Dallas je bil razbita vojska že v 1. četrtini, ki jo je izgubil s kar 12:37. Luka Dončić je poskušal z jurišem ob koncu polčasa, a Mavsi z igro, kjer manjka jasen koncept in delitev vlog, niso bili konkurenčen trenutno najbolj vroči ekipi lige Utah Jazzu. Foto: AP

Najbolj vroča ekipa Lige NBA se je v petek še lažje kot v sredo (116:104) poigrala z gosti iz Teksasa. Jazz je že uvodno četrtino dobil za 25 točk, nekajkrat so se Mavericksi še približali na -15, a so gostitelji zlahka vedno odgovorili z novo serijo trojk, ki so jih na koncu zbrali kar 20.

Hrvat tokrat zasenčil Slovenca
Pri metu z razdalje je zlasti v drugem polčasu izstopal Bojan Bogdanović, ki je kot prvi strelec tekme večer sklenil s 7 trojkami in 32 točkami. Hrvat je sicer ob sredini prepričljivi zmagi Utaha prispeval samo 6 točk. Gostujoči superzvezdnik Luka Dončić je ob izgubljeni tekmi večino zadnje četrtine presedel na klopi, v dveh minutah je dodal samo še eno podajo. V prvih 36 minutah tekme je LD77 v 27 minutah igre dosegel sicer 25 točk in prispeval 6 podaj ter 6 skokov.

Po obeh gladkih porazih z Utahom, ki se je zaradi tega zavihtel na sam vrh, je bil Luka Dončić najbolj samokritičen član Dallasa. Popravni izpit bodo Mavsi in LD77 zdaj imeli na dveh tekmah s Phoenixom. Foto: AP

Nesebična in kolektivna igra Jazza
Utah je na obeh tekmah z Dallasom v Salt Lake Cityju tudi brez odsotnega prvega strelca Donovana Mitchella demonstriral vse vrline in košarkarsko filozofijo, h kateri stremi trener Quin Synder. Nesebična in kolektivna igra s trdno ter odgovorno obrambo okoli Rudyja Goberta (tokrat 17 točk in 12 skokov), v napadu pa smrtonosen met za tri točke. Kot v sredo je tudi v petek statistična prevlada Jazza ob koncu popustila, a vseeno so številke neizprosne: skok 56:40 (v napadu 17:8), uspešnost meta za tri v odstotkih 42:27.

Po porazni igri pri Utahu že sledi miniserija s Phoenixom
Posledično je Jazz z zmagovito serijo zavzel vrh lestvic, na drugi strani pa so Mavsi prvič po marcu 2019 (črna serija 7 porazov) izgubili štiri tekme po vrsti, na zadnjih 9 tekmah pa slavili le dvakrat. Četa Ricka Carlisla pa se mora hitro zbrati, saj jih že v noči na nedeljo doma čaka obračun s Phoenixom, ki je po treh porazih v četrtek s 114:93 porazil Golden State.

Sorodna novica Dončić po desetem porazu: Trenutno je veliko stvari narobe

"Še nikoli se nisem počutil tako ..."
Po enajstem porazu sezone je bil Dončić pričakovano še bolj poparjen kot po desetem. "Grozno. Še nikoli se nisem počutil tako. Nekaj moramo narediti, saj tole ne kaže dobro. Stopiti moramo skupaj in se pogovoriti drug z drugim in zaigrati veliko bolje," je bil (samo)kritičen 21-letni Slovenec, okoli katerega so sestavljeni Mavericksi.

Kaj manjka Dallasu, da po prvi četrtini rednega dela vse hitreje tone proti dnu Zahoda? "Predvsem trud. Iskreno povedano deluje, kot da nam je vseeno, ali bomo zmagali ali ne. Potrebujemo več energije, več truda, borbe za vsako žogo, vse ... Veliko stvari je, ki jih lahko izboljšamo. In vem, da jih bomo. In samo to je pomembno," je bil v konferenčnem klicu po tekmi odkrit Dončić, ki si po poletnem preboju v končnico in odličnemu odporu proti LA Clippersom najbrž ni predstavljal, da bodo Mavericksi v novi sezoni tako oddaljeni od najboljših ekip Lige NBA.

Film tekme

Tekmo je Luka Dončić odprl s 6 točkami: 3 prosti meti in trojka, prispeval edino asistenco Mavsov v uvodni četrtini, a izgubil dve žogi. Do konca ni več izgubil žoge, dosegel 19 točk, a sočasno ni zmogel prebuditi soigralcev, ki so obe tekmi v Salt Lake Cityju odigrali za pozabo. Foto: AP

Prva četrtina (37:12): Jazz razbil Mavse za +25
Na začetku tekme sta obe moštvi veliko grešili in si nabrali več skokov kot točk. Prve 4 točke gostov je prispeval Dončić, prosti met in trojka s korakom nazaj. Po zaporednih izgubljenih žogah Porzingisa in Dončića so gostitelji sestavili serijo 10:0, ko je trojko za 18:6 na polovici četrtine dodal še Joe Ingles. Avstralec je v uvodni četrtini nasul Teksašanom 10 točk, razigral se je še v četrtek neučinkoviti Bojan Bogdanović, za nameček pa je v igro vstopil še prvi strelec prvega dvoboja v Salt Lake Cityju Jordan Clarkson, ki je s tremi trojkami postavil izid četrtine 37:12. Dallas je zmogel eno samo asistenco in izgubil 6 žog, za tri pa metal 2/13 in izgubil skok 8:19. Na drugi strani je Utah za tri metal 8/15.

Rudy Gobert je v četrtek proti Dallasu prikazal svojo najboljšo posamično predstavo sezone z 29 točkami in 20 skoki, tokrat se mu ni bilo treba veliko naprezati ne v obrambi ne napadu in je tokrat prispeval 17 točk in 12 skokov. Foto: AP

Druga četrtina (24:33): Dončić vrnil goste med žive
Jazz je tudi z rezervisti nadaljeval brezhibno igro na obeh koncih parketa, dvakrat zapored je zadel Juwan Morgan, ki nadomešča Favorsa. Počasi so se prebudili tudi gostje, zlasti, ko se je v igro vrnil Dončić, ki je s podajo in dvema zaporednima košema le spravil zaostanek pod 20 točk (30:48). V prvi polovici četrtine so Mavsi dosegli 18 točk. Končno so začeli grešiti tudi Utašani (7 izgubljenih žog), kar je vrnilo Teksašane med žive. Razigral se je Dončić z 11 točkami v četrtini, malo pred odmorom je znižal na 40:53. A je Mike Conley s trojko poskrbel, da je šel Jazz na predah s +18 (61:45).

Bojan Bogdanović je z najboljšo strelsko predstavo sezone vzdrževal visoko prednost Utaha. 31-letnik iz Mostarja je prispeval 7 od 20 trojk Jazza. Foto: AP

Tretja četrtina (33:23): Bogdanovićev šov trojk
Jazz je odprl drugi polčas z 8:0 in znova povedel za dobrih 20 točk. Na drugi strani si je Porzingis že v 2. minuti nadaljevanja prislužil peto osebno napako na tekmi. Zalet gostov je hitro popustil, Hrvat Bogdanović pa je natresel štiri trojke za +27 (87:60) in odpihnil še zadnje dvome, ali lahko Dallas kako ogrozi enajsto zaporedno zmago Utaha.

Četrta četrtina (26:33): Statistična omilitev poraza
Trojke ostajajo zaščitni znak Jazza: prvo v zadnjem delu in skupno že 17. na tekmi je zadel Conley. Pri Dallasu je Dončić (25 točk) obsedel na klopi. Z nizom 8:0 so se Mavsi sicer še enkrat približali na -15, po dveh prostih metih Porzingisa celo le na 103:89. A hitro je sledil odgovor na krilih prvega strelca tekme Bogdanovića. Na koncu so gostje, zlasti Porzingis, kozmetično popravili vtis in so izgubili z manj kot 20 točkami razlike.

Jazz znova brez prvega strelca
Drugo tekmo zapored ‒ obe z Dallasom ‒ je izpustil prvi strelec Utaha Donovan Mitchell (23,2 točke/tekmo), potem ko je med torkovo tekmo z New Yorkom prejel več udarcev v glavo. Jazz je tudi brez Derricka Favorsa. Pri Dallasu še vedno manjka oboleli Maxi Kleber.

Tekme 29. januarja:
UTAH – DALLAS 120:101 (37:12, 24:33, 33:23, 26:33)
Bogdanović 32 (10/16 iz igre, 7/11 za tri), Conley 22 in 9 podaj, Clarkson 18, Gobert 17 in 12 skokov, Morgan 12, Ingles 10, O'Neale 4, Brantley 3, Niang 2; Dončić 25 (8/17 iz igre, 2/6 za tri, prosti meti 7/10), 7 podaj in 6 skokov v 32 minutah, Brunson 13, Finney Smith in Porzingis po 11, Johnson 10, Green 7, Powell, Burke in Richardson po 6, Hardaway, Iwundu in Marjanović po 2.

CHARLOTTE – INDIANA 108:105
Washington (9 skokov) in Rozier po 19, Ball 16, Graham 14 in 10 podaj, Zeller 12, Hayward 11; Sabonis 22 in 11 skokov, Brogdon 21 in 8 podaj, Turner 20 in 8 skokov, Lamp 12, McDermott 11.

WASHINGTON – ATLANTA 100:116
Westbrook 26 in Beal po 26, Mathews 10; Young 41 (iz igre 10/18, za tri 5/9, prosti meti 16/17), Collins 17, Capela 12 in 14 skokov, Gallinari 11.

NEW YORK – CLEVELAND 102:81
Quickley 25, Barrett 24, Randle 16 in 8 skokov, Rivers 13; Garland 24, Sexton 17, Allen 15 in 9 skokov.

TORONTO – SACRAMENTO 124:126
Siakam 32, VanVleet 26, Lowry 17, Watanabe in Davis po 12; Barnes 26, 7 skokov in 5 podaj, Fox 24, Hield 22, Whiteside 16 in 9 skokov, Joseph 16, Haliburton 10 in 11 podaj.

NEW ORLEANS – MILWAUKEE 131:126
Ingram 28, Ball 27 in 8 podaj, Bledsoe 25, Williamson 21, 9 skokov in 7 podaj, Hart 15; Antetokoumpo 38, 11 skokov in 5 podaj, Middleton (8 skokov in 8 podaj) in Lopez po 16, DiVincenzo 10.

ORLANDO – LA CLIPPERS 90:116
Ross 24, Vučević 10; George 26 in 9 skokov, Leonard 24, Ibaka (9 skokov) in Morris po 13, Jackson 10.

MINNESOTA – PHILADELPHIA 94:118
Beasley 22, Edwards 15, Russell 14, Vanderbilt 11, Nowell 10; Embiid 37 (iz igre 10/19) in 11 skokov, Harris 17 in 11 skokov, Milton 13, Curry 12, Simmons 11 in 7 podaj.

OKLAHOMA CITY – BROOKLYN 125:147
Gilgeous-Alexander in Maledon po 24, Diallo 18, Horford 16, Bazley 14, Dort 10; Harden (10 skokov in 11 podaj) in Irving po 25, Harris 20, Brown 19, Luwawu 13, Green in Shamet po 11, Perry (11 skokov) in Jordan po 10.

SAN ANTONIO – DENVER 119:109
DeRozan 30 in 10 podaj, Murray 26, Johnson 19 in 9 skokov, Mills 17; Jokić 35 (iz igre 14/24) in 10 skokov, Murray 20 in 7 podaj, Harris 11, Morris 10, Čančar 0 v 34 sekundah.