Giuseppe Gibilisco, svetovni prvak v skoku s palico

Četrtek ni postregel z nastopi slovenskih atletov. V petek se bo prvič predstavila ženska štafeta 4 X 100 metrov, ki cilja celo na finale. Jolanda Čeplak bo ob 21.43 tekla v drugi polfinalni skupini teka na 1.500 metrov.

ZLATI DVOJČEK KELLI WHITE
26-letni Kelli White (22,05) je v teku na 200 metrov upravičila vlogo favoritinje in osvojila šprinterski dvojček, prvega po Nemki Katrin Krabbe leta 1991. Američanka je namreč v nedeljo slavila tudi na 100 metrov. Na obeh razdaljah je postavila najboljši izid sezone na svetu. Vsekakor bo naslednjo sezono zelo zanimivo, ko se bo na steze vrnila njena rojakinja Marion Jones. Srebro na 200 metrov je osvojila Anastasija Kapačinska (23,38), bron pa Američanka Torri Edwards (22,47).

GIBILISCO PRIPRAVIL PRAVO SENZACIJO
Italija doslej res ni slovela kot dežela, kjer bi se rojevali skakalci s palico, zato je zlata medalja Giuseppeja Gibilisca veliko presenečenje. 24-letni Gibilisco je bil na višini 5,75 metra dvakrat neuspešen, nato pa preskočil 5,80 in kasneje v prvem poskusu 5,85 in 5,90 metra. S tem je postavil italijanski rekord in četrti izid sezone. To je tudi prvo pariško zlato za naše zahodne sosede. Drugi je bil Južnoafričan Okkert Brits (5,85), tretji pa Šved Patrik Kristiansson (5,85). Dmitrij Markov je ostal brez medalje in je še eden od neuspešnih branilcev naslova iz Edmonton.

TAM SPODAJ SE VESELIJO PRVEGA ZLATA
Rusinja Julija Pečonkina, ki je letos postavila svetovni rekord, je imela po 300 metrih preizkušnje na 400 metrov z ovirami še veliko prednost, nato pa povsem omagala in za rekordom zaostala 1,3 sekunde. Čas 53,71 je zadostoval za bron. Njeno napačno taktiko je najbolje izkoristila nekdanja mladinska prvakinja 20-letna Jana Pittman (53,22) in Avstraliji priborila sploh prvo medaljo v Parizu. Američanka Sandra Glover (53,65) je bila druga.

KUBANKA UBRANILA NASLOV
V metu kladiva je Yipsi Moreno (73,33) ubranila naslov prvakinje. Za Kubo je to prva zlata medalja na 9. svetovnem prvenstvu. Met dneva je Morenovi uspel v drugem poskusu. Srebro je osvojila evropska prvakinja Rusinja Olga Kuzenkova (71,71), bron pa Francozinja Manuela Montebrun (70,92).

PROKOFJOVA JE MORALA TAKOJ DOMOV
Z Dunaja je prišla presenetljiva novica. Slovensko atletinjo Sašo Prokofjev so 14. avgusta ujeli na doping testu. Atletska zveza Slovenije je Prokofjevo, ki je bila rezerva v štafeti
4 X 100 metrov, s prvim letalom napotila domov. Če bo pozitiven tudi B-vzorec, jo čaka dveletna prepoved tekmovanja. Preostale članice štafete so zaradi novice nekoliko šokirane, vendar naj vse skupaj ne bi vplivalo na njihov petkov nastop.