Andrej Hauptman je bil s petim mestom zelo zadovoljen.
Krožna dirka po atenskih ulicah je karavano kolesarjev vodila tudi mimo Akropole.
Nosilci medalj s cestne prizkušnje kolesarjev.

Bettini, mojster enodnevnih dirk in zmagovalec zadnjih dveh sezon svetovnega pokala, je pobegnil 20 kilometrov pred ciljem, pridružil pa se mu je še Portugalec Sergio Paulinho. Bron je osvojil Belgijec Axel Merckx.

Slovenci so odlično sodelovali in bili v boju za medalje. Hauptman, leta 2001 bronasti na svetovnem prvenstvu, je s petim mestom Sloveniji priboril najboljšo kolesarsko uvrstitev na olimpijskih igrah in po dveh sušnih letih spet dokazal, da je pravi mož za največje dirke. Prejšnja najboljša slovenska kolesarska uvrstitev je bila v lasti Bojana Ropreta, ki je leta 1984 v Los Angelesu končal na sedmem mestu.

"V zadnjih 200 metrih sem prehitel najmanj deset kolesarjev, kar je le dokaz več, da sem v odlični sprinterski formi. Pred dirko sem bil močno skeptičen, saj mi vročina nikakor ne ustreza. Bal sem se dehidracije in utrujenosti, toda dobra koncentracija mi je močno pomagala, tako da sem vremenski faktor hitro odpisal. Peto mesto na olimpijskih igrah je zgodovinski dosežek, zato lahko rečem, da gre za uspeh kariere," se je veselil Hauptman.

Tadej Valjavec je z istim časom kot Hauptman osvojil 26. mesto. Valjavec je skupaj z Gorazdom Štangljem opravil veliko delo, ko je pokrival pobege in pomagal Hauptmanu in Urošu Murnu. Izkazalo se je, da je bil razplet po meri Hauptmana, ki je dober šprinter. Vse poskuse pobegov - najdlje je vztrajal Šved Magnus Backstedt (letos zmagovalec slovite klasike Pariz-Roubaix) - je namreč glavnina ulovila, ušla sta ji lahko le Bettini in Paulinho in v boju za bron še Merckx.

Čriček se je v finišu brez večjih težav otresel svoje sence, ki je Portugalski prinesla prvo kolesarsko medaljo. Bronasti Axel Merckx dokazuje, da jabolko ne pade daleč od drevesa - njegov oče, "kanibal" Eddy Merckx, velja za legendo tega športa, saj je petkrat dobil Dirko po Franciji.

"Pet kilometrov pred ciljem mi je zmanjkalo moči in na klancu sem povsem omagal. Čestitke Hauptmanu," je dejal Murn, ki so mu v slovenskem taboru pred dirko pripisovali največ možnosti.

"Dirka je bila zelo zahtevna, vročina peklenska, tempo pa tako hud, da pobegov praktično ni bilo. To je bila dirka na izpadanje. Andrej je svoje delo opravil odlično in dosegel vrhunski rezultat zase in za Slovenijo," je Hauptmana pohvalil Valjavec.

Slovenski osmoljenec je bil Gorazd Štangelj, ki je praktično celo dirko vozil v ospredju, nato pa slaba dva kilometra pred ciljem nerodno padel. Nastop na sredinem kronometru naj ne bi bil vprašljiv.

Že na začetku je padec ustavil svetovnega prvaka Španca Igorja Astarloo. Mnogo večji davek je zahtevala vročina. Med drugimi je brez pomočnika Andreasa Klödna, bronastega iz Sydneyja, ostal branilec naslova, Nemec Jan Ullrich, ki je bil na koncu 19.