Paul Pogba je v drugem polčasu v razmiku 97 sekund izenačil izid na 2:2. Foto: Reuters
Chris Smalling je v 69. minuti poskrbel za preobrat in vodstvo Uniteda po zaostanku z 2:0. Foto: Reuters
Kapetan Vincent Kompany je Manchester City povedel v vodstvo. Foto: Reuters
Raheem Sterling in Ilkay Gündogan proslavljata podvojitev vodstva sinjemodrih na Etihadu. Foto: Reuters
Za Pepom Guardiolo je najslabši teden v trenerski karieri. V sredo je izgubil tekmo Lige prvakov na Anfieldu proti Liverpoolu (3:0), v soboto je grenkobo poraza okusil še na domačem mestnem derbiju z Manchester Unitedom. Foto: Reuters
Varovanci Joseja Mourinha so bili v prvem polčasu povsem brez idej. Foto: Reuters
Mestni derbiji v Liverpoolu so tradicionalni prežeti s čustvi in vročo krvjo. Tudi tokrat ni bilo nič drugače. Foto: Reuters
Wayne Rooney se ni mogel sprijazniti z menjavo v 57. minuti. Foto: Reuters
Petelinjenje Seamusa Colemana (Everton) in Dannyja Ingsa (Liverpool). Foto: Reuters
Nogometaši Tottenhama so slavili v gosteh pri Stoke Cityju (1:2). Foto: Reuters

Cityjev trener Pep Guardiola je s svojimi varovanci tako še drugič ta teden prejel močno zaušnico. V sredo je ekipo z Etihada na prvi četrtfinalni tekmi Lige prvakov na Anfieldu s 3:0 'povozil' Liverpool, tokrat so sinjemodri iz rok izpustili dvojno vodstvo in izgubili proti mestnemu tekmecu.

Za nameček so zapravili še priložnost, da bi naslov angleškega prvaka za letošnjo sezono proslavili prav po tekmi z največjim tekmecem.

Kapetan Kompany načel mrežo rdečih vragov
Sinjemodri so mestni derbi začeli precej bolje, že v 5. minuti so zahtevali najstrožjo kazen, ko je v kazenskem prostoru z roko igral Ashley Young, a je piščalka glavnega sodnika Martina Atkinsona ostala nema. Gostitelji so povedli v 25. minuti, ko je kapetan Vincent Kompany po Sanejevem predložku iz kota dobil dvoboj z branilcem Chrisom Smallingom in z glavo žogo poslal za hrbet nemočnega Davida De Gee. Etihad je eksplodiral od navdušenja. Navijači se še niso povsem pomirili, ko jih je po dobre pol ure igre razveselil še Ilkay Gündogan. Ta je lepo sodeloval z Raheemom Sterlingom, krasno sprejel njegovo podajo in iz obrata z diagonalnim strelom zadel malo mrežico. 2:0. Zatem sta se dve lepi priložnosti ponudili Sterlingu, a je angleški napadalec dvakrat žogo poslal prek vrat.

Rdeči vragi v prvem polčasu le statisti
City je v prvem polčasu prevladoval v vseh vidikih nogometne igre, rdeči vragi so bili povsem nemočni, nikakor jim ni uspelo razviti želene igre, težko jim je bilo sestaviti že nekaj zaporednih podaj v obrambi in na sredini igrišča. Kaj kmalu bi se v 43. minuti znašli v še večjem zaostanku, ko je Fernandinho s predložkom v kazenski prostor našel vtekajočega Gündogana, a je njegov nevaren strel z glavo oprezni De Gea zadržal. City je v prvih 45 minutah na vrata tekmeca sprožil devet strelov, od teh pet v okvir vrat. Na drugi strani se je med vratnicama Ederson Moraes dolgočasil, ekipa Joseja Mourinha na njegova vrata ni sprožila niti enega strela.

Pogba in Smalling utišala Etihad
Gostje so nato v uvodnih minutah drugega polčasa zaigrali precej bolje, v 53. minuti so zaostanek prepolovili. Alexis Sanchez je z desne strani poslal predložek v kazenski prostor, Ander Herrera je s prsmi žogo podal Paulu Pogbaju, ki je iz bližine zadel za 2:1. United je bil v naletu, Sanchez je že v naslednjem napadu s predložkom v kazenski prostor našel Pogbaja, ki je z glavo izid izenačil na 2:2. Med prvim in drugim zadetkom rdečih vragov je minilo zgolj 97 sekund! Domača ekipa se je znašla v zagati, branilci so se nenadoma s težavo kosali z gostujočo ekipo, v 69. minuti se je zgodil preobrat. Sanchez je z leve strani predložek poslal pred vrata, kjer je Chris Smalling povsem neovirano zadel iz bližine za 2:3.

Youngov štart ostal nekaznovan
Ob izteku 77. minute je Etihad 'eksplodiral', a ne zaradi zadetka, temveč zaradi Youngovega grobega štarta nad rezervistom Sergiem Agüerom v gostujočem kazenskem prostoru. Atkinson ni dosodil 11-metrovke, gostje so zdrveli v protinapad, strasti so se razplamtele po Fernandinhovem prekršku nad Jessejem Lingardom. Glavni delivec pravice je dolgo miril nogometaše, ki so po nekaj minutah le nadaljevali tekmo. City si je v zaključku tekme prizadeval rešiti kožo in izenačiti izid, a brez uspeha. Izenačenje je 'viselo' v zraku, toda United se je ubranil. V 89. minuti je de Gea mojstrsko ubranil Agüerov poskus z glavo, po izteku rednega dela srečanja pa je vratnico iz bližine zadel še Sterling.

Liverpool nadzoroval potek tekme
Že zgodaj popoldne sta se na Goodison Parku v derbiju Merseyside udarila Everton in Liverpool (0:0). V prvem polčasu sta imeli obe ekipi vsaj eno lepo priložnost za zadetek. Pri gostiteljih jo je zapravil Yannick Bolasie, ki je v 23. minuti z razdalje sprožil natančno odmerjen plasiran strel, a mu je veselje z izjemno obrambo preprečil Liverpoolov vratar Loris Karius, na drugi strani sta po enkrat nevarno zapretila Dominic Solanke in James Milner, a je po zaslugi odličnega domačega vratarja Jordana Pickforda ostalo pri začetnih 0:0. V prvem polčasu so bili rdeči boljši tekmec, nadzirali so potek tekme, a v napadu jim je še kako manjkal Mohamed Salah, ki se je poškodoval na sredni tekmi proti Manchester Cityju (3:0). V drugem polčasu se je Liverpoolova prevlada na zelenici nadaljevala, varovanci Jürgena Kloppa so še naprej izvajali pritisk na zadnjo Evertonovo vrsto, ki pa ji je vse (pol)napade uspelo odbiti.

Rooney nezadovoljen z menjavo
V 57. minuti je Evertonov menedžer Sam Allardyce na klop poklical Wayna Rooneyja, ki je bil na derbiju povsem neučinkovit, kar je najboljši strelec v zgodovini angleške članske reprezentance slabo sprejel, zelenico je zapustil vidno razburjen. V 68. minuti je zelenico zapustil tudi Milner, ki je svoje mesto odstopil Alexu Oxladu - Chamberlainu. 24-letnik je že takoj po vstopu nevarno sprožil z razdalje in za slab meter zgrešil Pickfordova vrata.

Everton pritisnil za zmago, a neuspešno
V končnici srečanja so gostitelji močneje pritisnili na gostujoča vrata, vendar si izrazitejše priložnosti niso pripravili. Preveč je bilo netočnih podaj v zaključku akcij, streli so leteli krepko mimo gola. Še najbolj vroče je bilo v 87. minuti, ko je po desni strani mimo rezervista Roberta Firmina pobegnil Theo Walcott in pred vrata poslal uporaben predložek, ki ga nista izkoristila Cenk Tosun in Seamus Coleman.