Ermin Šiljak je zastreljal najlepšo priložnost Slovencev.
Amir Karič je bil brezkompromisen tudi proti Zinedinu Zidanu

Za Francoze, ki so od 67. minute igrali brez izključenega Clauda Makeleleja, sta sicer zadela David Trezeguet (10. minuta) in Olivier Dacourt (71.). Slovenci so imeli najlepšo priložnost v 76. minuti, ko sta se iz "oči v oči" soočila Ermin Šiljak in Fabien Barthez, a je bil vratar galskih petelinov uspešnejši.

Slovenci so tekmo začeli preveč mlačno, kar so Francozi kmalu kaznovali. V 10. minuti je po akciji Liliena Thurama Sylvain Wiltord podal do Davida Trezegueta, ki je najprej preigral Muamerja Vugdaliča, nato pa z desetih metrov matiral še Marka Simeunoviča. V nadaljevanju prvega polčasa so varovanci selektorja Bojana Prašnikarja vzpostavili ravnotežje in z globinskimi žogami proti Šiljaku poskusili presenetiti nasprotnike. Žal neuspešno, saj se je Šiljo nekajkrat ujel v nedovoljeni položaj.

V 48. minuti se je Čeh po fantastični akciji Milenka Ačimoviča znašel v lepi priložnosti, tik pred strelom ga je v kazenskem prostoru zrušil Marcel Desailly, toda sodnikova piščalka je ob bučnem negodovanju gledalcev ostala nema. Po izključitvi Makeleleja je bilo pričakovati, da bodo Slovenci terensko pobudo kronali z izenačenjem, a se je zgodilo ravno nasprotno. Menjava Olivier Dacourt je v režiji Zidana izigral obrambo in z bombo z 18 metrov matiral Simeunoviča.

Malo pozneje edina prava priložnost za Slovenijo. Sebastjan Cimerotič, ki je pred tem zamenjal poškodovanega Zahoviča, je v kazenskem prostoru našel Šiljaka, ta pa je iz skoraj idealne priložnosti streljal v Bartheza. Slovenci so še naprej poskušali doseči vsaj časten zadetek, a so vse akcije končale na robu kazenskega prostora. Francozom se na drugi strani odsotnost Makeleleja ni poznala in vedno znova so pretili iz protinapadov. Tik pred koncem je nekoliko s strani streljal Šiljak, tokrat zanesljivi Barthez je bil na mestu, tako kot tudi nekaj trenutkov kasneje, ko je silovito streljal Aleksander Knavs.

"Tekma je za nas prišla kakšen dan prekmalu. Francozi so v soboto proti Cipru igrali praktično prijateljsko tekmo, mi pa smo proti Izraelcem porabili veliko moči. Poleg tega se je nekaj igralcev poškodovalo in niso bili pravi. Naša pripravljenost ni bila na ravni, kot bi lahko bila in kakršna je bila v soboto," je dejal slovenski selektor Bojan Prašnikar in dodal: "Ključni trenutek tekme je bil, ko sodnik ni dosodil najstrožje kazni po prekršku nad Čehom. Če bi jo, bi bil razplet tekme lahko drugačen. Namesto da bi izenačili, smo po protinapadu dobili gol. Ta nas ni zmedel. Še naprej smo poskušali z napadi, zelo zadovoljen pa sem z obdobjem, ko smo imeli igralca več na igrišču. Takrat smo si pripravili tri lepe priložnosti, žal jih nismo izkoristili."

"Tehnično nismo pokazali, kar smo si želeli. Zato je kriv predvsem slab teren, ki nam je pobral tudi nekaj živcev. Smo pa izpolnili cilj in zmagali. To nam je omogočil dober začetek, zaradi katerega smo lahko nadzorovali položaj. Dokončno smo prvi v skupini, s tem pa se nikakor ne smemo zadovoljiti. Do evropskega prvenstva moramo še marsikaj postoriti," je dejal največji zvezdnik aktualnih evropskih prvakov Zinedine Zidane.

Slovenija je morala priznati premoč najmočnejši reprezentanci, s katero je doslej igrala, toda z igro ni razočarala. Prav slednja pa je tudi lepa popotnica za dodatne kvalifikacije. Bodimo optimisti, v tretje gre rado!

ODMEVI V FRANCOSKIH ČASNIKIH
Francoski mediji so v glavnem pohvalili igro svoje reprezentance in le malo besed namenili slovenskim nogometašem.

Francoski športni časnik L'Equipe meni, da je zmaga nad Slovenijo pomemben kamenček v mozaiku do Eura 2004. Francozi so zmagali zasluženo, saj niti koščka terena niso prepustili zlahka, kar se je pokazalo tudi v številnih rumenih kartonih in izključitvi Makeleleja, svoje pa je z nekaj odličnimi obrambami pristavil tudi vratar Fabien Barthez. Francozi so vstopili v igro z enako lakoto po zmagi kot proti Švici (2:0) in Cipru (5:0) in to se jim je tudi na stadionu za Bežigradom, skoraj pet let neosvojljivi trdnjavi, obrestovalo. Kljub padcu ritma v prvem delu so ves čas povsem obvladovali položaj na zelenici. Poraz pa za Slovence ni pomenil nič tragičnega, saj so si že pred tekmo zagotovili nadaljnje kvalifikacije, še poroča L'Equipe, prav vsi francoski nogometaši pa so se obregnili v bežigrajsko razvalino in poudarjali, da jim je kljub slabemu stanju terena uspelo igro ves čas nadzirati.

Nekaj besed našim nogometašem namenja Le Parisien, ki piše, da so slovenski nogometaši več kot uro pred dvobojem izvedeli za remi med Izraelom in Malto v turški Antalyi (2:2), ki jim je prinesel drugo mesto v skupini 1 in zagotovil dodatne kvalifikacije. "Izid te tekme je slovensko ekipo napravil prijaznejšo, manj zagnano. V resnici na razmočenem terenu sploh niso napadali," meni kapetan francoske vrste Marcel Desailly. Poleg tega pa so po mnenju komentatorja časnika njihovi nogometaši tekmo odlično začeli, kar se jim je obrestovalo z zgodnjim zadetkom Davida Trezeugeta, njegovim 25. v modrem dresu. Nekaj dobrih potez Zlatka Zahoviča v prvem polčasu jim ni dovolilo mirno dihati. Tudi v drugem delu so dobro začeli, vseskozi igrali bojevito in nadzirali igro. Potem ko so Slovenci izgubili najboljšega igralca Zahoviča, so presenetljivo postali nevarnejši in napadalnejši. Zmagovito potezo je Santini napravil, ko je Trezegueta zamenjal z mladim Dacourtom, ki se mu je v 70. minuti oddolžil s svojim prvim zadetkom v reprezentančnem dresu.

Čeprav so se Francozi do Eura 2004 sprehodili skozi kvalifikacije v skupini, v kateri nismo imeli zvenečih nasprotnikov (Slovenija, Izrael, Malta, Ciper), kapetan Desailly opozarja, da ekipi manjka kakšna prava tekma, s katero bi lažje ocenili, v kakšni formi je ekipa, piše Le Petit Journal, ki Slovencem (razen stanju in velikosti stadiona) ne namenja niti besede. Le Figaro poroča, da je zmaga nad Slovenijo potrditev dobrih predstav v letošnjih kvalifikacijah in temu verjetno zaradi pozne ure tekme ne namenja preveč pozornosti.

Tudi Le Monde dan po tekmi skopo poroča o sredinem dogodku in dodaja, da bo lahko selektor Santini zdaj začel iskati prave nasprotnike za prijateljske tekme, ki naj bi vsaj ohranile raven pripravljenosti francoskih nogometašev.

NOSILCI ALI NE?
Evropska nogometna zveza bo prihodnji teden na zasedanju v Bratislavi odločala, ali bo pred žrebom dodatnih kvalifikacij za uvrsitev na EP določila 5 nosilcev. Drugouvrščene ekipe iz 10 kvalifikacijskih skupin se bodo pomerile na petih tekmah, zmagovalci pa se bodo uvrstili na EP na Portugalsko.

Žreb dodatnih tekem bo 13. oktobra, dva dni po končanih kvalifikacijah. Prve tekme bodo 15. ali 16., povratne pa 18. ali 19. novembra.

Slovenski selektor Bojan Prašnikar si z žrebom ne beli glave, saj je zdaj v prvem planu tekma proti Cipru, ki ne bo nepomembna. "Če bodo reprezentance rangirane, bodo o nosilcih odločale tekme s prvim, tretjim in četrtim v skupini. V Limasolu bomo zato gotovo igrali na zmago," razmišlja Prašnikar. "Če bi si res moral izbrati nasprotnika v dodatnih kvalifikacijah, bi se odločil za Latvijo," dodaja prvi mož na klopi Slovenije.

NA EP POLEG FRANCOZOV ŽE TUDI ČEHI, ŠVEDI IN BOLGARI
Poleg Francozov iz skupine 1 so si nastop na evropskem prvenstvu že zagotovili Čehi v skupini 3, Švedi v skupini 4 in Bolgari v skupini 8.