Zgodovinski uspeh Kitajk. Foto: EPA

Obenem se je prvič v olimpijski zgodovini ritmike od leta 1984 zgodilo, da tekmovanja skupinskih sestav ni osvojila evropska vrsta. Kitajska je s 36,950 točke vodila pred Ukrajino že po prvi sestavi s petimi obroči. Kitajski kvintet je bil v mešani sestavi (dve žogi/trije trakovi) tretji, skupni zbir 69,800 točke pa je bil dovolj za zgodovinski uspeh.

Izraelke so osvojile srebro, kar je za to državo prva olimpijska kolajna v skupinskih sestavah (68,850), medtem ko so Italijanke (68,100) tekmo končale z bronom. Branilke olimpijskega naslova in najboljše v kvalifikacijah Bolgarke so kolajno izgubile zaradi napak v sestavi z obroči, čeprav so imele v mešani sestavi najvišjo oceno. Končale so na četrtem mestu. Medtem pa so druge po prvi sestavi Ukrajinke po številnih napakah v mešani sestavi olimpijsko tekmo končale pri repu finalistk, na sedmem mestu.

Ritmična gimnastika, skupinske sestave
UvrstitevTekmovalecDržava
1KitajskaKitajska
2IzraelIzrael
3ItalijaItalija

Portugalska kolesarja Iuri Leitao in Rui Oliveira sta na velodromu v neposredni bližini Versaillesa osvojila zlato medaljo v disciplini madison. Portugalska kolesarska dvojica je zbrala 55 točk, osem več od drugouvrščene italijanske naveze Simone Consonni/Elia Viviani. Bronasto kolajno sta dobila Danca Niklas Larsen in Michael Mörkov, olimpijska prvaka v tej kolesarski disciplini pred tremi leti v Tokiu, ki sta zaostala za 15 točk.

Kolesarstvo na stezi, madison (M)
1Iuri Leitao/Rui OliveiraPortugalska
2Simone Consonni/Elia VivianiItalija
3Niklas Larsen/Michael MörkovDanska

Gruzijec Geno Petriašvili je novi olimpijski prvak v rokoborbi prostega sloga do 125 kilogramov. V finalu je premagal Iranca Amirja Hoseina Zareja z 10:9. Za Petriašvilija je to prvo olimpijsko zlato, z njim je dopolnil zbirko medalj s prejšnjih iger, ko je bil bronast v Riu 2016 in srebrn v Tokiu pred tremi leti. V boju za bron je Turek Taha Akgul gladko s 7:0 premagal Ajala Lazareva iz Kirgizije, v drugi borbi za bronasto medaljo pa je Giorgi Mešvildišvili iz Azerbajdžana premagal Poljaka Roberta Barana z 9:3.

Rokoborba, prosti slog, do 125 kg (M):
1Geno PetriašviliGruzija
2Amir Hisen ZareIran
3Taha AkgulTurčija
3Giorgi MešvildišviliAzerbajdžan

Uzbekistanec Razambek Jamalov je olimpijski prvak v rokoborbi prostega sloga do 74 kilogramov. V finalu je premagal Japonca Daičija Takatanija s 5:0. V boju za bron je Američan Kyle Douglas Dake za ponovitev uspeha iz Tokia pred tremi leti premagal Srba Hetika Cabolova z 10:4, Rus z albanskim potnim listom Čermen Valijev pa je s 6:2 ugnal Uzbekistanca Viktorja Rasadina.

Rokoborba, prosti slog, do 74 kg (M)
1Razambek Salambekovič JamalovUzbekistan
2Daiči Takatani
3Čermen ValijevAlbanija
3Kyle Duoglas DakeZdružene države Amerike

Japonka Sakura Motoki je olimpijska prvakinja v rokoborbi prostega sloga v kategoriji do 62 kilogramov. V finalu je premagala Ukrajinko Irino Koljadenko z 12:1. V Parizu sta bronasti medalji dobili Aisulu Tinibekova iz Kirgizije, ki je premagala Mongolko Orhon Purevdorj, in Norvežanka Grace Jacob Bullen, ki je bila boljša od Kanadčanke Ane Paule Godinez Gonzalez.

Rokoborba, prosti slog, do 62 kg (Ž)
1Sakura Motoki
2Irina KoljadenkoUkrajina
3Aisulu TinibekovaKirgizistan
3Grace Jacob BullenNorveška
Za 35-letno Liso Carrington je to že tretja olimpijska kolajna najžlahtnejšega leska v Parizu, skupno pa osma na njenih četrtih igrah po Londonu 2012, Riu de Janeiru 2016 in Tokiu 2021. Foto: Reuters

Novozelandska kajakašica na mirnih vodah Lisa Carrington je na olimpijskih igrah v Parizu osvojila zlato kolajno v enojcu na 500 metrov. Za Carrington se je uvrstila Madžarka Tamara Csipes, ki je zaostala 1,08 sekunde, medtem ko je tretjeuvrščena Danka Emma Jörgensen imela 2,40 slabši čas od izjemne Novozelandke. Novozelandka je bila zlata tudi v Londonu 2012 in Riu de Janeiru 2016 na 200 metrov ter v kajaku enojcu na 200 in 500 metrov in v dvojcu na 500 metrov v Tokiu 2021. Carrington je na letošnjih igrah v francoski prestolnici poleg današnje discipline slavila tudi v kajakaškem dvojcu in četvercu na 500 metrov.

Kajak/kanu na mirnih vodah, K-1, 500 m (Ž)
1Lisa CarringtonNova Zelandija
2Tamara CsipesMadžarska
3Emma JörgensenDanska

Kanadska kanuistka Katie Vincent je v sprintu na 200 metrov na olimpijskih igrah v Parizu osvojila drugo kolajno teh iger. Vincent je bila skupaj s Sloan Mackenzie pred tem bronasta na 500 metrov, danes pa je po fotofinišu premagala olimpijsko prvakinjo iz Tokia, Američanko Nevin Harrison, in slavila zmago s stotinko prednosti.

Kajak/kanu na mirnih vodah, C-1, 200 m (Ž)
1Katie VincentKanada
2Nevin HarrisonZdružene države Amerike
3Yarisleidis Cirilo DuboysKuba

Češki kajakaš na mirnih vodah Josef Dostal je osvojil olimpijski naslov na 1000 metrov. V finalu A je preprečil dvojno madžarsko slavje, saj je na drugem mestu končal Adam Varga, na tretjem pa olimpijski prvak iz Tokia, Balint Kopasz. Čeh je Vargo ugnal za 0,69 sekunde, Kopasz pa je zaostal za 1,61 sekunde. Za Dostala je to že peta olimpijska kolajna, a prva zlata.

Kajak/kanu na mirnih vodah, K-1, 1000 m (M)
1Josef DostalČeška
2Adam VargaMadžarska
3Balint KopaszMadžarska

Kitajski dvojčici Vang Liuji in Vang Čianji sta osvojili zlato medaljo v umetnostnem plavanju parov. V prostem programu sicer nista blesteli, toda velika prednost iz tehničnega programa je zadostovala, da sta si s skupno oceno 566,4783 točke zagotovili zmago. Britanki Kate Shortman in Isabelle Thorpe sta osvojili srebrno medaljo z oceno 558,5367 točke, tretji sta bili nizozemski dvojčici Bregje in Noortje de Brouwer (558,3963 točke).

Umetnostno plavanje, pari
1Vang Liuji/Vang ČianjiKitajska
2Kate Shortman/Isabelle ThorpeVelika Britanija
3Bregje de Brouwer/Noortje de BrouwerNizozemska
Cao Juan. Foto: Reuters

Kitajska prevlada v skokih v vodo in namiznem tenisu
Kitajska je osvojila še osmo zlato medaljo v skokih v vodo, potem ko je bil Cao Juan najboljši v skokih z desetmetrskega stolpa.

Cau so sodniki namenili skupno 547,50 točke. Drugi je bil s 507,65 točke Japonec Rikuto Tamai, tretji pa s 497,35 točke Britanec Noah Williams, ki je z rojakom Tomom Daleyjem v Parizu že osvojil srebrno medaljo v sinhronih skokih z desetmetrskega stolpa.

Kitajska je tako slavila v vseh disciplinah tega športa, tako v moški kot ženski konkurenci. Skupno je osvojila osem zlatih, dve srebrni in eno bronasto medaljo.

Skoki v vodo, stolp 10 m (M)
1Cao JuanKitajska
2Rikuto Tamai
3Noah WilliamsVelika Britanija

Kitajska ženska namiznoteniška reprezentanca je že petič zapored ubranila olimpijski naslov, potem ko je na ekipni tekmi s skupnim izidom 3:0 premagala reprezentanco Japonske.

Vang Manju. Foto: Reuters

Na tekmi dvojic sta Kitajsko zastopali Čen Meng in Vang Manju, Japonsko pa Hina Hajata in Miva Harimoto. Kitajki sta bili boljši s 3:2 v nizih (9:11, 11:6, 6:11, 11:6 in 12:10).

Presenečenja Kitajke niso dopustile niti v dvobojih posameznic. V prvem je Sun Jingša s 3:0 v nizih nadigrala Miu Hirano (13:11, 11:6, 11:6), v drugem pa se je sicer Vang nekoliko namučila s komaj 16-letno Harimoto, ki je prvi niz dobila s 14:12. Vendar pa je nato Kitajka stvari postavila na svoje mesto in dobila naslednje tri nize (12:10, 11:7 in 11:6).

Kitajska je tako po skokih v vodo vsa zlata odličja osvojila tudi v namiznem tenisu, kar ji je uspelo prvič. Poleg petih zlatih je osvojila tudi eno srebrno medaljo. Obenem je kitajska ženska reprezentanca z današnjo zmago že petič zapored ubranila olimpijski naslov na ekipni tekmi.

Namizni tenis, ekipno (Ž)
2Japonska
3Južna KorejaJužna Koreja

Kitajec Liu Huanhua je novi olimpijski prvak v dviganju uteži v kategoriji do 102 kg. V današnjem finalu je skupno dvignil 406 kg in za las prehitel drugouvrščenega Akbarja Djuraeva iz Uzbekistana (404 kg).

Dviganje uteži, do 102 kg (M)
1Liu HuanhuaKitajska
2Akbar DjuraevUzbekistan
3Javgeni CihancovBelorusija

Norvežanka Solfrid Eila Amena Koanda je osvojila zlato medaljo v dviganju uteži v kategoriji do 81 kg. V Parizu je ob zmagi dosegla tudi dva olimpijska rekorda, in sicer je dvignila 154 kg v sunku in 275 kg v seštevku. Srebro je dobila Egipčanka Sara Ahmed, bron pa Ekvadorka Neisi Patricia Dajomes Barrera.

Dviganje uteži, do 81 kg (Ž)
1Solfrid Eila Amena KoandaNorveška
2Sara AhmedEgipt
3Neisi Patricia Dajomes BarreraEkvador

Gruzijski dvigalec uteži Laša Talaafze je postal olimpijski prvak v kategoriji nad 102 kg. Skupaj je dvignil 470 kilogramov za tretje zaporedno zlato. Srebro je osvojil dvakratni svetovni podprvak Armenec Varazdat Lalajan (467 kg), bron pa njegov rojak Gor Minasjan, ki nastopa za Bahrajn (461 kg).

Najmočnejši človek na svetu iz Gruzije dvignil 255 kg
Dviganje uteži, nad 102 kg (M):
1Laša TalaafzeGruzija
2Varazdat LalajanArmenija
3Gor MinasjanBahrajn
Sorodna novica Ameriški štafeti za las za zelo starima svetovnima rekordoma, Kerr nasledil Tamberija in Baršima
Sorodna novica Francija pred očmi Rinerja in Zidana z gladko zmago ubranila naslov
Sorodna novica Američanke proti Brazilkam še petič dobile nogometni turnir
Sorodna novica Norvežanke prevzele olimpijsko krono od razočaranih domačink
Sorodna novica Helif soglasno dobila finale; brez težav do zlata tudi sporna Tajvanka