Andre Agassi je moral kljub izjemnemu boju priznati premoč Rogerja Federerja. Foto: EPA
Zmagoslavni zamah Federerja po zmagi v New Yorku.
Roger Federer je domala nepremagljiv. V 74 letošnjih dvobojih je izgubil le trikrat, pa še na dveh od teh je imel dve zaključni žogi. Foto: EPA
Agassi med čakanjem na podelitev pokala.
Andre Agassi je po dvoboju dejal, da še ne razmišlja o upokojitvi. Foto: EPA

Po 2 urah in 20 minutah vrhunskega tenisa je bil izid finala 6:3, 2:6, 7:6 in 6:1. Agassi je v južnoameriškem ozračju, ki ga je ustvarilo rekordnih 24.797 gledalcev, po izgubljenem prvem nizu v nadaljevanju nadigral prvega igralca sveta.

V 33 minutah je dobil drugi niz in v tretjem povedel s 4:2, takrat pa je 24-letni Švicar odgovoril. Že v naslednji igri je 35-letnemu veteranu odvzel servis, dobil podaljšano igro na ena in za zadnji niz potreboval le 23 minut. To je njegov šesti osvojeni turnir za grand slam v karieri. Agassi, ki je do šestega finala v New Yorku prišel s tremi zaporednimi zmagami v petih nizih, ostaja pri naslovih v letih 1994 in 1999.

"Na nesrečo sem svoj najboljši tenis spet igral v finalu. Kot ponavadi," se je najprej pošalil Federer, nato pa ubral resnejše tone: "Bilo je zelo težko. Ta finale mi bo ostal najbolj v srcu. Igrati tu v New Yorku, in to z Agassijem, so sanje."

Agassi, ki je igral že 20. OP ZDA, se še ne namerava upokojiti: "Moj namen je še naprej vztrajati, v tem kar sem delal do zdaj."

Zastrašujoča statistika Federerja
Statistika Federerja je res zastrašujoča. Zmagal je v zadnjih 23 finalnih dvobojih, kar je za enajst bolje od prejšnjega rekorda. Od 74 dvobojev letos jih je dobil 71. To je bila njegova 35. zaporedna zmaga na trdi podlagi, s čimer je presegel rekord Peta Samprasa. Švicar je šele četrti tenisač od 1880, ki je dobil prvih šest finalov na turnirjih za grand slam. V moderni dobi to ni uspelo še nobenemu.

Agassi: Federer najboljši tenisač, proti kateremu sem igral
Zato ne preseneča izjava Agassija, ki je po dvoboju dejal, da je igral proti najboljšemu nasprotniku, odkar je v tenisu. "Za vse, kar narediš, ima odgovor. Vprašanje je le, kdaj bo pristisnil na sprožilec. Tenis igra na poseben način, ki ga pred tem nisem videl še pri nobenem igralcu," je dejal Američan.

Izjava osemkratnega zmagovalca turnirjev za grand slam pove vse, saj je v svoji dolgoletni karieri igral proti takim asom, kot so Pete Sampras, Jimmy Connors, John McEnroe, Boris Becker, Ivan Lendl, Stefan Edberg ... "Pete je bil velik. Nobenega dvoma. Toda pri njem si vedel, kaj je treba storiti. Če si se tega držal, si bil blizu njega. Pri Federerju tega prostora ni," je še dodal Agassi.