Jacques Freitag se veseli naslova v skoku v višino

Kozmus je z izidom 79,68 metra le za 45 centimetrov zgrešil bronasto medaljo in izenačil tretjo najboljšo slovensko uvrstitev v zgodovini svetovnih prvenstev. Svetovni prvak je postal Belorus Ivan Tihon (83,05 m).

Drugi je bil Madžar Annus (80,35), tretji pa Japonec Murofuši (80,12).

Kozmus, zaenkrat edini slovenski finalist v Parizu, je že v prvem poskusu orodje zalučal 78,16 metra, kar je zadostovalo za uvrstitev med najboljšo osmerico in nove tri mete, po katerih je 23-letni Brežičan (najmlajši finalist!) obdržal peto mesto. Z zadnjim metom, drugim najboljšim v njegovi karieri, se je zelo približal medalji. Če bi ponovil dosežek iz Zagreba 3. avgusta, ko je orodje zalučal 81,21 metra daleč, bi osvojil srebrno medaljo.

"Bilo je sicer nekaj možnosti, da bi dosegel višjo uvrstitev, vendar sem izredno zadovoljen s petim mestom. Nihče na tej tekmi ni posebej blestel, vsi pred mano pa so na zasluženih mestih, saj so letos že metali prek 84 m. Najpomembnejši je bil prvi met, v katerem sem bil izjemno skoncentriran. S tem metom sem si že priboril nastop v zaključnem boju najboljše osmerice. Krog za izmet je bil malo prepočasen za najboljše dosežke, zato so imeli vsi metalci nekaj težav. Kljub temu mi je uspela lepa serija. Na srečo nisem imel težav s poškodbami, saj sem pred časom izgubil dve sezoni ter se nato s trdim in sistematičnim delom ponovno približal najboljšim. Sedaj me čakajo nastopi na največjih mitingih, največji izziv pa bodo predstavljale olimpijske igre v Atenah," je dejal Kozmus.

27-letni Ivan Tihon si je zlato priboril že po drugem poskusu, z zadnjim metom 83,05 metra pa le še potrdil prvi pomembnejši naslov v karieri. To je četrti dosežek te sezone. Več od brona je pričakoval Kodži Murofuši, saj je imel z 84,86 metra najboljši letošnji dosežek na svetu.

100 METROV: POLOM AMERIČANOV
Vrhunec tretjega dne bojev v Parizu je bil šprinterski obračun na 100 metrov. Razplet je bil najbolj tesen v zgodovini SP-jev. Zlato je po zaslugi 27-letnega Kima Collinsa odšlo v St. Kitts & Nevis, žepno državico, katere prebivalci bi napolnili le polovico sedežev na štadionu Stade de France. Drugi je bil Darrel Brown iz Trinidada, tretji pa Britanec Darren Campbell. Tek ni bil posebej hiter, saj je bil čas zmagovalca 10,07, medtem ko sta Brown in Campbell tekla le stotinko počasneje. Neuspeh Američanov je napovedal že polfinale, v katerem je (tudi zaradi poškodbe) odpadel branilec naslova in trikratni prvak Maurice Greene. Njegovi kolegi so na koncu ostali celo brez medalje, kar se je ZDA primerilo prvič po letu 1995.

MLADI FREITAG ZMOGEL 235 CENTIMETROV
Skok v višino je na svetovnem prestolu ustoličil komaj 21-letnega Južnoafričana Jacquesa Freitaga. Nekdanji mladinski svetovni prvak je bil edini, ki je zmogel preskočiti 235 centimetrov. Stefan Holm je osvojil srebro, Mark Boswell pa bron. Tako Šved kot Kanadčan sta preskočila 232 centimetrov. Rožle Prezelj se z izidom 2,20 metra ni uvrstil v finale.

OLSSON NA TRONU ZAMENJAL EDWARDSA
Christian Olsson je nov svetovni prvak v troskoku. Z izidom 17,72 metra je na tronu zamenjal legendarnega Jonathana Edwardsa, ki je osvojil 12. mesto. Drugi je bil s 17,28 Yoandri Betanzos (Kuba), tretji pa s 17,26 Leevan Sands (Bahami).

ZLATO IN BRON V RUSIJO
Ženski skok ob palici je največ veselja prinesel Rusinjam. Zmagala je Svetlana Feofanova, bronasta pa je bila njena rojakinja, svetovna rekorderka Jelena Išinbajeva. Srebro presenetljivo v Nemčijo za Anniko Becker. 23-letna Feofanova je z izenačenim rekordom svetovnih prvenstev 4,75 metra - višino je zmogla že v prvem poskusu - prekinila zlato dobo Stacey Dragila na največjih tekmovanjih.

JAČENKO PRED DVEMA GRKINJAMA
V ženskem metu diska je Irina Jačenko Belorusiji priborila že tretje zlato v Parizu, vse v metih. Z izidom 67,32 m je le za 18 centimetrov ugnala Grkinjo Anastasio Kelesidou. Tretja je bila še ena Grkinja Ekaterini Voggoli.