Pogissimo – nov kolesarski izraz, ki kot nekoč Merckxissimo ob podvigih Eddyja
Pogissimo – nov kolesarski izraz, ki kot nekoč Merckxissimo ob podvigih Eddyja "Kanibala" Merckxa, zdaj opisuje zmagovite napade od daleč Tadeja Pogačarja. Foto: RCS Sport

Ob zadnjem, drugem vzponu na goro Carpegno (6 km klanca s povprečnim naklonom 9,9 odstotka) je Tadej Pogačar napadel 16 kilometrov pred ciljem, pri čemer se je zlahka otresel trojice Jonas Vingegaard (Jumbo Visma), Mikel Landa (Bahrain Victorious) in Enric Mas (Movistar).

Prejšnjo soboto je na enodnevnik klasiki Strade Bianche uprizoril 50-km samostojni napad. Tokrat je podobnim podvigom, kot so bili Pena Negra na La Vuelti 19, Celjski koči na lanski Dirki po Sloveniji, prelazoma Romme - Colombier na Tour de Franceu 2021, dodal še Carpegno na Tireno–Jadran. Foto: RCS Sport

Napadel, da bi se ogrel

"Najprej se spet res zahvaljujem ekipi. Osupljivo delo. Pripeljali so me do zadnjega vzpona. Imel sem dobre noge, odločili smo se, da gremo po etapo. Marc Soler je navil dober tempo na začetku vzpona, sledili so napadi drugih. Nato sem se odločil, da grem v svojem ritmu do vrha vzpona. Da se ogrejem, ker je bilo danes res mrzlo," je v prvem intervjuju za prireditelje dejal veliki sobotni zmagovalec.

"Kapo dol ekipnim kolegom. Ko vsak dan vlečejo karavano proti vetru, tudi po 200 km daleč, je res dober občutek, da lahko zmagaš na takšen dan," se je Pogačar že po šesti zmagi v novi sezoni zahvaljeval pomočnikom pri ekipi UAE Emirates, ki jo iz avtomobila kot prvi športni direktor vodi Andrej Hauptman.

"Še vedno je ena etapa. Ohraniti moramo mirno kri. Upam, da si bo Pascal Ackermann opomogel in bo lahko še dobro sprintal. V vsakem primeru bomo veseli," je Pogačar še poudaril, da vseeno mora še priti do cilja nedeljske etape, ki pa je po okusu sprinterjev.

Pogačar z imenitno predstavo naredil odločilni korak k skupni zmagi

Nov eksploziven napad pod vrhom prelaza

V kilometru napada si je 23-letni slovenski kolesarski fenomen privozil 20 sekund prednosti. Na vrhu prelaza je imel točno minuto in pol naskoka pred prvimi zasledovalci! Suvereno je gorenjski volk opravil tudi s tehnično zahtevnim spustom in se je z ogromno prednostjo pripeljal do cilja v vasici Carpegna.

Tadej Pogačar v karieri še nikoli ni predal majice vodilnega na etapnih dirkah. Od prve zmage na Touru 2020 pa od etapnih dirk ni dobil le Dirke po Baskiji. Foto: EPA

Z visoko dvignjenimi rokami in širokim nasmehom je kapetan UAE Emirates v cilj prišel s prednostjo minute in treh sekund pred Vingegaardom in Lando. Dvoma ni, slovenski šampion s Klanca pri Komendi bo drugo leto zapored osvojil spomladansko etapno dirko Tireno–Jadran in tako obdržal modro majico skupnega zmagovalca ter Neptunov trizob kot lovoriko za kralja dveh morij. Mimogrede: kot prvi Slovenec je omenjeno dirko leta 2019 osvojil Primož Roglič, ki je takrat za zgolj sekundo prehitel Adama Yatesa.

Skoraj dve minuti pred Vingegaardom na 2. mestu

Med vratolomnim spustom na ozki in zaviti cesti, ki je bila obdana tudi še s snegom, je grdo padel Španec Mas, tako da sta Danec in Bask med seboj lahko obračunala samo še za drugo mesto v etapi in v skupnem seštevku.

Pogačar ima pred zadnjo ravninsko etapo skoraj dve minuti prednosti pred Vingegaardom (+1:52) in še dodatne pol minute naskoka pred Lando (+2:33).

Remco Evenepoel se prvič med profesionalci na etapnih dirkah meri s Pogačarjem. Najtežjo etapo tedna je začel z zgolj 9 sekundami zaostanka kot prvi izzivalec Slovenca, a na koncu dneva je v skupnem seštevku zdrsnil na 11. mesto. Foto: EPA

Evenepoel zaostal kar štiri minute

Že ob prvem vzponu na goro Carpegno prvi Pogačarjev izzivalec Remco Evenepoel ni zmogel držati tempa, ki ga je razredčeni glavnini narekovala ekipa UAE Emirates.

Od prvotne skupine devetih ubežnikov (med njimi je bil tudi svetovni prvak Julian Alaphilippe) je do konca prvega spusta s Carpegne zdržal Quinn Simmons (Trek Segafredo). Mladega Američana so zasledovalci ujeli ravno v vasici, od koder so se podali v zadnji krog. Medtem je Evenepoel ob prvem prečkanju ciljne črte zaostajal že več kot dve minuti ... Vseeno se Belgijec ni popolnoma predal in je v cilj prišel kot 14., a z zaostankom štirih minut in sekunde.

Sorodna novica Foto: 20 let od Pantanijeve velike zmage na Touru

Pantanija pozna prek YouTuba

Kraljevsko etapo 57. dirke je gostila pokrajina Marke: od Apecchia do Carpegne je bilo kar 215 km vožnje s skupno 3808 višinskimi metri. Odločala sta ciljna kroga, kjer se je dvakrat povzpelo na goro Carpegno (1358 nadmorske višine), najljubši vzpon za treninge Marca Pantanija, pokojne italijanske kolesarske ikone.

"Žal nisem videl dirkati Pantanija v živo, saj sem bil premlad. Poznam pa ga, saj sem si pogledal videoposnetka. Hvala Bogu za YouTube," je Pogačar v petek odgovoril na vprašanje, koliko sam pozna Pantanija, ki je bil doma v teh krajih. Pirat je z napadi v gorah v istem letu 1998 osvojil Giro in Tour, nato zgrmel z višav zaradi dopinga, po depresiji pa 14. februarja 2004 umrl zaradi prevelikega odmerka kokaina. A v srcih Italijanov Pantani še zdaj zaseda posebno mesto.