Joseja Mourinha so po 'incidentu z uhljem' odvlekli proč od igralcev Barcelone. Foto: EPA
Andres Iniesta in Lionel Messi
Andres Iniesta in Lionel Messi sta na povratni tekmi zabile vse Barcelonine zadetke. Foto: Reuters
Cesc Fabregas
Cesc Fabregas se je že na prvi tekmi v dresu Barcelone lahko veselil prve lovorike. V dresu Arsenala je zadnjič pokal osvojil leta 2005 (FA-pokal). Foto: Reuters

Ljubitelji španskega nogometa so v zadnjih mesecih prišli na svoj račun, saj so se nogometaši Barcelone in madridskega Reala med seboj pomerili kar šestkrat. Očitno je bilo to število v kombinaciji z nogometno strastjo in živci previsoko. Kar nekaj minut na teh tekmah je minilo v znamenju simulacij, grobih prekrškov in razgretih dejanj. Nič drugače ni bilo v noči na četrtek, ko si je Barcelona s skupno zmago 5:4 zagotovila superpokal.

Lionel Messi preprečil nočni podaljšek
Razplet je bil skoraj filmski, Karim Benzema je v 82. minuti izenačil na 2:2, kar je v tistem trenutku pomenilo, da se nočni zmenek lahko podaljša še vsaj za pol ure, a ob koncu tekme je kdo drug kot Lionel Messi odločil zmagovalca. Čeprav Argentinec še ni v najboljši formi, je sodeloval pri vseh petih golih Barcelone - tri je dosegel sam, pri dveh pa pomagal s podajo.

Trije rdeči kartoni in pordečel uhelj
A zadnji zadetek ni pomenil le odrešitve za navijače Blaugrane, bližina poraza je očitno razjezila Marcela, ki je povsem ob koncu sodnikovega podaljška z obema nogama podrl Cesca Fabregasa, ki je na svoji prvi tekmi v dresu Barcelone igral le nekaj minut. To je bila vžigalica za izbruh strasti, v kateri je sodnik David Fernandez Borbalan podelil tri rdeče kartone (Marcelo, Mesut Özil in David Villa), svoj pečat pa je pustil tudi trener Reala Jose Mourinho, ki je v gneči teles našel pomočnika trenerja Barcelone Tita Vilanova, ga potegnil za uhelj in se nato sarkastično smejal. (Mourinho se je nekoč že znašel v medijih zaradi tega početja, pred leti je v Lizboni ušesa navil sošolcu svoje hčere).

"Ko se majhne ekipe znajdejo v težavah"
Mourinho, ki po prvi tekmi ni želel komentirati razpleta, se je tokrat spet spotaknil ob domnevno prehitro padanje nogometašev Barcelone ob tesnejših kontaktih: "Marcelo je dobil rdeč karton, saj dobro vemo, kaj se zgodi ob takih prekrških na določenih delih igrišča." Brazilec je Fabregasa pokosil tik pred klopjo Barcelone. "To je bila res spektakularna tekma od prve do zadnje minute. A od prve minute v drugem polčasu so pobiralci žog enostavno skrivali žoge. Tega sicer ne kritiziram, ker vem, da nekateri ljudje to počnejo," je Portugalec spet podstavil svojo provokacijo, ki jo je podkrepil v sebi značilnem slogu: "To se zgodi takrat, ko se majhne ekipe znajdejo v težavah." Na novinarski konferenci je obrazložil stik z Vilanovo: "Bil sem vljuden, igral sem kot mož in nisem padel na tla že ob prvem stiku. Ne vem, kdo je Vilanova."

Guardiola: "To se bo končalo grdo"
Na drugi strani je trener evropskih prvakov Pep Guardiola incident opisal povsem na kratko in opozoril: "Slike o dogodkih ob koncu tekme govorijo same zase. To se bo končalo grdo, če nekdo tega ne bo ustavil."

Pique: Krivci so vedno isti
Neposrednejši pa je bil branilec Gerard Pique, ki Mourinha pozna še z otoških časov, ko sta si stala na različnih straneh prvakov zadnjih sedmih prvenstev v angleškem nogometu (Manchester United in Chelsea). "Mourinho uničuje španski nogomet. Ljudje iščejo krivce za incidente v zadnjih mesecih, a krivce je treba iskati zgolj v Madridu. Nekdo mora analizirati videoposnetke in jasno povedati, kdo je kriv. Upam, da bodo ljudje raje govorili o dobrem nogometu, in ne vseh incidentih, saj to se ni zgodilo prvič, krivci pa so vedno isti," je bil odločen Pique.

Fabregas: "Tudi to je del športa"
Navijači Barcelone so lahko ob novi lovoriki in vedno vročem Messiju zadovoljni tudi s prvo predstavo Fabregasa. "Izgubljeni sin" je v 82. minuti vstopil na zelenico in s tem prvič zaigral na uradni (članski) tekmi svojega matičnega kluba, pozneje je sodeloval tudi v akciji za odločilni zadetek. "Zelo sem zadovoljen, da sem lahko zaigral in bil navzoč pri tako veliki zmagi," je povedal 24-letnik. Čeprav je Marcelo ob koncu tekme nanj štartal grobo, po tekmi ni bil pretirano razburjen in je v spravljivem tonu razložil: "Nogomet je zelo tekmovalen šport, sploh pa to velja takrat, ko igrata dve največji ekipi na svetu, rivalstvo je na najvišji mogoči točki. A tudi taki prekrški se dogajajo, tudi to je del športa."