Rafael Nadal je po zadnji točki padel na tla in se veselil velike zmage nad Rogerjem Federerjem. Foto: epa
Roger Federer
Roger Federer bo moral še počakati na prvo lovoriko v Parizu. Foto: epa
Mariano Puerta .
Mariano Puerta je dobil maratonski dvoboj z Nikolajem Davidenkom. Foto: epa

Nadal je na 19. rojstni dan ponovil dosežek Šveda Matsa Wilandra, ki se je leta 1982 v finale uvrstil kot debitant.

Vročerkvni Španec je letos osvojil že pet turnirjev in je na peščeni podlagi neporažen že 23 dvobojev zapored.

Prvi niz je dobil najstnik iz Mallorce s 6:3. V drugem nizu je Švicar dvakrat zapored odvzel servis Špancu in povedel s 5:1, potem pa izgubil tri igre. Pri izidu 5:4 mu je le uspelo zadržati svoj servis in izenačiti izid v nizih. V tretjem nizu je odločitev padla v deseti igri, ko je Federer izgubil svoj servis in niz je pripadel Nadalu s 6:4. Federer je bolje začel četrti niz in povedel s 3:1, potem pa povsem popustil in do konca ni več osvojil igre. Dvoboj je trajal dve uri in 47 minut. Švicar bo tako moral še počakati na zmago v Parizu. To je edini turnir za grand slam, kjer mu še ni uspelo zmagati.

"Finale v Parizu, to so sanje. Roger je zame številka 1 tudi kot osebnost. Premagati takšnega igralca je zares težko," so bile prve besede Nadala.

"Dvoboj sem začel slabo in ga končal še slabše. Dobro sem igral samo v drugem nizu, kar pa ni zadosovalo. Ne mislim razbiti slačilnice in tudi tenis bom igral še naprej. Nisem še tako daleč, da bi obupal. Sem zelo motiviran in že naslednje leto bom ponovno naskakoval zmago," je poraz komentiral Federer.

Puerta prvič v finalu turnirja za grand slam
Zaradi dežja sta Puerta in Davidenko dvoboj začela z 90-minutno zamudo. Prvi niz je dobil Argentinec s 6:3, nato je pobudo prevzel Rus, ki je dobil naslednja niza s 7:5 in 6:2. V četrtem nizu se je Puerta vrnil v igro, četrti niz mu je pripadel s 6:4.

V odločilnem nizu je Davidenko vodil že s 4:2, potem pa je dvakrat izgubil servis in Puerta se je prvič v karieri uvrstil v finale turnirja za grand slam. Davidenko je serviral 11 asov, vendar je naredil kar 62 nevsiljenih napak.

"Sploh ne morem verjeti, da sem v finalu turnirja za grand slam. Po vseh težavah, ki sem jih imel v preteklih dveh letih, je to res pravi čudež. V zmago sem verjel vseskozi, tudi pri zaostanku z 2:4 v petem nizu. Imel sem ogromno navijačev, počutil sem se kot v Buneos Airesu," je dejal presrečni Puerta, ki je leta 2003 odslužil devet mesecev kazni zaradi dopinga..

Navratilovi tokrat ni uspelo
Martina Navratilova je v finalu mešanih dvojic skupaj z Indijcem Leandrom Paesom izgubila finalni dvoboj s slovaško-francoskim parom Daniela Hantuchova/Fabrice Santoro s 6:3, 3:6 in 2:6. Železna Američanka tako ostaja brez 59. zmage na turnirjih za grand slam.

Španka Virginia Ruano-Pascual in Argentinka Paola Suarez sta se pričakovano uvrstili v finale ženskih dvojic. Prvi nosilki sta po hudem boju v drugem nizu premagali Rusinjo Nadjo Petrovo in Američanko Meghann Shaughnessy s 6:2 in 6:4. Nasprotnici v finalu bosta nsprotnici Liezel Huber iz Južne Afrike in Patty Schnyder iz Švice, ki sta s 6:4 in 6:2.