Cirekidze se je v polfinalu pomeril z Rusom. Rusija in Gruzija sta se na dan odprtja OI-ja, 8. avgusta, zapletli v vojno. Foto: Reuters
Kanatbek Begaliev, Steeve Guenot
Steeve Guenot (v modrem) je osvoil zlato v kategoriji do 66 kilogramov, njegov starejši brat Cristophe pa je nekaj minut zatem osvojil bron v kategoriji do 74 kilogramov. Foto: Reuters
Alicia Sacramone
Alicia Sacramone je bila po napaki na gredi na robu obupa, pozneje pa je naredila še hudo napako na parterju. Foto: Reuters
Kristin Armstrong
Če se pišeš Armstrong, je očitno vse mogoče. Foto: EPA
Fabian Cancellara
Fabian Cancellara je zbirko lovorik dopolnil še z olimpijskim zlatom. Foto: EPA
Benjamin Philipp Kleibrink
Benjamin Philipp Kleibrink je prvi Nemec z zlato olimpijsko medaljo v sabljanju. Foto: EPA
5. tekmovalni dan podelili 17 kompletov medalj

29-letni Manučer Kvirkelija je Gruziji, ki jo je zajela vojna vihra, priboril prvo zlato medaljo na igrah v Pekingu. V finalu rokoborbe v grško-rimskem slogu v kategoriji do 74 kg je bil boljši od Kitajca Jongšiang Čanga. Naslov prvaka v grško-rimskem slogu v kategoriji do 66 kg je osvojil Francoz Steeve Guenot. V finalu je s 3:1 premagal Kirgiza Kanatbeka Begalijeva in Franciji priboril prvo zlato medaljo v grško-rimskem slogu po igrah v Parizu leta 1926. Uspeh družine Guenot je s srebrno medaljo v kategoriji do 74 kg dopolnil starejši od bratov, Cristophe.

Drugo zlato medaljo na OI-ju v Pekingu Gruzijci niso čakali dolgo. Gruzijski judoist Irakli Cirekidze (do 90 kg) naslovu svetovnega prvaka dodal še olimpijsko krono. V finalni borbi je premagal Alžirčana Amarja Benihlefa. "Ta uspeh mi veliko pomeni, še posebej zaradi konflikta, v katerem se je znašla moja država. Rad bi se zahvalil Gruziji in svojim sodržavljanom," je dejal olimpijski prvak.

Japonska judoistka Masae Ueno je v kategoriji do 70 kg ubranila naslov olimpijske prvakinje iz Aten 2004. V finalu je po manj kot minuti premagala Kubanko Anaysi Hernandez.

Kitajk ni ustavil niti padec
Tudi dramatičen padec Fei Čeng ni zaustavil kitajskih telovadk na poti k ekipni zlati medalji v velikem dvoboju z ZDA. V težko pričakovanem gimnastičnem obračunu je bila tragična junakinja Alicia Sacramone, ki je naredila veliki napaki v vajah na gredi in parterju. Na koncu so imele Kitajke pred ZDA 2,375 točke prednosti. Tretje so bile Romunke, branilke naslova iz Aten, ki so zaostale za več kot 7 točk.

Po spektakularnih predstavah na preskoku in dvovišinski bradlji je imela Kitajska majhno prednost, ki pa se je stopila po padcu na gredi njihove najboljše telovadke Čengove. Američanke tega niso vnovčile. Nekaj trenutkov po Čengovi je na gred stopila Sacramonejeva, izgubila ravnotežje in sanj o zlatu je bilo konec. 20-letnici se je povsem ponesrečil nastop tudi na parterju, kjer je leta 2005 osvojila naslov svetovne prvakinje.

Phelps piše olimpijsko zgodovino
V bazenu je Michael Phelps z zmagama in svetovnima rekordoma na 200 m delfin in na 4 x 200 m prosto postal najuspešnejši športnik v zgodovini iger. 23-letni plavalec iz Baltimora ima že pet zlatih odličij v Pekingu, prav v vseh disciplinah pa je odplaval tudi svetovni rekord. Skupno ima na olimpijskih igrah že 11 zlatih medalj. Olimpijski prvakinji sta postali še Italijanka Federica Pellegrini na 200 m prosto in Avstralka Stephanie Rice na 200 m mešano.

V vožnji na čas najhitrejša Armstrongova
V ženskem kronometru je premočno slavila Američanka Kristin Armstrong, ki ni v sorodstvenih vezeh s slavnim rojakom Lancom Armstrongom, sedemkratnim zmagovalcem Toura. Po Connie Carpentrer Phinney (1984) je to drugo zlato za ameriško žensko kolesarstvo. Legendarna 49-letna Francozinja Jeannie Longo je medaljo zgrešila za dve sekundi.

... in Cancellara
V moškem kronometru je bil nepremagljiv Švicar Fabian Cancellara. Z drugim mestom je presenetil Šved Gustav Erik Larsson, bron je osvojil Američan Levi Leipheimer.

Teniški turnir, osmina finala:
- Moški
- Ženske

Srebro tudi za Mongolijo
Kitajcem je novo zlato medaljo pristreljala Jing Čen, ki je bila najnatančnejša v streljanju s pištolo na 25 metrov. Po zaslugi Gundegmaa Otrjad je srebro osvojila Mongolija, kar je prva medalja za to državo v Pekingu.

Kitajci v skokih na vodo na polovici
V skokih v vodo se nadaljuje kitajska prevlada. Feng Vang in Kai Šin sta bila razred zase v sinhronih skokih s trimetrske deske. To je četrto zlato za Kitajce v skokih v vodo. Gostitelji se v tem športu nadejajo vseh osmih naslovov.

Zlato kitajsko bero je dopolnila dvigovalka uteži Čunhong Lui v kategoriji do 69 kg. Kitajska je pri tem podarla kar nekaj svetovnih rekordov. V sunku je postavila novo znamko pri 128 kg, dvigu pri 158 kg, ter skupno pri 286 kg. Južnokorejec Dae Hjouk Sa je v potegu dvignil 203 kg, v sunku pa 163 kg. To je skupaj zneslo 366 kg, ravno toliko kot je dvignil tudi Kitajec Li Hongli. Zaradi nižje telesne teže je zlato osvojil Južnokorejec.

Med sabljači so najbolj veseli v nemškem taboru. Benjamin Kleibrink je osvojil olimpijski naslov v floretu, Britta Heidemann, ki je v finalu premagala Romunko Ano Branza, pa v meču. 23-letni Nemec je v finalu premagal Japonca Jukija Ota in svoji državi osvojil prvo zlato v tej disciplini.

Gavči in karioke zanesljivi
Znani so že tudi vsi četrtfinalisti nogometnega turnirja. Brazilci so na tretji tekmi s 3:0 ugnali Kitajce, Argentinci pa so bili boljši od Srbije. Kamerun in Italija sta se razšla brez zadetkov, Nigerijci pa so v neposrednem boju za četrfinale premagali tekmece Američane.