Iga Świątek se je kot meteor zavihtela v teniško elito. Foto: Reuters

Poljakinja je šesta najstnica, ki ji je uspelo osvojiti Pariz. Pred njo so se zmage v najstniških letih veselile le še Hana Mandlikova, Steffi Graf, Monica Seles, Arantxa Sanchez Vicario in nazadnje Iva Majoli leta 1997.

Iga Świątek je prva poljska zmagovalka turnirja za grand slam tako med moškimi kot ženskami. V Pariz je prišla kot 54. igralka sveta in je najnižje uvrščena zmagovalka v zadnjih 43 letih. V ponedeljek bo na novi lestvici WTA na 17. mestu.

Świątekova brez izgubljenega niza do naslova na Roland Garrosu

"To je noro. Pred dvema letoma sem osvojila mladinski grand slam, zdaj pa sem tukaj in držim v roki pokal za zmagovalko. Neverjetno!" je dejala mladenka, ki je leta 2018 slavila tudi v dvojicah na mladinskih olimpijskih igrah v Buenos Airesu s Slovenko Kajo Juvan.

V slogu Steffi Graf pred 32 leti
V pohodu do končne zmage, sploh prve v poklicni karieri, ni oddala niti niza, kar je nazadnje uspelo Justine Henin leta 2007. V prvem krogu je izgubila tri igre, v drugem pet, v tretjem pet, v osmini finala tri, v četrtfinalu štiri in v polfinalu tri. 28 izgubljenih iger je najmanj od leta 1988, ko je bila razred zase Steffi Graf.

Świątkova je dvoboj začela kot prekaljena veteranka in ne kot nekdo, ki bi se ustrašil največjega izziva v karieri. Dobila je prvih 12 od 15 točk in po manj kot desetih minutah je že vodila s 3:0. Po menjavi strani je z enako mero odgovorila 21-letna Keninova. Zmagovalka letošnjega Melbourna je nanizala tri igre zapored.

Zaključek niza je znova pripadel Poljakinji. Američanki je drugič odvzela začetni udarec, povedla s 5:3 in servirala za prvi niz. Ni ji uspelo. Zapravila je zaključno žogo, kmalu nato je Keninova znižala na 5:4. Ko je že kazalo, da bo Świątkova prvič v Parizu izgubila več kot štiri igre v nizu, je znova prestavila v višjo prestavo in po 50 minutah le dobila uvodni niz.

Sofia Kenin je imela težave s stegensko mišico. V finalu ni prikazala najboljše predstave, a dokazala je, da se je zelo izboljšala tudi na pesku. Foto: Reuters

Dvoboj zaključila s šestimi igrami zapored
Tudi uvod v drugi niz je bil v znamenju odvzetih servisov. Po petem zapored je bil izid izenačen na 1:1, nato pa se je začel poljski šov. Świątkova je neusmiljeno zadevala tako s forhendom kot bekhendom. Ob močnih in natančnih udarcih je bila Keninova nemočna. Iga Świątek je osvojila šest iger zapored in dvoboj končala po uri in 21 minutah. Za nagrado je prejela ček za 1,6 milijona evrov, poraženka polovico manj.

"Čestitke, Iga ima za seboj odličen turnir. Res je igrala dobro in si zasluži ta pokal," je po dvoboju povedala Keninova, ki je na začetku drugega niza zaprosila za zdravniško pomoč.

Šesta nepostavljena zmagovalka grand slama
Poljakinja je šesta igralka, ki se veseli zmage na turnirju za grand slam kot nepostavljena igralka. Pred tem je to uspelo Sloane Stephens (2017, New York), Jeleni Ostapenko (2017, Pariz), Kim Clijsters (2009, New York), Sereni Williams (2007, Melbourne) in Chris O'Neil (1978, Melbourne).

Krawietz in Mies ubranila naslov
Kevin Krawietz in Andreas Mies sta zmagovalca v konkurenci dvojic. Nemca sta v finalu s 6:3 in 7:5 premagala zmagovalca OP-ja ZDA Hrvata Mateja Pavića in Brazilca Bruna Soaresa. To sta tudi edina naslova obeh Nemcev na turnirjih za grand slam, medtem ko Pavić in Soares ostajata pri dveh oziroma treh.

V nedeljo Nole – Rafa
V nedeljo ob 15.10 je na sporedu moški finale, v katerem se bosta 56. pomerila Novak Đoković in Rafael Nadal. Srb v medsebojnih dvobojih vodi 29:26. Đoković je Pariz osvojil enkrat, Nadal ima 12 naslovov. Prenos bo na TV SLO 2 in MMC-ju!