LA Lakersi so v svojem 30. finalu Lige NBA osvojili 15. naslov. Foto: EPA
Kobe Bryant s pokaloma za najboljše moštvo LIge NBA in MVP-ja finala. Foto: EPA
Phil Jackson si je po osvojitvi naslova nadel kapo s številko 10, ki so mu jo naredili njegovi otroci. Foto: Reuters
Saša Vujačič
Saša Vujačič v finalu sicer ni dosegel nobene točke, kar pa ne zmanjšuje njegovega izjemnega uspeha. Foto: EPA
Pau Gasol je prvi Španec, ki je osvojil naslov v Ligi NBA. Foto: EPA
Eden ključnih mož finalne serije je bil Derek Fisher, ki je odločil prejšnjo tekmo. Foto: EPA
Veselje se je začelo že pred zadnjim piskom sirene. Foto: EPA
Kobe Bryant je naslov proslavil s svojo družino. Foto: EPA
Kobe Bryant s hčerko Gianno. Foto: EPA
Jackson najboljši trener vseh časov
LA Lakersi slavijo 15. naslov

30-letni košarkarski genij je na zadnji tekmi finala iz igre metal 10/23, prispeval pa je tudi šest skokov, pet podaj in štiri blokade. S klopi je znova energijo vnesel Lamar Odom (17 točk, 3/3 za tri). Trevor Ariza je dodal 15 točk, Pau Gasol (14 točk in 15 skokov) pa je postal prvi Španec, ki je osvojil naslov prvaka. Prav poseben dan je to tudi za trenerja Jezernikov Phila Jacksona, ki je osvojil deseti naslov in s tem prehitel legendarnega stratega Bostona Arnolda ''Reda''Auerbacha.

Vujačič tretji Slovenec s prstanom
Saša Vujačič je v finalni seriji ostal brez točke, na zadnji tekmi je igral manj kot pet minut in zgrešil en met. 25-letni Mariborčan je po Rašu Nesteroviču in Benu Udrihu postal tretji Slovenec s prstanom. Vujačič je v rednem delu igral 16 minut na srečanje in pripeval 5,8 točke, v končnici pa je bil na parketu v povprečju le 11 minut, v finalu celo le štiri minute.

Naslov je slajši, ko zraven ni Shaqa
Kobe je ob zadnjem pisku sirene v Amway Areni visoko skočil v zrak, končno je osvojil naslov brez Shaquilla O'Neala. Lakersi so končali sedemletno sušo. Lani je Bryant besen po porazu na šesti tekmi finala v Bostonu za 39 točk, že na začetku sezone je bil neverjetno motiviran, v končnici pa je le še stopnjeval formo. V finalu je bil neustavljiv, obrambo Orlanda je premešal na vsaki tekmi in Davidu Sternu ni preostalo nič drugega, kot da mu preda pokal za MVP-ja finala imenovan po Billu Russellu. Kobe je bil z Lakersi prvak že leta 2000, 2001 in 2002, a takrat je bil MVP Shaq. Četrti naslov je zanj nedvomno najslajši.

Orlando zelo dobro začel
Pred zadnjo tekmo finala v Amway Areni so gledalci še upali na preobrat, vzdušje je bilo odlično. Gostitelji so začeli izjemno. Vsi igralci prve peterke so zadevali, veliki dolžnik s četrte tekme Rashard Lewis je hitro dosegel pet točk. Po seriji 8:0 je bilo po petih minutah že 15:6 za Magice. Bryant se je držal za prst na desni roki, ki ga je bolel že večji del sezone. Andrewu Bynumu so pustili mete s treh ali štirih metrov, a je zgrešil prvič šest poskusov. Kobe je s petimi točkami hitro ujel priključek, zelo aktivna pa sta bila tudi oba branilca Orlanda Courtney Lee in Rafer Alston. Oba sta prodirala pod koš in varovanci Stana Van Gundyja so zadržali prednost (23:17). Uvodno četrtino so precej bolje zaklučili gostje. Orlando je bil v bonusu, kar je Bryant kaznoval s štirimi prostimi meti (28:26). Lakersi so iz igre metali le 36-odstotno, a so v napadu ujeli sedem odbitih žog.

Türkoglu razjezil Arizo
Jackson je na začetku druge četrtine v igro poslal rezerviste, priložnost je dobil tudi Vujačič. Gasol je bil na klopi, Dwight Howard pa se je razigral in nanizal šest točk zapored (34:28). Odom je bil natančen izza črte, potem pa je levico naravnal še veliki junak četrte tekme Derek Fisher in Van Gundy je vzel minuto odmora (40:39). Zavrelo je tudi med Arizo in Türkoglujem, ki sta se prepirala pred odhodom na klop. Posredovati je moral celo pomočnk trenerja pri Magicih Patrick Ewing. Oba sta dobila tehnični napaki.

Lakersi so dobili zalet
Ariza je po podaji Bryanta s trojko poskrbel za prvo vodstvo Lakersov, Kobe je dodal svojo 15 točko (40:44) in Magici so vzeli nov kratek odmor. Jezerniki so začeli leteti. Ariza je zadel novo trojko, Odom je odvzel žogo Türkogluju in Fisher je polagal za 40:49. Po seriji 13:0 za goste je Van Gundyju prekipelo in vzel je še tretjo minuto odmora v dveh minutah in 10 sekundah. Ariza je ob sijajni obrambi (tri ukradene žoge) zadeval še v napadu (10 točk) in Lakersi so povedli za 12 točk (42:54). Lewis je s trojko znižal na 46:54, vendar je Ariza odgovoril s košem od table in Lakersi so po odlični drugi četrtini (18:30) ob odmoru vodili za 10 točk. Magici so zadeli le eno trojko iz devetih poskusov in izgubili skok (19:26).

Odom zaustavil serijo Orlanda
Drugega polčasa Lakersi niso začeli dobro, tri minute so ostali brez točke in po trojki Raferja Alstona so se Magici približali na pet točk zaostanka. Silovito je odgovoril Odom, ki bil dvakrat natančen izza črte z leve strani po podaji Fisherja (53:64). Kobe je spet začel čarati, najprej je zadel težak met od table, nato je našel ''Fisha'', potem pa je z dvema prostima metoma povišal na 55:71. Orlando je deloval popolnoma razglašeno, Howard je dobil dve nepotrebni osebni napaki in se s petimi usedel na klop, Amway Arena pa je bila vse bolj tiha. Minuto in 14 sekund pred koncem tretje četrtine je Bryant dobil zaslužen odmor, vstopil je Vujačič. Jordan Farmar, ki je zamenjal Fisherja, pa je s prodorom in košem končal četrtino (61:76).

Zadnjih 12 minut le še formalnost
Zadnjo četrtino sta J. J. Redick in Nelson začela s trojakama, a Kobe je imel odgovor na vse. Dosegel je pet točk zapored (67:83). Lakersi so le še nadzorovali položaj, Magici pa so skušali z obupnimi poskusi za tri točke priti bližje. Dvakrat je bil natančen Lewis, enkrat pa Redick in dve minuti pred koncem se je razlika znižala na 11 točk (84:95). Po zgrešenem metu Arize je Gasol blokiral Lewisa. Navijači v rumenem so že začeli slaviti, ko se je Kobe dotaknil žoge se je slišalo MVP. Zadnja minuta je minila ob vselikem slavju Lakersov, šampionske majice in kape so se že delile.

Kobe kot otrok v trgovini z bonboni
''Boston nas je naučil, da moramo biti boljši v obrambi. Počutim se kot v sanjah. Zadnja četrtina se je res vlekla, ura res ni hotela poteči. Ta naslov mi pomeni vse, celo leto sem čakal na ta trenutek. Pred sedmimi leti nisem vedel, kaj vse to pomeni. Zdaj sem dozorel igralec in vem, kaj smo nocoj dosegli,'' je povedal Bryant, ki je imel ob sebi tudi zelo prikupno ženo Vanesso in hčerki Natalio in Gianno Mario.

''V Los Angelesu ne marajo poražencev. Ko sem se po lanskem finalnem porazu sprehajal z otroci po živalskem vrtu, so me vsi spraševali, kaj je bilo narobe. Opica je skočila z mojega hrbta, pritisk je bil res velik. Počutim se kot otrok v trgovini z bonboni. Tudi trenerja smo stuširali s šampanjcem, čakali smo sedem let, zanj je to zgodovinski trenutek, res je zelo srečen. Vsi, ki so govorili, da ne morem osvojiti naslova brez Shaqa, so se očitno zmotili. Po prihodu Gasola februarja lani smo vsi verjeli in danes nam je uspelo,'' je bil vesel Kobe, ki komaj čaka na dopust, a obenem že razmišlja o naslednjem prstanu.

Jackson bo pokadil cigaro v čast Auerbacha
''Na sredini druge četrtine smo prevzeli pobudo in zadržali vodstvo. Ekipa je zelo izkušena, ni bilo težko delati z igralci. Pokadil bom cigaro v čast Reda Auerbacha. Zelo nam je pomagala naporna serija proti Houstonu, ki smo jo dobili po sedmih tekmah. Ko sem se leta 2005 vrnil v Los Angeles, nismo imeli šampionske ekipe. Nisem si mislil, da bomo tako hitro postali prvaki,'' je povedal Jackson, ki je imel na glavi rumeno kapo s številko 10.

Gasol izpolnil svoje sanje
''Nismo pozabili poraza proti Bostonu pred letom dni. Vsi smo bili še veliko bolj motirivani, trdo smo delali in naslov je tu. To je izpolnitev sanj. V Memphisu mi je bilo težko, lani nisem mogel verjeti, ko sem po menjavi igralcev prišel v LA. Kobe je obseden z zmagami, lani sem to občutil na lastni koži, ko smo v Pekingu dvakrat izgubili proti ZDA. On na igrišču ne pozna prijateljev,'' je bil odlično razpoložen Gasol, ki je bil na novinarski konferenci povem moker, saj je šampanjec v slačilnici tekel v potokih.

Van Gundy ostal brez leta v Los Angeles
''Težko analiziram to tekmo. Razočaranje je popolno, saj sem res hotel oditi na letalo za LA. V drugi čertini smo naredili preveč napak in to nas je pokopalo. Vrnili se bomo močnejši, od te ekipe nihče ni pričakoval uvrstitve v finale,'' je bilo zelo potrt Stan Van Gundy.

Lakersi so v 30. finalu osvojili 15. naslov, še dva jim manjkata do rekorda Bostona. Letošnja končnica je napovedala še bolj zanimivo novo sezono, ki se prične zadnji torek v oktobru.