Toni Kroos je skupaj z Luko Modrićem in Danijem Carvajalom s šestimi naslovi v Ligi prvakov rekorder tekmovanja. Sledita Karim Benzema in Cristiano Ronaldo s po petimi zmagoslavji. Foto: EPA
Vinicius Junior je v 83. minuti dokončno odločil tekmo. Postal je prvi brazilski nogometaš, ki je zadel na dveh finalih Lige prvakov. Foto: Reuters

Nogometaši madridskega Reala so zmagovalci Lige prvakov v sezoni 2023/24. V finalu so na Wembleyju premagali Borussio Dortmund z 2:0. V prvem polčasu je Borussia zapravila nekaj velikih priložnosti. Karim Adeyemi je bil sam pred Thibautem Courtoisem, nato je Niclas Füllkrug zadel vratnico. Obrisi petnajstega evropskega naslova Reala so bili začrtani z zadetkom Danija Carvajala v 74. minuti, Realovo zmago pa je potrdil Vinicius Junior. "Po prvem polčasu si nismo zaslužili, da gremo v garderobo z remijem. A smo nekako preživeli in vedeli, da bomo imeli v nadaljevanju svoje trenutke. In res je bilo tako," je povedal Carvajal, ki so ga izbrali za igralca tekme. Ni ravno neobičajno, da je branilec junak večera, tako je bilo tudi pred petimi leti (Virgil van Dijk, Liverpool) ali leta 2016 (Sergio Ramos, Real Madrid).

Ancelotti ni bil zadovoljen s predstavo
Real v celotni sezoni (prvič do zdaj) ni izgubil niti ene tekme v Ligi prvakov. Na 13 tekmah je devetkrat zmagal. V izločilnih bojih je bil pogosto na robu izpada. Včeraj je trpel v prvem polčasu, nato pa unovčil dve napaki Borussijine obrambe. "V celotni sezoni smo imeli kar nekaj težav s poškodbami. Tudi v finalu smo trpeli. V prvem polčasu smo prepogosto izgubljali žoge na napačnem mestu, tekmecem pa pustili, da so igrali točno tako, kot so si zamislili. A čeprav nismo vedno v najboljši podobi, se nikoli ne vdamo. V drugem polčasu smo izgubili manj žog in igrali bolje," je povedal Carlo Ancelotti, ki ima že sedem naslovov evropskega prvaka. Dva je slavil kot igralec, pet kot trener. Do prvih dveh trenerskih naslovov je "Don Carlo" prišel pri Milanu (2003 in 2007), preostale je osvojil z Realom (2014, 2022 in 2024).

Veselje navijačev v Madridu ... Foto: Reuters

Srečno, Toni Kroos
Realov vezist Toni Kroos, ki je podal za gol Carvajala, kariero končuje z novo lovoriko, že 31., odkar se je pred desetletjem pridružil Realu. "Normalno je, da moraš na takšni tekmi tudi trpeti. Borussia je imela v prvem polčasu številne priložnosti. Pomagalo je, da smo zadeli prvi, nato pa nadzorovali potek. To je moj šesti naslov v Ligi prvakov. Neverjetno, ne bi si mislil, da se lahko to zgodi." Prvi naslov je Kroos slavil z Bayernom, preostale z Realom. Ko je včeraj v 86. minuti zapustil igrišče, so ga vsi soigralci objeli, 25 tisoč Realovih navijačev na Wembleyju mu je namenilo stoječe ovacije. Tudi njegov nemški kolega pri Borussii Marco Reus končuje kariero, v nasprotju Kroosa ga na domačem EP-ju ne bo v pri elfu. V igro je vstopil v 72. minuti pri izidu 0:0. To je bil še njegov drugi poraz v finalu Lige prvakov, potem ko je Borussia leta 2013, prav tako na Wembleyju, izgubila proti Bayernu.

Grafiko zagotavlja sofascore.com.
... in žalost v Dortmundu. Na prizorišče finala v Londonu naj bi sicer pripotovalo kar 100 tisoč navijačev Borussie. Foto: Reuters

"Zaslužili bi si več od poraza 2:0"
Borussia je bila pred tekmo v vlogi avtsajderja. Domača sezona je bila za pozabo (5. mesto, 27 točk za prvakom Bayerjem), a v Ligi prvakov so ji uspele velike stvari. Za piko na i pa je vendarle nekaj zmanjkalo. Vseeno je trener Edin Terzić našel veliko razlogov za optimizem. "Ponosen sem na fante. Odlična predstava in zaslužili bi si kaj več od poraza 2:0. Od prve sekunde smo svetu pokazali, da smo prišli po zmago. Veliko stvari smo naredili pravilno, toda Real je bil v odločilnih trenutkih hladnokrven. Udaril je, ko je bilo treba, tako kot to počne že sto let. Spet je dokazal, zakaj je že petnajstič evropski prvak. Bili smo blizu, a nekaj malega je zmanjkalo. Čestitam Realu, neverjetno je, da ima vedno znova lakoto po novih lovorikah."

Bellingham svoji mami predstavil njenega idola
Tekma je bila nekaj posebnega za Juda Bellinghama, saj je pri Borussii preživel tri sezone, preden se je lani poleti preselil v Madrid. "Vedno sem sanjal o takšnih tekmah. Ko ti je težko v karieri, se sprašuješ, kje je smisel, toda ob takšnih tekmah veš, da je bilo vredno. To je bil najlepši večer mojega življenja. Pošteno povedano, je bila Borussia boljša, v prvem polčasu bi lahko povedla za dva ali tri gole. Ampak, spet se je pokazal naš značaj, spet smo se vrnili," je povedal Anglež, ki je v tej sezoni dosegel 23 golov v vseh tekmovanjih, izbrali pa so ga za najboljšega igralca sezone La lige. Na finalni tekmi 20-letnik sicer ni pokazal veliko, to je bila ena njegovih najslabših tekem sicer izjemne sezone. Bellingham je po tekmi poiskal svoje starše in materi izročil medaljo, ki jo je dobil na razglasitvi. Izpolnil je tudi njeno željo. Ker je oboževalka Joseja Mourinha (ta bo, kot vse kaže, postal nov trener Fenerbahčeja), je prosil slovitega trenerja, ki si je tudi ogledal finale na Wembleyju, naj se fotografira z mamo Bellingham, kar nasmejanemu Mourinhu ni bilo težko storiti.

Modrić Rüdigerju: Pazi moja kolena!
Hrvaški vezist Luka Modrić ima tako kot Kroos in Carvajal že šest evropskih naslovov. Pri 38 letih in 266 dneh je postal drugi nastarejši igralec zmagovalec v Ligi prvakov. Starejši osvajalec prestižne lige je bil leta 2007 Italijan Paolo Maldini, ki je bil takrat star 38 let in 331 dni. Po tekmi ga je na ramena "naložil" branilec Antonio Rüdiger, a Modrić pri tem ni užival, saj je začutil bolečine v kolenu.

Sorodna novica Real Madrid po taktih Kroosa in Carvajala do petnajste evropske krone

V novi sezoni nov format tekmovanja
32. sezona Lige prvakov je tako končana, naslednja pa bo potekala po spremenjenem formatu – po tako imenovanem švicarskem sistemu. Sodelovalo bo 36 klubov (do zdaj 32), ki bodo razvrščeni v eno skupino glede na koeficient. Vsako moštvo bo odigralo osem tekem z različnimi nasprotniki, po štiri doma in v gosteh. Prvih osem ekip se bo neposredno uvrstilo v izločilne boje, ekipe, uvrščene od 9. do 24. mesta, pa se bodo v "playoffu" (na dveh tekmah) borile za osem preostalih mest v šestnajstini finala. Veliki finale bo 31. maja v Münchnu na Allianz areni. Slovenski državni prvaki, nogometaši Celja, bodo seveda tekmovanje začeli v kvalifikacijah.