Luka Dončić je bil najboljši strelec tekme v Arizoni, čeprav je zgrešil vseh šest metov za tri točke. Foto: AP

Dončić je zgrešil vseh šest metov izza črte, met z razdalje mu res ni stekel, saj je bil večkrat zelo daleč od uspeha. Na parketu je bil 36 minut, zbral je tudi 8 skokov in 5 podaj. Gostitelji so imeli precej več razigranih igralcev, Devin Booker je prispeval 22 točk, Mikal Bridges jih je dodal 18, Cameron Johnson pa 15. DeAndre Ayton si je ekspresno nabral tri osebne napake, a je vseeno zlahka polnil koš iz rakete. Phoenix je dobil skok z 48:39.

Mavericksi so kljub skromni predstavi držali priključek. Dve minuti pred koncem je Dončić z dvema prostima metoma izid zadnjič na tekmi izenačil (100:100). V ključnih trenutkih sta na parket stopila nosilca igre Sunsov. Veteran Chris Paul, ki je debitiral v dresu Phoenixa, ni imel svojega večera (8 točk, 3/9 iz igre), a je zadel z najljubšega položaja v idealnem trenutku. Dončić je nato zgrešil trojko, Devin Booker pa je povišal na 105:100. V zadnjih 40 sekundah Dallasu ni več uspelo priti do preobrata.

Sprejemal je napačne odločitve
"Nisem zadovoljen. Sprejemal sem napačne odločitve. Namesto meta, ki mi ni šel, bi moral več prodirati v raketo. To moram spremeniti, slabi meti niso dobri ne zame ne za ekipo. Nekaj obdobij je bilo dobrih, a so bili prekratki. Moram igrati bolje," je za spletno stran svojega kluba dejal Dončić, ki je prestrašil svojega trenerja, ko se je spotaknil in za trenutek odšepal. A hitro je bil njegov tek spet normalen. "Z gležnjem je vse v redu," je svoje privržence potolažil Ljubljančan.

Dončić zgrešil prvih šest metov
21-letni Ljubljančan je zgrešil prvih šest metov v novi sezoni, trojko je vrgel celo mimo obroča. Phoenix je povedel s 7:0, a mu višje prednosti ni uspelo priigrati. Dončić je prvi koš iz igre dosegel v 9. minuti z lebdečim polaganjem ob osebni napaki Damiana Jonesa. Do konca prve četrtine je prispeval 7 točk, Dallas pa se je približal na 23:22 po trojki Maxija Kleberja.

Devin Booker, ki je blestel avgusta v mehurčku v Orlandu, je bil nasmejan po koncu tekme. Sunsi kljub osmim zmagam ob koncu pretekle sezone niso prišli v končnico. Foto: Reuters

Sunsom se nikakor ni uspelo odlepiti
Na začetku druge četrtine je Dončić počival. Tudi Trey Burke je bil natančen izza črte in Mavericksi so po treh minutah druge četrtine prvič na srečanju povedli (27:29). Pri Sunsih sta bila razigrana Bridges (15 točk) in Booker (13 točk). V zadnji minuti prvega polčasa so povedli s 53:43, nato pa je Dončić s polaganjem postavil izid polčasa. Do odmora je zbral 13 točk, 5 skokov in 4 podaje.

V tretji četrtini je Dallas z delnim izidom 17:6 prevzel vodstvo (61:62). Odgovoril je Johnson z osmimi točkami in po 36 minutah so Sunsi vodili s 77:71.

Brunson držal priključek v zadnji četrtini
Langston Galloway je z izjemno trojko odprl zadnjo četrtino, dodal je še prosti met ob osebni napaki Jalna Brunsona. Phoenix si je priigral najvišjo prednost na tekmi (83:71), a jo je hitro zapravil. Razigral se je Brunson, ki je nanizal 10 točk in štiri minute pred koncem je bil izid znova izenačen na 96:96. Dončić je s košem in dvema prostima metoma zadnjič izid poravnal (100:100).

Paul in Booker zadela ključna meta
V zadnjih dveh minutah so gostitelji stavili na Paula in Bookerja, ki sta po samostojnih akcijah zadela, Kleber in Dončić pa sta skušala odgovoriti z metoma za tri točke, a nista bila natančna. Booker je 11 sekund pred koncem zgrešil, a je Bridges ujel žogo in jo podal nazaj do Bookerja, ki je s prostim metom potrdil zmago Phoenixa.

Dallas v končnici izgubil v Phoenixu, Dončić še išče strelsko formo

Dragić ni bil v začetni peterki
3396 gledalcev se je lahko zbralo v Amway Centru v Orlandu in v napeti končnici so zelo pomagali svojim ljubljencem, ki so v zadnjih štirih minutah z delnim izidom 22:14 prišli do prestižne zmage.

Goran Dragić in soigralci so popustili v zadnjih štirih minutah. Foto: Reuters

Dragić je dosegel 20 točk, sedem podaj in štiri skoke. S 25 koši in 11 skoki je bil bolj razpoložen od njega le Bam Adebsayo. Pri Orlandu je 25 točk dosegel Evan Fournier.

Trener Vročice Erik Spoelstra v začetno peterko pričakovano ni uvrstil Dragića, ki bo tudi v tej sezoni adut iz klopi. Srečanje so začeli Tyler Herro, Duncan Robinson, Jimmy Butler, Adebayo in Maurice Harkless. Dragić je vstopil sredi prve četrtine in že v prvi akciji zadel trojko. Po 12 minutah je imel Miami minimalno prednost (27:29), Dragić pa je hitro zbral 7 točk.

Nobeni ekipi ni uspelo nabrati večje prednosti v prvem polčasu, Orlando pa je ob odmoru vodil s 57:53.

V zadnjih petih minutah tretje četrtine je Vročica prišla do preobrata, z delnim izidom 19:8 je prevzela vodstvo po 36 minutah (79:83). Razigral se je junak lanske končnice Butler.

Fournier blestel v ključnih trenutkih
Štiri minute in pol pred koncem je Adebayo z zabijanjem poskrbel za vodstvo Miami (91:93), nato pa je trener gostiteljev Steve Clifford vzel minuto odmora. V odločilnih minutah je Orlando blestel v napadu. Fournier in Nikola Vučević sta bila natančna izza črte, štiri točke je dodal tudi Markelle Fultz. Dragić je s polaganjem znižal na 105:101 minuto pred koncem, vendar je razigrani Fournier zadel ob osebni napaki Andreja Iguodale. Dodal je še prosti met in 49 sekund pred koncem je bil Miami v izgubljenem položaju (108:101).

"Nismo igrali dovolj zavzeto, nismo bili agresivni. To bo treba popraviti na naslednjih tekmah," je povedal Dragić.

"Orlando je odlična obrambna ekipa. Mi na nekaterih položajih nismo imeli dovolj dobrega gibanja, da bi lahko zmagali," je po tekmi dejal trener gostov Eric Spoelstra.

Izjemna trojka Tatuma od table
Boston je v napeti tekmi v TD Gardnu premagal Milwaukee s 122:121. Celticsi so imeli po treh četrtinah kar 17 točk naskoka (101:84), a najboljša ekipa rednega dela v pretekli sezoni se je vrnila. Minuto in 10 sekund pred koncem je Jrue Holiday zadel trojko za vodstvo Bucksov (119:120).

Antetokounmpo zgrešil prosti met za podaljšek
Zadnji napad je imel Boston in Jayson Tatum je zadel izjemno trojko od table z leve strani. Ostale so še štiri desetinke sekunde. Tristan Thompson je pod košem odrinil Giannisa Antetokounmpa. Grk je imel na voljo dva prosta meta za podaljšek. Prvega je zadel, drugega pa grdo zgrešil. Met je bil precej prekratek in oglasila se je sirena.

"Že od otroških let sem sanjal, da bom imel žogo v zadnjem napadu. Živim za te trenutke," je bil navdušen Tatum, ki je bil šestkrat natančen izza črte. Dosegel je 30 točk, tri več pa je prispeval Jaylen Brown. Antetokounmpo je bil najboljši strelec tekme s 35 točkami, a na koncu se je lahko le držal za glavo.

Hield odločil podaljšek ob pisku sirene
Pravi triler se je odvil tudi v Denverju, kjer so Nuggetsi izgubili proti Sacramentu s 122:124 po podaljšku. Nikola Jokić je prispeval trojni dvojček (29 točk, 15 skokov in 14 podaj), a je izgubil žogo v zadnjem napadu rednega dela in tudi podaljška. Harrison Barnes v zadnjem napadu nato ni bil natančen, a je žogo skozi obroč potisnil Buddy Hield ob pisku sirene. To je bila prva zmaga Sacramenta v Denverju po 3. januarju 2017. Vlatko Čančar ni stopil na parket.

Tekma v Houstonu zaradi okužb preložena
Že drugi dan rednega dela je prišlo do prve odpovedi tekmi. Houston po testiranju ni imel na razpolago osem zdravih košarkarjev, zato je bila tekma z Oklahomo preložena. Spored je do 5. marca zelo zgoščen, zato bo težko najti nov termin v prvi polovici rednega dela.

Harden bo odštel 50.000 dolarjev
James Harden bo moral plačati 50.000 dolarjev kazni, ker je kršil protokol v zvezi s pandemijo covida-19. Harden se ni držal pravila, ki prepoveduje zbiranje in druženje več kot 15 ljudi. V ponedeljek se je udeležil zabave v zaprtem prostoru, posnetki na spletnih omrežjih pa kažejo, da ni nosil maske in se ni držal predvidene razdalje do drugih ljudi.

Zvezdnik je napako priznal, dejal je, da se je udeležil praznovanja rojstnega dneva prijateljice, zatrdil pa je, da ni obiskal nočnega kluba.

Tekme 23. decembra:
ORLANDO – MIAMI
113:107 (27:29, 29:24, 23:30, 34:24)
Fournier 25 (9/13 iz igre, 3/5 za tri), Gordon 20 (8/11 iz igre), Ross 19, Vučević (11 skokov) in Fultz po 15, Birch in Anthony po 6, Carter Williams 4, Okeke 3; Adebayo 25 (11/16 iz igre) in 11 skokov, Dragić 20 (8/13 iz igre, 1/4 za tri, prosti meti 3/3), 7 podaj in 4 skoki v 26 minutah, Butler 19, 7 podaj in 7 ukradenih žog, Robinson 14, Herro 13, Achiuwa 8, Olynyk 5, Harkless 3.

PHOENIX – DALLAS
106:102 (23:22, 30:23, 24:26, 29:31)
Booker 22 (8/15 iz igre), Bridges 18 (4/7 za tri), Johnson 15, Ayton 13, Payne 11, Paul 8 (3/9 iz igre), Smith in Crowder po 4; Dončić 32 (11/26 iz igre, 0/6 za tri, prosti meti 10/12), 8 skokov in 5 podaj v 36 minutah, Hardaway, Brunson in Richardson po 12, Finney Smith 11, Kleber 10, Burke 7, Powell, Green in Cauley Stein po 2.

CLEVELAND – CHARLOTTE 121:114
Sexton 27 (3/4 za tri), Garland 22, Drummond 14 in 14 skokov; Rozier 42 (15/23 iz igre, 10/16 za tri), Hayward 28, Biyombo 11.

INDIANA – NEW YORK 121:107
Sabonis 32 (11/18 iz igre) in 13 skokov, Oladipo 22, Brogdon 21, 8 podaj in 7 skokov; Barrett 26 (11/15 iz igre, 3/3 za tri), Burks 22, Randle 17, 9 skokov in 9 podaj.

PHILADELPHIA – WASHINGTON 113:107
Embiid 29 (10/17 iz igre) in 14 skokov, Milton 19, Simmons 16, 9 skokov in 7 podaj; Beal 31 (11/22 iz igre), Westbrook 21 (9/22 iz igre), 15 podaj in 11 skokov, Bertans 14 (4/6 za tri).

BOSTON – MILWAUKEE 122:121
Brown 33 (13/24 iz igre), Tatum 30 (6/13 za tri), Teague 19; Antetokounmpo 35 (13/26 iz igre, prosti meti 6/8) in 13 skokov, Middleton 27 in 14 skokov, Holiday 25.

TORONTO – NEW ORLEANS 99:113
Siakam 20, Lowry 18 in 10 podaj; Ingram 24 (10/19 iz igre), 11 podaj in 9 skokov, Redick 23 (6/11 iz igre), Bledose 18, Ball 16, Williamson 15 in 10 skokov.

CHICAGO – ATLANTA 104:124
LaVine 22, Markkanen 21 (4/6 za tri); Young 37 (10/12 iz igre, 5/6 za tri), Reddish in Bogdanović po 15.

MEMPHIS – SAN ANTONIO 119:131
Morant 44 (18/27 iz igre) in 9 podaj, Brooks 16, Valančiunas 15 in 13 skokov; DeRozan 28, 9 skokov in 9 podaj, Murray 21, Aldridge 20.

MINNESOTA – DETROIT 111:101
Beasley 23, Towns 22 in 11 skokov, Russell 18; Jackson 19, Rose in Griffin po 15.