Po štirih letih stagnacije se je Slovenija v zadnjih dveh letih s 65. mesta povzpela na 51. mesto Fifine lestvice. Foto: www.alesfevzer.com

V vodilni deseterici po septembrskih reprezentančnih tekmah ni bilo niti ene spremembe, še naprej na vrhu ostajajo svetovni in južnoameriški prvaki Argentinci, četudi so doživeli poraz pri Kolumbiji. A to je bil šele tretji poraz Argentine na zadnjih 64 tekmah, v tem času pa je dvakrat osvojila Copo Americo, vmes pa dobila obračun z evropskim prvakom in seveda v Katarju 2022 osvojila tretji naslov svetovnih prvakov.

Leta 2017 nazadnje na 51. mestu

Slovenija je z uspešnim nastopom na evropskem prvenstvu v Nemčiji pridobila pet mest, zdaj pa še eno in je po novem 51. na svetu.

Po reformi algoritemske formule za Fifino lestvico je vzpenjanje in padanje precej upočasnjeno, a tako visoko Slovenija ni bila že sedem let! Na lestvici 10. avgusta 2017 je bila ravno tako 51. reprezentanca sveta, nakar je konec tistega leta padla najnižje, na 69. mesto. Z letom 2018 je začela veljati nova formula, po kateri so se Slovenci vrteli med 55. in 65. mestom, v zadnjih dveh letih pa so pridobili 14 mest. Rekordno visoko je bila Slovenija oktobra in novembra 2010, ko je bila kar 15. nogometna reprezentanca sveta.

A v teh jesenskih mesecih bo še pomembnejši pogled, na katerem mestu je med evropskimi reprezentancami. Fifina lestvica bo namreč po koncu skupinskega dela Lige narodov določila bobne za žreb kvalifikacij za SP 2026.

Oktobra prihaja obračun v Oslu

Sorodna novica Lažja pot v Severno Ameriko Slovence vodi prek Norveške

Če se ne upošteva iz mednarodnih tekmovanj izobčena Rusija, je trenutno Slovenija na 25. mestu med članicami Uefe, torej tik pod rezom za drugi ali tretji kakovostni boben.

V preostalih štirih tekmah Lige narodov bo potekal svojevrsten peteroboj za tri mesta v višjem bobnu. Trenutno so Češka (1473,19 točke), Norveška (1472,16) in Grčija (1469,18) v drugem bobnu, Slovenija (1462,98) in Škotska (1461,75) pa v tretjem.

Ker Slovenci igrajo skupaj z Norvežani v skupini B3 letošnje Lige narodov, bosta ravno medsebojna dvoboja imela posebno težo. Prvo soočenje bo 10. oktobra v Oslu. V omenjeni skupini je nosilka Avstrija, ki brani zadnje mesto v prvem bobnu in je 22. reprezentanca sveta, medtem ko je Kazahstan na skromnem 109. mestu.