Lindsey Vonn je upravičila vlogo prve favoritinje. Foto: Reuters
Tina Maze
Tina Maze je disciplino, v kateri to sezono ni blestela, vzela za trening. Priložnosti za vrhunski rezultat bo še veliko ... Foto: EPA
Gledalcem je zastal dih, ko je padla Dominique Gisin, na srečo pa se ni poškodovala. Foto: Reuters
Lindsey Vonn
Športniki iz ZDA že tradicionalno na olimpijskih igrah pokažejo največ in tudi smuk v Whistlerju je to dokazal. Foto: Reuters

Tina Maze je osvojila 18. mesto, Maruša Ferk, ki je morala ponoviti štart, saj so jo zaradi padca Romunke Edith Mikos ustavili, pa je bila 20. Nobena ni želela tvegati, saj sta na štartu videli, kakšne težave so imele tekmovalke pred njima. Zlasti Dominique Gisin in Anja Pärson sta na skoku pred ciljem grdo padli. 25-letne Vonnove nemirna proga ni zmotila. Na vseh vmesnih merjenjih je bila najhitrejša in je postala prva Američanka z zlato medaljo v smuku. Srebrna je bila njena rojakinja Julia Mancuso, bronasta pa presenetljivo Avstrijka Elisabeth Görgl.

Švicarka žrtev nemirne proge
Prva ženska preizkušnja v alpskem smučanju je obetala zanimivo predstavo, saj so bile vremenske razmere idealne: sončno s temperaturami malo pod ničlo. Toda hitro je postalo jasno, da je proga prenevarna za olimpijske igre. Švicarka Dominique Gisin je pred ciljem hudo padla. Drsela je po strmini, na koncu jo je grbina (nov spodrsljaj organizatorjev olimpijskih iger) še vrgla v zrak. 8.000 gledalcev je obmolknilo, ko je negibna obležala v cilju, vendar se je nato le postavila na noge.

Vonnova zanesljivo do zlata
Tekma je bila za deset minut prekinjena, da so grbino, ki je bila ob progi, odstranili. V tistem trenutku je vodila Julia Mancuso pred Elisabeth Görgl. Vrhunec je bil pri številki 16, ki jo je imela Lindsey Vonn. Čeprav si je pred dvema tednoma poškodovala golenico, je suvereno upravičila vlogo prve favoritinje. Na polovici proge je imela že 83 stotink prednosti, na koncu pa je bila 56 stotink hitrejša od Mancusove. Na svojih tretjih olimpijskih igrah si je Vonnova tako le priborila prvo medaljo.

Tudi Pärsonova jo je skupila
Drame s tem še ni bilo konec. Na progi je bila zelo dobra Anja Pärson, dobitnica petih olimpijskih medalj. Kazalo je, da bo prismučala na drugo mesto, toda na zadnjem skoku je bila nagnjena preveč nazaj, položaja ni mogla več nadzirati in padec je bil po kar 58 metrov dolgem skoku neizogiben. Ali se je pri tem poškodovala, še ni znano. Ameriško slavje bi lahko preprečila le še Maria Riesch, zmagovalka zadnje smukaške tekme svetovnega pokala. Toda nastopila je po prekinitvi zaradi padca Pärsonove in je v cilju po osmem mestu le nemočno zmajevala z glavo.

Vonnova še čuti poškodbo
"Ne morem nehati jokati od sreče. To je eden od najbolj čustvenih trenutkov mojega življenja. Olimpijsko zlato je tisto, kar sem si vedno želela, je tisto, o čemer sem sanjala. Povsem razumljivo je, da sem na progi tvegala vse, da sem napadla, kolikor je bilo v mojih močeh. Poškodba me sicer ni ovirala, čeprav je zelo bolelo. Predvsem zaradi te proge, ki te dodobra pretrese,” je v solzah novinarjem razlagala Vonnova, ki je to sezono dobila pet od šestih smukaških tekem svetovnega pokala.