Luka Dončić je zgrešil prvih pet metov izza črte, nato pa se je zelo razveselil trojke minuto in 39 sekund pred koncem. Foto: Reuters

Celotna prva peterka Mavericksov je bila dvomestna. Najboljši strelec je bil Dončić, ki je iz igre metal 7/18, zgrešil je prvih pet metov izza črte, zadel pa je minuto in pol pred koncem za potrditev zmage. Dwight Powell in Reggie Bullock sta dosegla po 15 točk.

Vlatko Čančar je končal tekmo že 23 sekund pred koncem tretje četrtine zaradi zvina gležnja. Soigralci so ga odnesli s parketa. Foto: Reuters

Čančarja s poškodovanim gležnjem odnesli s parketa
Nuggetsi so izgubili kar 26 žog (rekord sezone) in zgrešili 19 metov za tri točke (6/25). Skok so dobili s 47:28, a to ni bilo dovolj. Najboljši strelec tekme je bil Nikola Jokić s 27 točkami, zbral je tudi 16 skokov. Aaron Gordon je dodal 15 točk, Will Barton pa 12.

Vlatko Čančar v 11 minutah ni dosegel točke, zbral je dve podaji. Minuto pred koncem tretje četrtine so ga soigralci odnesli s parketa, saj si je poškodoval gleženj.

Tudi Porzingis v koronskih protokolih
Pri Mavericksih so manjkali Kristaps Porzingis, Boban Marjanović, Trey Burke in Isaiah Thomas. Vsi so v izolaciji zaradi zdravstvenih protokolov covida-19. Na klopi Denverja je bil drugo zaporedno tekmo Popeye Jones, saj je v izolaciji tudi glavni trener Michael Malone. P. J. Dozier, Jeff Green, Monte Morris, Zeke Nnaji so manjkali, poškodovana sta Jamal Murray in Michael Porter.

Dallas z delnim izidom 13:0 prevzel nadzor
Čančar je vstopil v igro že sredi prve četrtine. Izkazal se je s podajama do Jokića in Bola, ki je s trojko poskrbel za vodstvo Nuggetsov (18:20). Dallas je odgovoril z delnim izidom 13:0, Dončić je sijajno vodil organiziral igro in v treh zaporednih napadih našel osamljenega soigralca. Josh Green je s polaganjem povišal na 31:20 na začetku druge četrtine. Po prvem polčasu so imeli Mavericksi devet točk naskoka (46:37).

Nikola Jokić je bil najboljši strelec tekme s 27 točkami. Foto: Reuters

Jokić vsega ni uspel narediti sam
MVP rednega dela lanske sezone Jokić se je razigral v tretji četrtini, ko je zbral 11 točk. Denver se je po trojki Willa Bartona približal na 64:61. Na preobrat so Nuggetsi upali še osem minut pred koncem (76:72).

Dallas si je odločilno prednost priigral z delnim izidom 22:10. Ključna je bila serija trojk. Reggie Bullock je zadel dve zapored, nato pa ta bila natančna še Jalen Brunson in Dončić. Ljubljančan je minuto in 39 sekund povišal na 98:82 in takoj zatem tudi zapustil parket ob aplavzu s tribun.

Dončić: Obramba je bila tokrat izjemna
"Obramba je bila tokrat izjemna. Pričakoval sem, da bodo nanizali serijo točk, a smo ostali agresivni tudi v zadnji četrtini," je bil zadovoljen Dončić.

"Zelo aktivni smo bili v obrambi. Četrtič zapored smo zadržali tekmece pod 100 točk. Obramba Denverja se je osredotočila na Dončića, ki pa je našel soigralce. Ta peterka se je zares izkazala, a kmalu jo bo treba znova spremeniti, saj se bo vrnil Porzingis," je poudaril trener Jason Kidd.

"Dončić je odlično poiskal ostrostrelce. Zelo pametno je odigral, kaznoval je vse naše napake. To je odlika velikih igralcev," je povedal Popeye Jones, ki je bil med letoma 1990 in 1994 tudi soigralec Kidda v Dallasu.

V sredo bodo dres Nowitzkega dvignili pod strop
To je bila tretja zaporedna zmaga Maverickov (izenačen rekord sezone), ki imajo zdaj 19 zmag in 18 porazov. V sredo jih čaka obračun z vodilnim Golden Statom. To bo svečan večer v American Airlines Centru, saj bodo po tekmi pod strop dvorane dvignili številko 41, ki jo je nosil legendarni Dirk Nowitzki. Nemec je bil MVP finala junija 2011, ko je Dallas osvojil edini naslov prvaka v Ligi NBA.

Slab večer Curryja ni bil usoden za Bojevnike
Stephen Curry je odigral najslabšo tekmo sezone. Zvezdnik Golden Stata je dosegel le 9 točk, zadel je eno trojko iz desetih poskusov. Slab večer ostrostrelca ni bil usoden za Bojevnike, ki so ugnali Miami s 115:118. Blestel je Jordan Poole z 32 točkami, Andrew Wiggins jih je dodal 22.

Najboljši strelec Miamija je bil Jimmy Butler z 22 točkami, a je zapustil parket v velikih bolečinah že tri minute pred koncem tretje četrtine. Zvil si je desni gleženj in trener Erik Spoelstra ima vse večje skrbi. Seznam poškodovanih je vse daljši.

Ja Morant je bil neustavljiv v Barclays Centru. Grizliji so se utrdili na odličnem četrtem mestu na Zahodu. Foto: Reuters

Se bo Thomspon vrnil že v nedeljo?
Trener Bojevnikov Steve Kerr je sporočil, da se bo Klay Thompson kmalu vrnil na parket. Tokrat se je ogreval pred tekmo skupaj s Curryjem. Navijači v Chase Centru so bili navdušeni, v nedeljo pa bi lahko naveza "Splash Brothers" zaigrala skupaj prvič po juniju 2019. Thompson si je strgal križne vezi v levem kolenu na šesti tekmi finala Lige NBA proti Torontu. 31-letnik si je nato strgal še ahilovo tetivo novembra lani v pripravah na skrajšano sezono.

Morant zrežiral zmago Grizlijev
Brooklyn je izgubil proti Memphisu s 104:118. Blestel je Ja Morant, ki je 18 od 36 točk dosegel v tretji četrtini, ko so si Grizliji nabrali odločilno prednost. Po 36 minutah so Netsi zaostajali s 73:96. Kevin Durant je zbral 26 točk, a je zgrešil kar 16 metov (8/24). Tudi James Harden ni imel strelskega večera (19 točk, 5/14 iz igre). Manjkal je center LaMarcus Aldridge zaradi poškodbe desnega stopala.

Saddiq Bey je bil najzaslužnejši za presenetljivo zmago Detroita v Milwaukeeju. Foto: Reuters

Osma zaporedna zmaga Bikov
Evforija v Chicagu se stopnjuje. Biki so premagali Orlando s 102:98 v United Centru in se veselili že osme zaporedne zmage. DeMar DeRozan, ki je v zadnjih tednih v sijajni formi, je prispeval 29 točk za vodilno ekipo Vzhoda. Chicago poraza ne pozna vse od 18. decembra. Trener Billy Donovan se je vrnil na klop Bikov, potem ko je zadnjih pet tekem izpustil, saj je bil vse od božiča v karanteni.

Zadnjeuvrščeni Detroit šokiral prvake
Za največje presenečenje v letošnji sezoni so poskrbeli košarkarji Detroita, ki so v Fiserv Forumu premagali Milwaukee (106:115). To je bila šele sedma zmaga Pistonsov v tej sezoni. Serija šestih zaporednih zmag prvakov je tako končana.

Detroit je pred današnjim večerom izgubil 12-krat zapored proti Bucksom v rednem delu sezone s povprečno razliko 16,7 točke. Aprila 2019 sta se ekipi srečali tudi v uvodnem krogu končnice in Pistonsi tudi takrat niso dobili niti ene tekme.

Milwaukee je izgubil šele tretjič, ko so bili v prvi peterki vsi trije zvezdniki. Giannis Antetokounmpo je prispeval 31 točk, 10 skokov in 7 podaj, Jrue Holiday je dodal 29 točk, Khris Middleton pa je imel slab večer, zbral je 10 točk.

Trae Young je le za točko zgrešil klubski rekord. Legendarni Dominique Wilkins je leta 1986 dvakrat dosegel 57 točk. Foto: Reuters

Deset minut pred koncem je bil izid še izenačen (90:90), nato pa so Pistonsi z delnim izidom 21:8 prišli do najvišje prednosti na tekmi (98:111). Holiday je s trojko 47 sekund pred koncem znižal na 106:111, a je Cade Cunningham potrdil nepričakovano zmago Detroita. Junak večera je bil Saddiq Bey z rekordom kariere (34 točk).

56 točk Younga ni bilo dovolj za zmago Atlante
Trae Young je nasul 56 točk v Portlandu. Tudi rekord sezone v Ligi NBA ni bil dovolj za zmago Atlante. Anfernee Simons je s 43 točkami zagotovil zmago Blazersom s 136:131. To je bil njegov rekord kariere, zadel je devet trojk in 16 poskusov. Gostitelji so zadnjo četrtino dobili s 36:26. To je bila velika zmaga, saj sta manjkala poškodovana zvezdnika Damian Lillard in CJ McCollum.

Yuung je bil nezgrešljiv pri prostih metih (15/15), zadel je sedem trojk iz 12 poskusov. Izboljšal je dosežek Duranta, ki je 12. decembra dosegel 51 točk v Detroitu. Curry in Jaylen Brown sta v tej sezoni prispevala po 50 točk.

Tekme 3. januarja:
DALLAS – DENVER
103:89 (24:20, 22:17, 23:26, 34:26)
Dončić 21 (7/18 iz igre, 1/6 za tri, prosti meti 6/8), 15 podaj, 8 skokov in 4 ukradene žoge v 34 minutah, Powell (5/6 iz igre) in Bullock (4/8 za tri) po 15, Brunson 13, Kleber in Finney Smith po 10, Green in Hardaway po 6, S. Brown 5, Chriss 2; Jokić 27 (11/18 iz igre, 1/4 za tri) in 16 skokov, Gordon 15 (7/9 iz igre), Barton 12, Campazzo 8, Hyland 7, Green 6, Bol 5, Tucker 3, Reed, Cornelie in C. Jones po 2, Čančar 0 (0/1 iz igre) in 2 podaji v 11 minutah.

PHILADELPHIA – HOUSTON 133:113
Embiid 31 (12/20 iz igre), 15 skokov in 10 podaj, Korkmaz 24 in 11 skokov, Joe 18 (5/8 za tri), Se. Curry 15, Harris 14; Mathews 23 (4/8 za tri), Gordon in Tate po 14.

WASHINGTON – CHARLOTTE 124:121
Kuzma 36 (13/26 iz igre, 6/11 za tri) in 14 skokov, Beal 35 (11/22 iz igre) in 8 podaj, Gafford 15 in 11 skokov; Hayward 27 (11/22 iz igre), Rozier 25 (5/9 za tri), Bridges 23 in 14 skokov.

BROOKLYN – MEMPHIS 104:118
Durant 26 (8/24 iz igre), Harden 19 (5/14 iz igre), Claxton 11; Morant 36 (14/22 iz igre), Bane 29 (5/11 za tri) in 8 skokov, Clarke 16 (8/9 iz igre).

CHICAGO – ORLANDO 102:98
DeRozan 29 (11/24 iz igre), LaVine 27 (4/9 za tri), White 17, Vučević 13 in 17 skokov; F. Wagner 22 (8/13 iz igre), Carter 21 in 10 skokov, Harris 19 (5/10 za tri), Ross 15.

MILWAUKEE – DETROIT 106:115
G. Antetokounmpo 31 (11/21 iz igre), 10 skokov in 7 podaj, Holiday 29 (4/8 za tri), Portis 12 in 14 skokov; Bey 34 (8/13 za tri), Jackson 24 (5/7 za tri), Cunningham 19, Diallo in Lyles po 11.

NEW ORLEANS – UTAH 104:115
Valančiunas 25 (9/18 iz igre) in 9 skokov, Hart 15; Mitchell 29 (11/19 iz igre, 5/9 za tri), Conley 22 (4/6 za tri), Bogdanović 21 (5/11 za tri), Clarkson 14.

GOLDEN STATE – MIAMI 115:108
Poole 32 (12/17 iz igre, 5/9 za tri), Wiggins 22, Payton 14, Bjelica in Porter po 10, Curry 9 (3/17 iz igre, 1/10 za tri) in 10 podaj; Butler 22 (7/14 iz igre), Martin 19 in 9 skokov, Herro 18 (7/23 iz igre, 4/13 za tri), Lowry 16 (4/13 iz igre) in 11 podaj.

PORTLAND – ATLANTA 136:131
Simons 43 (13/21 iz igre, 9/16 za tri), Powell 26, Little 22 (4/5 za tri), Nurkić 21 in 12 skokov; Young 56 (17/26 iz igre, 7/12 za tri, prosti meti 15/15) in 14 podaj, Capela 22 (10/10 iz igre in 11 skokov, Huerter 18.