tlakoval pot do petnajste evropske zvezdice. Do konce kariere vezista čaka samo še domače evropsko prvenstvo v Nemčiji. Foto: Reuters

Kdor ga ne da, ga dobi, je predobro znan nogometni pregovor, ki ga je občutila Borussia Dortmund ob finalnem porazu z 0:2. Karim Adeyemi sam pred Thibautom Courtoisom, nato Nicklas Füllkrug v vratnico in še nekaj nevarnih poskusov črno-rumenih, ki so močno prevladovali v prvem delu.

A dlje ko je trajal finale, nevarnejši so postajali beli. Dani Carvajal je s svojim tretjim strelom v nadaljevanju poskrbel za 1:0 v 74. minuti. Zimzeleni bočni branilec je po podaji Tonija Kroosa iz kota z glavo premagal sicer v vratih Dortmunda razpoloženega Gregorja Kobla. Ko je čez devet minut po podaji Juda Bellinghama zadel še Vinicius Junior, se je začelo novo slavje Madridčanov.

Real Madrid znova evropski prvak
173 cm visoki Dani Carvajal je sredi drugega polčasa takole zadel za vodstvo Reala Madrida, nato je Vinicius Junior poskrbel, da se ni še peti zaporedni finale Lige prvakov končal z izidom 1:0. Foto: Reuters

Peti naslov Ancelottija, šesti za Modrića in Carvajala

Še preden je glavni sodnik Slavko Vinčić odpiskal konec finala, je Edin Terzić že čestital Carlu Ancelottiju za novo zmago v Ligi prvakov. Italijanski trenerski mag je osvojil za trenerje rekordno peto Ligo prvakov, tretjo z Madridom (2014, 2022 in 2024), do prvih dveh naslovov pa je prišel kot trener Milana (2003 in 2007).

Kar šest evropskih naslovov imata zdaj dva igralca Madrida. 38-letni Luka Modrić in 32-letni Dani Carvajal sta se s šestim celinskim naslovom postavila ob bok rekorderja Paca Genta, ki je šestkrat slavil prav tako z Realom Madridom med letoma 1956 in 1966.

Los Blancos (beli) so sploh prvič osvojili nogometno Ligo prvakov brez poraza. Ob poprejšnjih 14 naslovih so vedno izgubili najmanj eno tekmo.

Prve izjave iz vrst evropskih prvakov:

Carlo Ancelotti, trener Real Madrida: "Težka tekma, sploh v prvem delu. V drugem delu smo dvignili ritem, bili smo bolj fokusirani in na koncu smo bili veliko boljši in zasluženo zmagali."

Dani Carvajal, igralec tekme: "Ne vem, kaj naj rečem. Čutim le srečo. Vedeli smo, da bo tekma težka in v prvem polčasu so bili superiorni, a ostali smo živi. Vedeli pa smo, da bo prišel tudi naš trenutek in prišel je. Zdaj jih imamo 15."

Jude Bellingham, podajalec za drugi gol: "To tekmo sem vedno sanjal. V življenju je veliko ljudi, ki ti rečejo, česar vse ne zmoreš. Danes je šlo. Mnogo lažje mi je bilo, ko sem na stadionu videl mamo in očeta. Tukaj je tudi moj mlajši brat in želim si biti njegov vzornik. Tekme pa ne znam opisati. Enostavno najboljša noč mojega življenja."

Grafiko zagotavlja sofascore.com

Adeyemi sam pred vrati Madrida

Hitro po prvem sodniškem žvižgu Vinčića so štirje navijači vdrli na igrišče, zaradi česar je bil finale prekinjen za nekaj minut. Eden izmed vsiljivcev se je slikal z Viniciusom. Nov varnostni spodrsljaj na Wembleyju na tekmah pod okriljem Uefe ...

Prvi strel je v 7. minuti sprožil Füllkrug, na drugi strani je v 12. minuti odgovoril Valverde. Prva resna priložnost na tekmi se je ponudila Brandtu po zavrnjeni podaji Füllkruga, a je Nemec slabo udaril.

V 21. minuti so Prusi izigrali nasprotno obrambo in Adeyemi se je znašel sam pred Courtoisem, Belgijec ga je dobro oviral in napadalec Borussie si je dal predolgo podajo, nakar je Carvajal z blokom popravil svojo prvotno napako pri neuspešno postavljanju ofsajd zanke. Izjemna priložnost, ki pa jo je Adeyemi nespretno zapravil.

Füllkrug premagal Courtoisa, a zadel vratnico

Courtois je bil v 23. minuti že premagan, a ga je po strelu Füllkruga rešila vratnica. Poljub sreče, ki v finalih zdaj že več kot 40 let spremlja Real Madrid. Foto: Reuters

Začelo se je pravcato obleganje vrata Madrida, ki se je dve minuti zatem končalo z vratnico Füllkruga. Prvi napadalec Dortmunda je med padcem z levico udaril diagonalno, žoga pa se od desne vratnice ni odbila v mrežo že premaganega Courtoisa. Velik poljub sreče za Madridčane! Pet minut zatem je sledil nov napad Nemcev: Adeyemi je udaril, Courtois pa branil, nato Füllkrug z glavo ni zmogel preusmeriti odbite žoge v gol.

Nicklas Füllkrug ni mogel verjeti, kaj vse je zapravil v finalu. Štirje streli, štiri zrele priložnosti, a brez zadetka. Foto: Reuters

Prevlada črno-rumenih se je nadaljevala vse do konca prvega polčasa, ob vse bolj jalovi premoči pa so Nemci postajali vse bolj živčni in so si nakopali dva rumena kartona.

Najboljši igralec finala – 32-letni desni bočni branilec Dani Carvajal. Grafiko zagotavlja <a href='https://www.sofascore.com' target='_blank'>sofascore.com</a>
Najboljši igralec finala – 32-letni desni bočni branilec Dani Carvajal. Grafiko zagotavlja sofascore.com

Ko bočni branilec postane prvi napadalec

Drugi polčas se je začel z nevarnim prostim strelom Kroosa v 49. minuti, a se je s parado izkazal Kobel. Po kotu je nevarno z glavo tik čez vrata BVB-ja udaril Carvajal. Ta je natančno meril v 57. minuti, a je bil Kobel na pravem mestu.

V 63. minuti je Borussia prišla do prve nevarne priložnosti v nadaljevanju: Adeyemi je z leve strani poslal predložek na drugo stran, kjer je z glavo v skoku naprej močno udaril Füllkrug, a je dobro postavljeni Courtois s tretjo obrambo tekme ohranil izid 0:0.

Vinicius bi v 69. minuti bolj nehote skoraj zadel: njegov predložek sta zgrešila tako vratar Kobel kot Bellingham v skoku, žoga pa je za las zletela mimo desne vratnice Dortmunda.

Po prvi menjavi na tekmi (Marco Reus namesto Adeyemija) je Madrid v 74. prišel do šestega kota na tekmi. Z leve strani je podal Toni Kroos, na prvi vratnici pa je bil v skoku najvišji Dani Carvajal, ki je preusmeril žogo v oddaljenejši kot in stresel mrežo Dortmunda.

Vinicius postavil piko na i izjemni sezoni

Že tri minute pozneje bi Bellingham skoraj podvojil vodstvo belih, a je Schlottenberg z blokom preusmeril žoga tik mimo vratnice. V 80. minuti je s prostega strela dlani Kobla močno ogrel razpoloženi Kroos. Švicarski čuvaj mreže je nato branil, kar je mogel: strel Camavinge z razdalje, nato udarec kapetana Nacha z glavo iz bližine.

Vendar v 83. minuti je kapituliral tudi Kobel. Jude Bellingham je z diagonalno podajo zaposlil Viniciusa Juniorja, ki iz idealnega položaja ni zgrešil. Prefinjen privzdignjen strel za 2:0.

Kanček upanja je za hip vlil gol Füllkruga z glavo v 87. minuti, a so slovenski sodniki takoj signalizirali, da je nemški napadalec stal v prepovedanem položaju, kar je videoposnetek hitro potrdil. Zadnje minute in niti petminutni sodnikov dodatek niso prinesli niti častnega gola Borussie, ki je drugič zapored izgubila finale Lige prvakov na Wembleyju.

Kljub Courtoisu brez presenečenja v postavah

Thibaut Courtois je v sezoni branil le na štirih tekmah španske lige, nepremagan pa je ostal tudi v velikem finalu Lige prvakov. 32-letni Belgijec je zaradi dolgotrajne poškodbe sicer ostal brez mesta v reprezentanci Belgije za Euro 2024. Foto: Sofascore

V vratih Reala Madrida je prvič v letošnji Ligi prvakov začel Thibaut Courtois, kar je bila njegova šele peta tekma sezone. Vratarska rošada je bila napovedana v pripravah na finale v Londonu, saj je Andrij Lunin zbolel za gripo. Drugih presenečenj v zasedbi Carla Ancelottija ni bilo. Tudi Edin Terzić ni presenetil in Borussia Dortmund je začela s pričakovano enajsterico, v kateri je bil iz izgubljenega finala 2013 le steber obrambe Mats Hummels.

Vinčić, Kravitz, Riedle in Zidane

V prvem polčasu je Slavko Vinčić podelil tri rumene kartone, v drugem pa še enega (3:1 za BVB), ob koncu pa je hitro in pravilno razveljavil Füllkrugov gol upanja zaradi ofsajda. Foto: Reuters

Pred začetkom 69. finala v najmočnejšem nogometnem tekmovanju v Evropi (32. veliki finale obdobja Lige prvakov) je natanko 86.212 gledalcev na Wembleyju ogrel Lenny Kravitz.

Sloviti pokal z ušesi sta prinesla nekdanja izjemna igralca obeh finalistov: Karl Heinz Riedle in Zinedine Zidane. Na koncu se je smejalo Francozu, ki je kot trener poskrbel za tri zaporedne naslove Madridčanov med letoma 2015 in 2018.

Legendarni londonski stadion je gostil rekordni osmi finale Lige prvakov oz. pokala državnih prvakov, pri čemer je Madrid prvič igral odločilno tekmo za evropski naslov v britanski prestolnici.

Madrid že več kot 40 let ni izgubil finala

Real Madrid je zdaj dobil kar 15 od skupno 18 finalov za naslov evropskega prvaka, zadnjega je izgubil leta 1981 v Parizu proti Liverpoolu z 0:1. V zadnjih enajstih sezonah Lige prvakov je Madrid osvojil kar šest naslovov in s tem le še utrdil status daleč najuspešnejšega evropskega kluba. V evropskih tekmovanjih, izvzemši Uefin superpokal, klub iz španske prestolnice ne pozna poraza v finalih vse od leta 1983, ko jih je v pokalu pokalnih zmagovalcev po podaljšku ugnal Aberdeen (2:1)

Borussia Dortmund ostaja pri naslovu iz leta 1997, ko je v Münchnu s 3:1 premagala branilca naslova Juventus. Zatem je BVB igral v finalu leta 2013, ko je tekmo gostil prav Wembley, kjer je bil tudi tokratni finale. Pred 11 leti je bil v Londonu v vsenemškem finalu od Dortmunda boljši Bayern z 2:1.

FINALE LIGA PRVAKOV V NOGOMETU 2023/24

London, stadion Wembley

Borussia Dortmund – REAL MADRID 0:2 (0:0)
86.212; Carvajal 74., Vinicius Junior 83.

Sodnik: Slavko Vinčić (Slovenija)
Stranska sodnika: Tomaž Klančnik in Andraž Kovačič.
VAR-sodnika: Nejc Kajtazović in Rade Obrenović.

• 2 zmagi: Benfica Lizbona, Nottingham Forest, Juventus, Porto, Chelsea
  • 1 zmaga: Celtic Glasgow, Feyenoord Rotterdam, Aston Villa, Hamburger SV, Steaua Bukarešta, PSV Eindhoven, Crvena zvezda, Olympique Marseille, Borussia Dortmund, Manchester City.