Sifan Hassan je na 33. olimpijskih igrah tako kot pred tremi leti v Tokiu osvojila kar tri medalje. Po dveh bronih na 5000 m in 10.000 m je bila še zlata v maratonu. V Tokiu je bila zlata na pet km in 10 km ter bronasta na 1500 metrov. Foto: Reuters

Tri sekunde je po 42,195 kilometra za nizozemsko atletinjo zaostala srebrna Etiopijka Tigst Assefa (lani septembra je v Berlinu postavila svetovni rekord), bronasto medaljo pa je s časom 2:23:10 osvojila Kenijka Hellen Obiri. 31-letna Sifan Hassan, ki je bila rojena v Etiopiji in je leta 2008 kot begunka prišla v novo domovino, je predtem v Parizu osvojila dve bronasti medalji v tekih na 5000 in 10.000 metrov.

V zadnjih metrih, ko je Hassan prehitela Assefo, je med tekačicama celo prišlo do stika oziroma manjšega trka (glej spodaj video).

3Hellen ObiriKenija2:23:10

Madžarka Michelle Gulyas je osvojila zlato odličje v sodobnem peteroboju, ki vsebuje plavanje, sabljanje, konjeništvo, tek in streljanje. Madžarka je imela skupni seštevek 1461 točk, kar je nov svetovni rekord. Drugo mesto je zasedla Francozinja Elodie Clouvel (1452), tretje pa Južna Korejka Seong Seungmin (1441). Prejšnji svetovni rekord je znašal 1443 točk in je bil v lasti Italijanke Alice Sotero, ki je v Parizu osvojila 13. mesto.

Sodobni peteroboj (Ž)
UvrstitevTekmovalecDržava
1Michelle GulyasMadžarska
2Elodie ClouvelFrancija
3Seong SeungminJužna Koreja

Novozelandka Ellesse Andrews je zmagala v sprintu kolesark na velodromu, predtem pa je že bila najboljša v keirinu. V finalu je ugnala nemško svetovno rekorderko Leo Friedrich z 2:0. Emma Finucane, svetovna prvakinja iz Velike Britanije, je Nizozemko Hetty van de Wouw prav tako z 2:0 ugnala v boju za bron.

Kolesarstvo na stezi, sprint (Ž)
1Ellesse AndrewsNova Zelandija
2Lea FriedrichNemčija
3Emma FinucaneVelika Britanija

Nizozemec Harrie Lavreysen je dobil tretjo zlato medaljo v kolesarstvu na stezi na teh igrah. Najhitrejši je bil še v keirinu, prej pa je že zmagal v sprintu med posamezniki in ekipami. Preostali medalji sta osvojila Avstralca. Drugi je bil Matthew Richardson, tretji pa Matthew Glaetzer. Lavreysen je zadnji 250-metrski krog prevozil v času 9,397 sekunde s povprečno hitrostjo 76,620 kilometra na uro. Richardson je bil počasnejši za 56 tisočink sekunde, Glaetzer pa za 881 tisočink.

Kolesarstvo na stezi, keirin (M)
1Harrie LavreysenNizozemska
2Matthew RichardsonAvstralija
3Matthew GlaetzerAvstralija

Američanka Jennifer Valente je zmagala v disciplini omnium v kolesarstvu na stezi. Tako je ponovila svoj dosežek z iger v Tokiu pred tremi leti. V Parizu je osvojila zlato tudi v ekipni zasledovalni vožnji. Srebrno medaljo je prejela Poljakinja Daria Pikulik, bronasto pa Novozelandka Ally Wollaston.

Kolesarstvo na stezi, omnium (Ž)
1Jennifer ValenteZdružene države Amerike
2Daria PikulikPoljska
3Ally WollastonNova Zelandija

Kitajka Li Venven je postala olimpijska prvakinja v dviganju uteži v kategoriji nad 81 kg. S skupno dvignjenimi 309 kg je premagala Korejko Park Hyejeong (299 kg) in Britanko Emily Campbell (288 kg), ki sta osvojili srebro in bron. S tem je osvojila peto zlato na teh igrah v tej panogi za Kitajsko. Li je osvojila svojo drugo zlato olimpijsko medaljo, saj je v Tokiu pred tremi leti postala prvakinja v kategoriji nad 87 kg. V potegu je tokrat dvignila 136 kg, v sunku pa 173 kg.

Dviganje uteži, nad 81 kg (Ž)
1Li VenvenKitajska
2Park HyejeongJužna Koreja
3Emily CampbellVelika Britanija

Japonec Kitaro Kijooka je prevladoval v rokoborbi prostega sloga do 65 kilogramov. V finalu je z 10:3 ugnal Iranca Rahmana Amuzadhalilija. Z zmago Kijooke je Japonska osvojila še sedmo zlato odličje v rokoborbi v Parizu, kar je največ izmed vseh držav. Bronasti medalji sta osvojila Sebastian Rivera iz Portorika in Islam Dudajev, v Dagestanu rojeni tekmovalec, ki zastopa Albanijo.

Rokoborba, prosti slog, do 65 kg (M)
1Kijooka Kotaro
2Rahman AmuzadhaliliIran
3Islam DudajevAlbanija
3Sebastian RiveraPortoriko

Rokoborec Ahmed Tažudinov je Bahrajnu priboril sploh prvo olimpijsko odličje zunaj atletike. V Dagestanu rojeni olimpijec je v finalu prostega sloga do 97 kilogramov z 2:0 ugnal gruzijskega tekmeca Givija Mačarašvilija, bronasti kolajni sta osvojila predstavnika Azerbajdžana in Irana.

Rokoborba, prosti slog, do 97 kg (M)
1Ahmed TažudinovBahrajn
2Givi MačarašviliGruzija
3Magomedhan MagomedovAzerbajdžan
3Amirali AzarpiraIran

Rokoborka Juka Kagami je v prostem slogu do 76 kilogramov Japonski priborila še osmo zlato v tem športu, potem ko je v finalu s 3:1 premagala Američanko Kennedy Blades. Bronasti medalji sta osvojili Milaimy Marin s Kube in Tatiana Renteria iz Kolumbije. Japonski rokoborci so bili že na domačih igrah pred tremi leti najboljši, prevlado pa so v francoski prestolnici še okrepili. Poleg osmih zlatih odličij so osvojili še eno srebrno in dve bronasti medalji.