Slovenija - Makedonija 2:5 Foto:
Slovenija - Makedonija 2:5

Gorišnica – Slovenska članska futsal reprezentanca je odigrala še drugo prijateljsko srečanje z Makedonijo, po zmagi v Litiji sta se ekipi pomerili v Gorišnici, zmage pa so se tokrat veselili Makedonci. Pri naših so manjkali Melink, Čujec in Vrhovec, Igor Kragelj je odigral svojo 50. tekmo pod slovensko zastavo, tudi tokrat si je igro Slovenije ogledal predsednik NZS Ivan Simič, okrog njega pa je bil zbran domala ves vrh slovenskega futsala s predsednikom KMN Brankom Mijatovičem…FOTO !
Slovenija - Makedonija 2:5 (1:2)
Slovenija je od prve minute pričela zelo agresivno in s pokrivanjem Makedoncev že na njihovi polovici je vse kazalo na to, da želijo varovanci selektorja Dobovičnika čim prej streti odpor gostov. Naši so imeli žogo večino časa v svoji posesti, vendar so v napadu delali ogromno nerazumljivih in začetniških napak. Veliko žog je bilo podanih bodisi v noge nasprotniku, bodisi v prostor kjer ni bilo soigralcev, vse skupaj pa je izgledalo, kot da se naši fantje med seboj ne poznajo dovolj dobro. ImageImageV 3. minuti je zapretil Osojnik, po podaji iz kota je streljal za malenkost mimo daljše vratnice, nekaj sekund za tem nov kot za Slovenijo, iz ugodnega položaja pa je bil nespreten Brkič. Minuto za tem je sledil hiter protinapad gostov, Jovanovski je najprej preigral Brkiča, nato še Osredkarja, podal ostro žogo v naš kazenski prostor, s padcem po tleh pa je kapetan Drobnič žogo zaustavil z roko in bil nagrajen z rumenim kartonom. Kmalu je porumenel še gostujoči kapetan Branislav, ki je z rokami zaustavil Kraglja, v 7. minuti pa je Slovenija povedla.
Asistenca Sovdata
Makedonci so imeli velike težave pri prehodu čez polovico igrišča, saj so Slovenci vršili pritisk na njihovo zadnjo linijo, Sovdat je prestregel podajo in nesebično podal do Pertiča, ki je rutinirano zadel s strelom po tleh za vodstvo 1:0. Vse je kazalo na to, da so Makedonci povsem izgubljeni, saj so takoj za tem naredili napako pri vračanju žoge svojemu vratarju in Slovenija je imela na voljo indirektni udarec z roba kazenskega prostora. Naši so poizkušali s kombinacijo, vendar so jih Makedonci prečitali in podajo prestregli ter krenili v hiter protinapad, vendar se na našo srečo mreža ni zatresla. Minuto za tem je Sovdat ukradel še eno žogo, stekel v protinapad, bil sam iz oči v oči z vratarjem Cvetkovskim, vendar je slednji njegov strel uspel ubraniti. V 9. minuti napaka naših v napadu, Branislav je po krilu prodrl pred Mohoriča, vendar je njegov strel zletel za malenkost mimo vrat. Podobna situacija v 10. minuti, tokrat je Mohorič še pravočasno zapustil svoja vrata ter izbil žogo v stranski avt, zaradi prekrška pa dobil rumeni karton
Izključitev Drobniča
Brkič je v protinapadu prišel sam pred vratarja Cvetkovskega, slednji je prav tako stekel iz vrat in našega igralca grobo pokosil izven kazenskega prostora, sodnika pa nista piskala ničesar. Sledili so ostri protesti z naše klopi, saj je pred tem za podobno posredovanje Mohorič dobil rumeni karton, svoje so dodali še Makedonci in sodnika sta izključila gostujočega selektorja, našemu kapetanu pa pokazala drugi rumeni in s tem posledično rdeči karton.
Izenačenje 1:1
V 10. minuti so Makedonci igrali v polju z igralcem več in svojo premoč unovčili po napaki Slovencev. Naši so dobro zadrževali žogo, toda nesporazum med Osredkarjem in Brkičem na naši polovici je bil usoden, saj so napačno podajo Osredkarja gosti prestregli medtem, ko je Brkič že stekel na nasprotno polovico. Rangotov je prestreženo žogo hitro podal do Branislava, kateremu ni bilo težko zadeti za 1:1. Naši so po tem zadetku nadaljevali v popolni postavi, kakšne izrazite priložnosti pa si v obdobju treh minut ni priigrala nobena ekipa.
Petrovič mimo Uršiča
V 13. minuti so Makedonci odigrali prvo bolj ali manj kontinuirano akcijo, saj so po prehodu iz presinga povedli. Petrovič je dobil žogo na levi strani, potegnil mimo R. Uršiča, kot, da ga sploh ne bi bilo in z natančnim strelom matiral nemočnega Mohoriča za vodstvo Makedonije 1:2. Naši so po prejetem zadetku še bolj pritisnili, strel Goranoviča je Cvetkovski odbil v kot, napako v naših vrstah pa si je privoščil tudi naš vratar Mohorič. Njegovo slabo podajo z nogo v polje so gosti prestregli, vendar so naši uspeli žogo izbiti v kot, v 16. minuti pa bi gosti lahko svoje vodstvo povišali. Mohorič je nekoliko prehitro zapustil svoja vrata in stekel v polje, da bi preprečil dolgo podajo Makedoncev, toda na našo srečo je Georgijev zadel samo prečko. Gosti so zaradi presinga Slovencev veliko žog pošiljali do svojega vratarja, ki pa je kot po pravilu vse žoge podajal na našo polovico po zraku, kar je našim igralcem povzročalo nemalo težav, saj so večino teh žog dobili Makedonci. V 18. minuti je Cvetkovski podal žogo čez celo igrišče do Levenskega, ta je iz prve zaposlil Branislava, vendar je Mohorič posredoval v zadnjem trenutku. Minuto za tem podaja Sovdata do Pertiča, ki je s peto poizkusil ukaniti gostujočega vratarja, vendar je bil slednji na mestu, štiri sekunde pred koncem polčasa pa je imela Slovenija še eno lepo priložnost za zadetek. Storjen je bil prekršek nad Uršičem na robu kazenskega prostora, toda naši so zapravili tudi to priložnost in odšli na odmor z zaostankom 1:2.
Slabo nadaljevanje naših
V drugem polčasu so s centra krenili gosti in našim reprezentantom »prodali« začetniško finto. Naši so pričakovali podajo iz centra nazaj, toda Makedonci so podali žogo čez naša dva zadnja igralca in v priložnosti se je znašel Levenski, vendar je bil Mohorič priseben in je z iztekanjem preprečil nov zadetek gostov. Sledili sta dve akciji Osredkarja in Osojnika, toda obema je vratar Cvetkovski strele ubranil. V 23. minuti prekršek nad Goranovičem, kakšnih 10m od makedonskih vrat, toda slabo izpeljana akcija naših, dve minuti za tem volej Pertiča po podaji iz kota, vendar spet mimo gola. V 27. minuti je Rangotov preigral Pertiča, močno streljal, toda njegov strel je zaustavila vratnica, nekaj sekund za tem pa so Makedonci svoje vodstvo povišali.
Izgubljena žoga Brkiča
Rangotov je odvzel žogo Brkiču na svoji polovici, krenil proti našim vratom, Brkič se je sicer hitro vračal, da popravi napako, toda Rangotov je mojstrsko zadel zgornji levi kot Mohoričevih vrat za 1:3.
Podobno napako si je nekaj sekund za tem »privoščil« še Goranovič, njegovo podajo so gosti prestregli, vendar se je Goranovič uspel pravočasno vrniti in žogo izbiti izven igrišča. Sledila je minuta odmora za Slovenijo, nakar je na mesto Mohoriča v naša vrata stopil Puškar. V 30. minuti še ena dolga podaja gostujočega vratarja v naš kazenski prostor, Georgijev je z glavo podaljšal do Branislava, njegov strel pa je Puškar uspel ukrotiti.
Osredkar zmanjšuje na 2:3.
V 31. minuti smo videli samostojno akcijo Osredkarja, s kakšnih 10m, nekoliko s strani se je odločil za strel na makedonska vrata. Vratar je nekoliko prehitro padel, žoga je po strelu Osredkarja zadela Georgijeva in preko vratarja končala v mreži za 2:3.
Minuto za tem je Pertič močno streljal, zadel stičišče prečke in vratnice, nekaj sekund za tem pa akcija Uršiča in Sovdata, vendar je bil Cvetkovski pazljiv. V 33. minuti strel Kraglja s kakšnih 11m, spet je zadetek preprečila vratnica, Kragelj pa je naredil napako v 34. minuti, Jovanovski se je znašel sam pred Puškarjem, vendar se je naš vratar izkazal. Strel Osredkarja v 35. minuti je Cvetkovski odbil, odbito žogo pa je Brkič iz ugodnega položaja poslal visoko čez vrata. Minuto za tem je Georgijev preigral Brkiča, močno streljal, toda Puškar je bil na mestu, v naslednji minuti pa so Makedonci rezultat povišali.
Napaka Osredkarja
Naši so si krčevito prizadevali, da bi rezultat izenačili, toda Osredkar je naredil napako, prestreženo žogo je Levenski lepo podal do Petroviča, ki je z lahkoto zadel za 2:4.
Sledil je poizkus Uršiča v kazenskem prostoru, vratar je bil na mestu, nekaj sekund za tem pa nov zadetek za goste.
Slabo pokrivanje Pertiča
Makedonci so svojo motiviranost ter željo po zmagi nad Slovenijo dokončno potrdili z zadetkom v 39. minuti, ko je Pertič precej mlačno pokrival nasprotnika, Georgijev pa je zabil še zadnji žebelj v slovensko krsto za 2:5. Naši, kljub zaostanku, nekaj minut nazaj, niso poizkušali igrati z igralcem na mestu vratarja, vprašanje pa je, ali bi se jim takšna igra sploh obrestovala. Izključen je bil Drobnič, ki običajno igra vlogo petega igralca v polju, poleg tega pa so bile merilne naprave naših reprezentantov povsem razglašene.
Zaslužena zmaga Makedonije
Na koncu je treba realno priznati, da so Makedonci zasluženo premagali renomiranega nasprotnika na njegovem dvorišču, saj so od prve minute vedeli kaj hočejo in na kakšen način priti do tega. Igrali so povsem zaprto, k temu jih je prisilila tudi agresivna igra Slovenije, prežali so na hitre protinapade, ubrali taktiko dolgih podaj njihovega vratarja, na samem srečanju pa niso odigrali praktično nobene kontinuirane akcije, ki bi bila omembe vredna. Vsekakor so se izkazali kot zelo motivirana in zmage željna ekipa, pripravljeni so bili na provokacije, katere so bile na sporedu praktično vsakih nekaj minut predvsem z njihove strani, pokazali pa so tudi fanatično borbenost in požrtvovalnost. Makedonija nima praktično nobenih hvale vrednih sposobnosti, tako v taktičnem kot v tehničnem pogledu, krasi pa jih fanatična borbenost, kar je bilo v tem srečanju dovolj.
Podobna slika Slovenije kot pred enim letom
Slovenci se niso izkazali, vsaj glede na renome katerega so si ponovno pridobili, saj je bila igra naših fantov sila jalova in počasna, za nameček pa je spet zatajila realizacija. Po nepotrebnem so nasedali na številne provokacije gostov, posledica tega je bila izključitev Drobniča, v napadu ni bilo ideje, ni bilo igralca, ki bi podal zadnjo podajo za zadetek, bilo je preveč napak v igri, preveč podaj v prazno ali nasprotniku v noge in kot po pravilu so izgubljali medsebojne duele. Nerazumljivo so nasedali na začetniške finte nasprotnika (dolge podaje vratarja, akcija s centra, odigravanje prostih strelov, nasedanje na provokacije…), lahko bi rekli, da se je ponovila zgodba izpred enega leta. Takrat je naša reprezentanca igrala zadnje srečanje v letu 2008 v Ptuju ter klavrno izgubila proti drugoligašu Ptuj Aba Saš, vendar že v začetku leta 2009 uspela narediti fantastičen rezultat. Tudi po tisti tekmi sem krepko oštel Dobovičnika in njegove izbrance, ki pa so nato v Parizu pokazali povsem drug obraz in se prebili na Evropsko prvenstvo na Madžarskem januarja 2010. Samo upamo lahko in si seveda želimo, da bo tudi tokrat podobno, da bodo Slovenci na EP na Madžarskem povsem druga ekipa. Brez dvoma je naša reprezentanca sposobna veliko več, Makedonci niso in ne morejo biti pravi pokazatelj moči Slovenije, saj razen borbenosti in požrtvovalnosti niso pokazali praktično nobene kvalitete vrhunskih ekip.
Predsednik NZS ceni futsal reprezentanco
ImageImageTudi tokrat si je tekmo med Slovenijo in Makedonijo ogledal predsednik NZS Ivan Simič in pokazal, da je povsem druga oseba od njegovega predhodnika Rudija Zavrla, ki se, vsaj kolikor je meni znano, v vsej svoji dolgoletni vladavini ni udeležil nobene tekme slovenske reprezentance. Ob njem so bili zbrani praktično vsi veljaki slovenskega futsala, kar je še en dokaz več, da si slovenski futsal počasi, a zanesljivo, dviguje svojo pozornost. Ne samo medijsko, saj je prisotnost predsednika NZS na tekmah reprezentance velik napredek v primerjavi s prej omenjeno osebo. Škoda, da se naši fantje tokrat niso bolj izkazali, omeniti pa velja še eno, do sedaj najbrž ne videno gesto v slovenskem reprezentančnem futsalu.
Mijatovič dal vzpodbudo reprezentanci
Po tekmi so naši fantje umirjali svoje mišice z razteznimi vajami in bili precej kislih obrazov. Ko so končali je k njim pristopil predsednik KMN NZS Branko Mijatovič, jih očetovsko zbral okrog sebe, strnili so roke, bržkone z obljubo in željo po boljši igri takoj po novem letu in jim tako na nek način »odpustil« slabo predstavo. Res lepa in dobrodošla gesta za dvig morale in čimprejšnjo pozabitev te tekme. Povsem drugo sliko je tokrat pokazal selektor Dobovičnik, ki ni mogel skriti razočaranja in je med prvimi zapustil parket dvorane v Gorišnici.
Več fotografij najdete na tej povezavi .