Dončić se je izkazal s trojko in podajo do Dinwiddieja v končnici tekme. Foto: Reuters

Luka Dončić je bil znova najboljši strelec tekme s 26 točkami, zbral je tudi 8 skokov in 8 podaj. 40 sekund pred koncem prve četrtine je odšepal v garderobo, držal se je za stegensko mišico leve noge, a poškodba ni bila hujša. Vrnil se je že sredi druge četrtine. Dorian Finney-Smith je dosegel 19 točk, Dinwiddie pa 18.

Zvezdnik Celticsov Jayson Tatum je imel slab strelski večer, zgrešil je kar 16 metov iz igre (7/23). Prispeval je 21 točk in 11 skokov. Celotna prva peterka Bostona je bila dvomestna.

Jayson Tatum in Dončić sta bila v središču pozornosti v TD Gardnu. Foto: AP

Druga četrtina pripadla Celticsom
Po izenačeni prvi četrtini, ki so jo gostitelji dobili z 20:18, je Dallas popustil. Z delnim izidom 15:5 si je Boston priigral devet točk prednosti po polaganju Tatuma (41:32). V napadu Mavericksi niso našli pravega ritma. Dinwiddie je s trojko prehitel sireno in znižal na 47:38 ob odmoru.

Vrnitev Dallasa v tretji četrtini
Na začetku drugega polčasa je bil izza črte natančen Al Horford in poskrbel je za najvišjo prednost na tekmi (56:43). Sredi tretje četrtine so se Mavericksi razigrali, z delnim izidom 20:6 so zrežirali preobrat. Finney-Smith je z zabijanjem in trojko priigral vodstvo (62:63) in trener Bostona Ime Udoka je moral vzeti minuto odmora. Dallas je v tretji četrtini dosegel 38 točk, toliko kot v prvem polčasu. Po 36 minutah je Boston zaostajal s 73:76.

Kevin Garnett je v prvi vrsti navijal za Celticse. Foto: Reuters

Dončić se je v končnici izkazal s trojko in podajo
Payton Pritchard je na začetku zadnje četrtine z dvema trojkama zagotovil vodstvo Bostonu s 83:78. Celticsi se nikakor niso uspeli odlepiti. Trener Jason Kidd je v končnici stavil na Dončića, ki je najprej s trojko izenačil na 92:92 minuto in pol pred koncem. Po zgrešenem metu Tatuma so gostitelji pokrili Ljubljančana, ki pa je našel osamljenega Dinwiddieja. 28-letnik, ki je prišel v menjavi igralcev iz Washingtona, je zadel trojko z osmih metrov in pol.

Tatum ni uspel izsiliti podaljška
Po minuti odmora je Bostonu ostalo še 11 sekund za zadnji napad. Marcus Smart je poskusil izenačiti z leve strani, a so sodniki zapiskali osebno napako Dončića. To bi pomenilo, da bi Smart izvajal tri proste mete. Kidd se je pritožil na sodniško odločitev in po ogledu posnetka je imel strateg Dallasa prav. Ostalo je še pet sekund, Boston je dobil žogo po metu na sredini igrišča, a je Tatum zgrešil trojko za podaljšek dve sekundi pred koncem.

Dončić blestel v končnici v Bostonu

Je bil zgoden začetek tekme razlog za krč?
"Mislim, da me je zagrabil krč v levi nogi. Nisem je mogel normalno premikati," je povedal Dončić, ki se bo v noči s srede na četrtek srečal z Goranom Dragićem, ko bo Brooklyn gostil Dallas.

"Imeli smo zelo zgoden začetek tekme in verjetno vsi dela telesa niso bili v pravem pogonu. V drugem polčasu se to ni poznalo na njegovi igri. Luka ljubi veliko sceno. Rad zmaguje na takih tekmah. V končnici je vse odigral pravilno in ekipa potrebuje takega igralca," je dodal trener Kidd.

Dres Garnetta dvignili pod strop TD Gardna
V Bostonu je bil prav poseben večer, saj so po tekmi na posebni slovesnosti pod strop dvorane dvignili dres s številko 5, ki jo je nosil Kevin Garnett. Celticsi so edini naslov v zadnjih 36 letih osvojili junija 2008, ko so v finalu premagali LA Lakerse s 4:2 v zmagah. Na tekmi so bili tudi soigralci iz šampionske ekipe Paul Pierce, Ray Allen, Kendrick Perkins in tudi generalni menedžer Danny Ainge.

Irving si je lahko ogledal šov Duranta s tribune
Kyrie Irving, ki ni cepljen, si je lahko prvič ogledal tekmo v Barclays Centru v tej sezoni. Lahko je lahko sedel na tribuni, ni pa smel igrati. Od blizu si je ogledal šov Duranta, ki je nasul 53 točk. Po koncu tekme je pozval župana New Yorka Erica Adamsa, da je čas za spremembo omejitev. "Smešno je, da so necepljeni ljudje lahko na tekmi, ne smejo pa igrati!"

Dragić ukradel žogo v ključnem trenutku
Brooklyn je imel veliko delo s Knicksi, ki so še tri minute pred koncem vodili (101:103). Andre Drummond je izenačil z zabijanjem. Goran Dragić je minuto in 11 sekund pred koncem ukradel žogo Juliusu Randlu in podal do Duranta, ki je zadel ključno trojko z desne strani za 106:103. 56 sekund pred koncem je trener Knicksov Tom Thibodeau vzel minuto odmora. Randle je z zabijanjem znižal, a je nato Bruce Brown ukradel žogo Evanu Fournierju. Durant je s štirimi prostimi meti v zadnjih šestih sekundah potrdil zmago Netsov. Dragić je igral dobrih 38 minut in dosegel 7 točk, 6 podaj in 3 skoke.

Phoenix že v uvodni četrtini povozil Lakerse
Vodilni Phoenix je tudi brez poškodovanega Chrisa Paula odpravil LA Lakerse s 140:111. Sunsi so prvo četrtino dobili kar z 48:22. Obramba Jezernikov je bila katastrofalna, trener Frank Vogel je vzel tri minute odmora v uvodnih devetih minutah, a ni prav nič pomagalo.

Devin Booker je bil znova nerešljiva uganka za obrambo Lakersov. Že lani v uvodnem krogu končnice je bil neustavljiv. Sunsi so bili boljši s 4:2 v zmagah. Tudi v tej sezoni bi se lahko ekipi srečali v prvem krogu končnice na Zahodu. Foto: Reuters

Nov mejnik Jamesa
Po treh četrtinah je Phoenix vodil s 119:90, Devin Booker in DeAndre Ayton sta lahko počivala v zadnjih 12 minutah. Tudi LeBron James ni več igral. 37-letnik je bil znova edina svetla točka pri Lakersih. Zadel je pet trojk in dosegel 31 točk. Prav lahko se zgodi, da bo postal najboljši strelec rednega dela sezone, Jezerniki pa se ne bodo uvrstili med osem najboljših. James je v drugi četrtini postavil nov mejnik z 10.000 podajami v karieri. Postal je prvi igralec v Ligi NBA, ki je zbral 30.000 točk, 10.000 skokov in 10.000 podaj.

Davis blizu vrnitve
Anthony Davis, ki si je 16. februarja poškodoval desno stopalo, bo v ponedeljek začel s treningi meta. Lakersi ga zelo pogrešajo. Trener Vogel je poudaril, da se bo vrnil ob koncu rednega dela, datum še ni določen.

Tekme 13. marca:
BOSTON – DALLAS
92:95 (20:18, 27:20, 26:38, 19:19)
Tatum 21 (7/23 iz igre, 3/10 za tri) in 11 skokov, Horford 17, Smart 15, Brown 14, R. Williams 10, Pritchard 8, White 5, G. Williams 2; Dončić 26 (8/16 iz igre, 4/10 za tri, prosti meti 6/6), 8 skokov in 8 podaj v 39 minutah, Finney Smith 19 (4/7 za tri), Dinwiddie 18 (3/8 za tri), Brunson 14, Green 9, Powell 4, Bertans 3, Burke 2.

BROOKLYN – NEW YORK 110:107
Durant 53 (19/37 iz igre, 4/13 za tri), Drummond 18 in 10 skokov, Brown 15 ... Dragić 7 (3/8 iz igre, 1/4 za tri), 6 podaje in 3 skoki v 38 minutah; Randle 26, Fournier 25 (5/8 za tri), Barrett 24.

DETROIT – LA CLIPPERS 102:106
Cunningham 23 (10/20 iz igre), 10 podaj in 9 podaj, Grant 21 (4/8 za tri), Bagley 15; Morris 31 (10/19 iz igre, 3/5 za tri), Kennard 16 (4/7 za tri), Jackson 15, Zubac 14 in 15 skokov.

ORLANDO – PHILADELPHIA * 114:116
Carter 23 (10/19 iz igre) in 12 skokov, Anthony 19, Okeke 13 (3/5 za tri); Embiid 35 (9/28 iz igre, prosti meti 15/17), 16 skokov in 7 podaj, Harris (9 skokov) in Harden (5/19 iz igre, 3/11 za tri) po 26.