Dwight Howard in Kobe Bryant sta se avgusta lani v Pekingu veselila olimpijskega zlata. Zdaj bosta velikega tekmeca in prav gotovo bo eden izmed njiju postal MVP finala. Foto: EPA
Derek Fisher in Saša Vujačič
Derek Fisher je že osvojil tri naslove, Saša Vujačič pa si neizmerno želi prvega. Foto: EPA
Pau Gasol
Pau Gasol nikoli ne odpove. Španec je ob Bryantu najboljši igralec Jezernikov. Foto: Reuters
Rashard Lewis
Rashard Lewis je strupen pri metih izza črte. Foto: Reuters
Andrew Bynum
Andrew Bynum se po poškodbi kolena 31. januarja počasi vrača v pravo formo. Foto: EPA
Lamar Odom
Lamar Odom je bil na zadnjih dveh tekmah proti Denverju neustavljiv. Foto: EPA
Mickael Pietrus
Mickael Pietrus je bil proti Clevelandu zelo razpoložen. Foto: Reuters
Phil Jackson
Phil Jackson ima šest prstanov s Chicagom in tri z Lakersi. Desetega je neuspešno naskakoval leta 2004 in lani. Foto: Reuters
Stan Van Gundy
Stan Van Gundy je popeljal Orlando v drugi finale Lige NBA. Magici leta 1995 proti Houstonu niso dobili niti tekme. Foto: EPA

Lakersi so junija lani ostali pred vrati raja. Boston jih je v finalu premagal s 4:2, odločila je granitna obramba Celticsov. Celo poletje so razmišljali le o lovoriki Larryja O'Briena, ki se jim izmika že sedem let. V rednem delu so nanizali 65 zmag, v končnici pa varovanci Phila Jacksona niso blesteli. Utah (4:1 v zmagah) ni bil dostojen tekmec, Houston je brez Tracyja McGradyja in Jaa Minga izsilil sedmo tekmo, Denver pa v konferenčnem finalu pustil boljši vtis, na koncu pa klonil z 2:4.

Petkova zmaga s 119:92 v Pepsi Centru je bila daleč najboljša predstava Lakersov v končnici. Kobe Bryant je zadeval z vseh položajev, hkrati pa nenehno dajal napotke soigralcem. Večina strokovnjakov je pričakovala sanjski finale med Lakersi in Clevelandom, a Orlando je imel drugačne načrte.

Magici so na krilih najboljšega centra lige Dwighta Howarda v polfinalu Vzhoda v fenomenalni seriji s 4:3 izločili branilce naslova iz Bostona. Na zadnji tekmi so v TD Gardnu slavili s 101:82. V konferenčnem finalu so dobili prvo tekmo v Clevelandu, potem pa še trikrat slavili v Amway Areni in sanj LeBrona Jamesa o naslovu je bilo konec.

V rednem delu dve zmagi Orlanda
Lakersi so v rednem delu izgubili le 17 tekem, Orlando pa je poleg Charlotta edina ekipa, ki je niso uspeli premagati. 20 decembra je bilo na Floridi 106:103 za varovance Stana van Gundyja. Saša Vujačič je zgrešil ključno trojko, ključen mož pa je bil Jameer Nelson, ki je blestel tudi na povratni tekmi 16. januarja v Staples Centru (103:109), kjer je zadel dve trojki v zadnji minuti in pol. Organizator igre se je kmalu zatem poškodoval in sezona je bila zanj končana.

Ključna bo prevlada v raketi
Boston in Cleveland nikakor nista našla pravega recepta za Howarda, ki je dominiral pod obročema. Če so ga podvajali, pa je podal žogo ven, Magici pa imajo veliko igralcev, ki znajo zadeti izza črte. Lakersi imajo pod košem Pauja Gasola, ki je v konstantno dobri formi. Lamar Odom se je prebudil na zadnjih dveh tekmah proti Denverju, ko je bil jeziček na tehtnici. Andrew Bynum se po poškodbi kolena še ni vrnil v staro formo, Jackson pa ni veliko zaupal visokemu D. J. Mbengi, ki bi lahko bil koristen za nekaj minut predvsem v obrambi. Prevlada v raketi bo ključna v finalu, Lakersi pa seveda stavijo tudi na Bryanta, ki je neverjetno motirian in je po kvaliteti daleč najboljši igralec finalne serije. James je bil vse preveč osamljen, v napadu se je vse vrtelo okoli njega, Kobe pa ima ob sebi še najboljšega igralca svetovnega prvenstva leta 2006 Gasola.

Lakersi so na ključnih tekmah končnice vedno pokazali pravi obraz, najbolje igrajo pod pritiskom. Proti Utahu so dobili odločilno četrto tekmo v gosteh, na tretji tekmi so slavili v Houstonu in ga v peti tekmi ponižali za 40 točk. Tudi v konferenčnem finalu proti Denverju so dobili tretje in šesto srečanje v Pepsi Centru, ki velja za pravo trdnjavo.

Rafer Alston - Derek Fisher
Na položaju organizatorja igre naj bi imel majhno prednost Orlando. Ko se je 2. februarja težje poškodoval Neslon, se je zdelo, da je sezone za Magice konec. Vodstvo kluba je hitro reagiralo in s Houstona pripeljalo Alstona. V končnici povprečno dosega 12,7 točke in 4,4 podaje v 33 minutah. Iz igre meče 38,3-odstotno, izza črte pa 35,1-odstotno. Alston je pravi specialist za prodor in podajo odprtemu igralcu na trojko. Cavaliersi so ga na četrti tekmi vse preveč puščali samega, kar je znal kaznovati. Fisher je blestel v končnici leta 2001, ko je bil z izjemnimi predstavmi trn v peti San Antonia. Veteran je s svojimi izkušnjami nepogrešljiv član Jezernikov. V letošnji končnici dosega 7,1 točke in 2,4 podaje v 27 minutah. Slab je pri metu za tri točke (23,5 odstotka). "Fish" je poleg Kobeja desna roka trenerja Jacksona. Na tretji tekmi v Denverju je povzdignil glas ob pravem trenutku, soigralci ga zelo spoštujejo. V rednem delu je moral proti Orlandu igrati več kot 40 minut, saj je bil Jordan Farmar poškodovan, Shannon Brown pa je bil še član Charlotte Bobcatsov.

Courtney Lee - Kobe Bryant
V končnici Lee vsekakor ni igral kot novinec v ligi. V povprečju dosega 8,8 točke v 21,8 minutah. Po pravilu je zadeval odprte mete in bil zelo prodoren. V velikem finalu ga čaka preizkušnja kariere, saj mu bo nasproti stal Bryant. Zaradi poškodbe nosu ni začenjal tekem proti Bostonu, kjer je prednost dobil J. J. Redick.

Van Gundy bo v obrambi na Bryanta poslal tudi Mickaela Pietrusa, ki se je zares izkazal v seriji proti Clevelandu. Bryant je obseden z prstanom. Vseskozi mu novinarji govorijo, da je prve tri naslove (2000-02) osvojil predvsem po zaslugi neustavljivega Shaquilla O'Neala. Kobe je drugi strelec končnice (29,6 točke na tekmo). Jacksona malce skrbi, ker igra več kot 40 minut na srečanje, a pred finalom je šest dni odmora.

Bryant pričakuje, da ga bo pokrival Pietrus, v pravi formi pa ga realno gledano nihče ne more povsem zaustaviti. Jackson pričakuje, da bo Vujačić malce bolj uspešno menjal Kobeja. Mariborčan izza črte meče le 28,2-odstotno, malce pa se je le prebudil na zadnji tekmi v Pepsi Centru. Zelo pomemben bo predvsem v obrambi, kjer se je že večkrat izkazal s svojo nepopustljivostjo. Kyle Korver, Von Wafer in J. R. Smith so imeli ob njem nemalokrat težave.

Hedo Turkoglu - Trevor Ariza
Turek je bil lani igralec, ki je najbolj napredoval v eni sezoni. Tudi v letošnji sezoni se je velikokrat izkazal z odločilnimi meti v zaključku tekem. V končnici v povprečju dosega 15,2 točke, 5,1 podaje in 4,5 skoka v 38,3 minutah. Zelo je spreten pri vodenju žoge, zato velikokrat organizira napad in ga zaključi s polaganjem.

Nasproti mu bo stal specialist za obrambo Ariza, ki je bil odličen v seriji proti Denverju. Na prvi in tretji tekmi je ukradel ključno žogo in odločil obe srečanji. V končnici v povprečju prispeva 12,3 točke na tekmo in ukrade 1,83 žoge. Iz igre meče neverjetnih 58,1-odstotno.

Rashard Lewis - Pau Gasol
V končnici je Lewis v odlični formi (19,4 točke, 6,1 skoka v 40,7 minutah). Na prvi tekmi v Clevelandu je zadel ključno trojko. V rednem delu je bil še posebej strupen pri metih izza črte, v končnici pa je malce popustil.

Gasol je 1. februarja lani prišel v sanjski menjavi igralcev za Lakerse, ki so iz povprečne ekipe takoj postali kandidati za naslov. Letos v končnici dosega 18,2 točke, 11,3 skoka in dve blokadi v 39,9 minutah. Iz igre meče kar 57,4-odstotno, kar je dovolj za drugo mesto v ligi. Nasprotne ekipe ga velikokrat podvajajo, Španec pa najde proste soigralce.

Magici so imeli do zdaj opravka z Andersonom Varejaom, Glenom Davisom in Thaddeusom Youngom na položaju krilnega centra. Vsi niso niti približno na nivoju Gasola, s klopi pa prihaja še Lamar Odom. Takega igralca Orlando nima na klopi. Če bo velik ljubitelj bombonov ponovil predstavi z zadnjih dveh srečanj proti Denverju, se Orlandu ne piše prav nič dobrega.

Dwight Howard - Andrew Bynum
Največjo premoč ima Orlando na centrskem položaju. Howard je postal neverjetno dominanten. V končnici v povprečju dosega 21,7 točke, 15,4 skoka, 2,22 blokade in 1,8 podaje v 38,3 minute. Iz igre meče sijajnih 62,2-odstotno. Tudi pri prostih metih je postal zanesljivejši (64,7 odstotkov). Še najbolje ga je zaustavljal center Bostona Kendrick Perkins, ki ga je uspel izriniti iz rakete. Zydrunas Ilgauskas ni bil kos Howardu, zato je Clevelandu v povprečju natresel 25,8 točke na tekmo. Velika težava "Supermana" so osebne napake, saj branilci nasprotnikovega moštva nenehno prodirajo pod koš.

Bynum (6,3 točke na tekmo v končnici) je za Lakerse ključen predvsem v obrambi. Na zadnji tekmi proti Houstonu in v seriji proti Denverju se je počasi pobral. Dve hudi poškodbi kolena sta pustili posledice na tem mladeniču, ki mu mnogi pripisujejo blestečo kariero. Jackson je že napovedal, da bosta pomagala tudi Gasol in D. J. Mbenga.

Na klopi imajo Lakersi več kvalitete
Orlando pri razervistih stavi predvsem na Pietrusa, ki je v končnici ujel pravo formo (10,5 točke na tekmo, 33 zadetih trojk). Tudi rezervni center Marcin Gortat se je že nekajkrat izkazal. Anthony Johnson ima ogromno izkušenj na položaju organizatorja igre. Tudi J. J. Redick je proti Bostonu dokazal, da je iz pravega testa.

Lakersih imajo po imenih boljšo klop. Po poškodbi hrbta je imel Odom veliko težav, a se je pobral in bo ključni igralec. Na zadnjih dveh tekmah je Denverju nasul 19 in 20 točk. Jordan Farmar, Vujačić, Luke Walton in Shannon Brown še niso pokazali vsega svojega znanja. Jackson čaka, da se bo nekomu odprlo. Josh Powell in Mbenga naj bi dobila le nekaj minut.