Vratarka Anne Veenendaal je bila velika junakinja loterije v finalu ženskega hokejskega turnirja. Foto: AP

Nizozemska je osvojila peto olimpijsko kolajno najbolj žlahtnega leska, pred letošnjim turnirjem v francoski prestolnici je bila najboljša tudi na igrah v Los Angelesu 1984, Pekingu 2008, Londonu 2012 in Tokiu 2021. V svoji vitrini ima še dve srebrni odličji iz Aten 2004 in Ria de Janeira 2016 ter tri bronaste iz Seula 1988, Atlante 1996 in Sydneyja 2000.

Kitajke hitro povedle in vodile vse do 51. minute

Devetkratne svetovne prvakinje iz dežele tulipanov so bile večji del tekme v zaostanku, potem ko je Čen Ji v šesti minuti prelisičila njihovo obrambo. Kitajke, sicer srebrne z domačih olimpijskih iger v Pekingu 2008, so vse do končnice dvoboja kljubovale papirnatim favoritinjam iz Evrope, ki so imele 59-odstotno posest žoge ter proti tekmečevim vratom sprožile 13 strelov, Kitajke pa le tri. Azijke so v 51. minuti le kapitulirale, izenačujoči gol je dosegla Yibbi Jansen.

V kazenskih strelih so bile bolj zbrane in natančnejše Nizozemke. Gole so dosegle Pien Sanders, Maria Verschoor in Marijn Veen, za Kitajke pa je zadela le Žong Džiaši.

Argentinke so v malem finalu za bronasto odličje premagale Belgijke po izvajanju kazenskih strelov s 3:1, potem ko se je tekma v rednem delu končala z nedoločenim izidom 2:2.