Roger Federer je specialist za igro na trdi podlagi, zato je toliko bolj presenetljivo, da je na turnirjih serije masters najbolj uspešen na peščenem Hamburgu, saj je tu slavil kar štirikrat. To je tudi edini peščeni turnir, kjer je na kolena spravil Rafaela Nadala. Foto: EPA
Rafael Nadal, Gustavo Kuerten in Roger Federer
Rafael Nadal na Roland Garrosu še ne pozna poraza. V Parizu je nastopil med letoma 2005 in 2007 ter vedno končal z osvojenim turnirjem. Federer je vsa tri leta izpadel proti Nadalu, zadnji dve leti v finalu. Med njima je Gustavo Kuerten, ki je v Parizu slavil trikrat. Foto: EPA
Roger Federer in Rafael Nadal
Vloga mačke in miši je zamenjana v Wimbledonu, kjer je nesporni gospodar Federer. Foto: EPA
Roger Federer
Roger Federer se ponaša z izjemnim servisom. Ta sicer ne sodi med najhitrejše, a je po navadi tako uvrščen, da nasprotnikom povzroča veliko težav. Foto: EPA
Andre Agassi
Roger Federer ima v svoji zbirki 14 turnirjev serije masters, Rafael Nadal pa 10. V tej statistiki vodi Andre Agassi (17). Foto: EPA
Björn Borg
V odprti eri tenisa je bil na Roland Garrosu najbolj uspešen Björn Borg, ki je turnir dobil kar šestkrat. Sledijo mu Mats Wilander, Ivan Lendl, Gustavo Kuerten in Rafael Nadal (vsi po trikrat). Foto: EPA
Roger Federer in Pete Sampras
Roger Federer na vrhu lestvice ATP vztraja že od februaja 2004 in je v tej statistiki absolutni rekorder. Več časa je na vrhu (skupaj s presledki) prebil le Pete Sampras (286 tednov). Foto: EPA
Novak Djoković
Novak Djoković se je Nadalu in Federerju tako približal, da lahko govorimo že o troboju treh zvezdnikov za sam prestol. Foto: Reuters

Na peščenih igriščih je nesproni kralj Nadal, saj v zmagah vodi kar z 8:1. Švicar je s svojo edino zmago dosegel lani v Hamburgu. Nemško mesto mu očitno leži, saj je na tem turnirju zmagal kar štirikrat.

V nadaljevanju si podrobneje poglejmo rivalstvo med obema igralcema.

1. Miami 2004 (trda podlaga), 3. krog
Nadal - Federer 6:3, 6:3 (1 ura in 9 minut)
Roger Federer je pred tem dvobojem v vsem letu izgubil le en dvoboj in se okitil tako z zmago v Melbournu kot tudi v Indian Wellsu. Nadal pred tem še ni osvojil niti enega turnirja, pravzaprav je bilo to njegovo prvo pravo leto v vrhunskem svetu tenisa, kar je bil razlog več, da je bila njegova zmaga veliko presenečenje. Španec je po dvoboju priznal, da še nikoli ni tako dobro serviral.

2. Miami 2005 (trda podlaga), finale
Federer - Nadal 2:6, 6:7 (4), 7:6 (5), 6:3, 6:1 (3 ure in 43 minut)
Drugi obračun je bil prav tako odigran v Miamiju, kamor je Federer spet prišel le z enim samim porazom (Safin v Melbournu). Švicarju je po pravem maratonu uspelo maščevanje. Nadal je v podaljšani igri tretjega niza že vodil s 5:3 in bil le dve točki oddaljen od nove zmage.

3. Roland Garros 2005 (pesek), polfinale
Nadal - Federer 6:3, 4:6, 6:4, 6:3 (2 uri in 47 minut)
Njun prvi obračun na Roland Garrosu je bilo finale pred finalom. Nadal je pred svojim prvim nastopom na pariškem pesku slavil v Monte Carlu in Rimu, Federer pa je dobro formo na pesku napovedal z zmago v Hamburgu. V napetem obračunu sta skupaj naredila kar 15 brejkov!

4. Dubaj 2006 (trda podlaga), finale
Nadal - Federer 2:6, 6:4, 6:4 (1 ura in 53 minut)
Tekmeca sta se prvič spopadla kot prvi in drugi igralec z lestvice ATP. Čeprav je Federer osvojil več točk kot nasprotnik (78:71), pa je zmaga pripadla žilavemu Špancu, ki je osvojil točke, ki so bile najpomembnejše. Za Nadala je bila to deseta zaporedna zmaga v finalih turnirjev serije ATP, s čimer se je tudi končala Federerjeva serija 56 zmag na trdi podlagi.

5. Monte Carlo 2006 (pesek), finale
Nadal - Federer 6:2, 6:7 (2), 6:3, 7:6 (5) (3 ure in 50 minut)
Federer je med obema srečanjema dobil turnirja v Indian Wellsu in Miamiju, a ko se je karavana preselila na pesek, je bil proti Nadalu spet brez moči. V zadnjem nizu je Federer že vodil s 3:0, a je Nadalu uspelo osvojiti niz in preprečiti odločilni peti niz.

6. Rim 2006 (pesek), finale
Nadal - Federer 6:7 (0), 7:6 (5), 6:4, 2:6, 7:6 (5) (5 ur in 6 minut)
Rimska arena je postregla z najboljšim njunim dvobojem, ki je trajal več kot pet ur. Federer je bil spet boljši v skupnem številu točk (179:174), a Nadal je dobil odločilne točke. V zadnjem nizu pri izidu 5:6 je imel Federer celo dve zaključni točki, a se je Nadal rešil v podaljšano igro. Nadal je z zmago izenačil takratni rekord Guillema Vilasa (53 zaporednih zmag na pesku).

7. Roland Garros 2006 (pesek), finale
Nadal - Federer 1:6, 6:1, 6:4, 7:6 (4) (3 ure in 2 minuti)
Federer bi z zmago postal aktualni prvak na vseh štirih turnirjih za grand slam. Začel je silovito, v nadaljevanju pa se Nadal ni pustil motiti in lažje od pričakovanj ubranil naslov. Mladi Španec je s tem dobil 14. zaporedni finale, kar je drugi najboljši dosežek. Boljši je prav Federer, ki se ponaša z nizom 24 zaporednih zmag v finalih.

8. Wimbledon 2006 (trava), finale
Federer - Nadal 6:0, 7:6 (5), 6:7 (2), 6:3 (2 uri in 58 minut)
Pravi obliž na krvave (beri: peščene) Federerjeve rane. Tekmeca sta se že petič v sezoni srečala v finalu. Podlaga prvič ni bila pesek, kar je bilo dovolj, da je Federer zmagal. Postal je šesti človek, ki je dobil štirikrat zapored najprestižnejši turnir na svetu.

9. Šanghaj 2006 (trda podlaga), polfinale
Federer - Nadal 6:4, 7:5 (1 ura in 53 minut)
Švicar je s polfinalno zmago postal prvi igralec, ki se je štirikrat zapored uvrstil v finale zaključnega turnirja sezone. Federer je v finalu premagal še Jamesa Blaka in osvojil 12. turnir sezone.

10. Monte Carlo 2007 (pesek), finale
Nadal - Federer 6:4, 6:4 (1 ura in 35 minut)
Federer je v Monte Carlo prišel po zelo slabi turneji po Severni Ameriki, saj je v Indian Wellsu in Miamiju izgubil proti Guillermu Canasu. Nadal je v vsakem nizu po enkrat odvzel servis nasprotniku in ubranil vse njegove tri priložnosti za odvzem servisa. Niz zaporednih zmag na pesku je povišal na 67, kar je bil nov rekord. To je bila že njegova osma zmaga na turnirjih serije masters.

11. Hamburg 2007 (pesek), finale
Federer - Nadal 2:6, 6:2, 6:0 (1 ura in 55 minut)
Švicar je v Nemčijo prišel s serijo štirih turnirjev, na katerih ni dvignil lovorike za zmagovalca (najdaljši niz, odkar je na prvem mestu lestvice ATP, februar 2004). To je bil njun šesti obračun na pesku in prva zmaga Federerja na najpočasnejši podlagi. Nadal je s tem tudi prekinil niz 81 zmag na pesku. Na tej podlagi je zaigral že v 17. finalu in sploh prvič izgubil.

12. Roland Garros 2007 (pesek), finale
Nadal - Federer 6:3, 4:6, 6:3, 6:4 (3 ure in 10 minut)
Roger Federer je tudi tretjič zapored ostal brez tako želene lovorike. Švicarski as je bil tako blizu, a hkrati tako daleč. Priigral si je namreč kar 17 priložnosti za odvzem servisa, a je izkoristil eno samo. Na drugi strani je bil izkoristek Nadala 4/10.

13. Wimbledon 2007 (trava), finale
Federer - Nadal 7:6 (7), 4:6, 7:6 (3), 2:6, 6:2 (3 ure in 45 minut)
Na sveti travi si je Federer še enkrat oblizal rane in petič zapored dvignil lovoriko. Nadal je bil presenetljivo blizu, v ključnih trenutkih se je Fedex reševal z odličnim servisom, razmerje v asih je bilo tako kar 24:1 v njegovo korist.

14. Šanghaj 2007 (trda podlaga), polfinale
Federer - Nadal 6:4, 6:1 (59 minut)
Ob koncu sezone je bil Federer v izjemni formi, Nadalu pa so se kazale posledica dolge sezone. To je bil sploh njun edini dvoboj, ki se je končal pred iztekom ene ure.

15. Monte Carlo 2008 (pesek), finale
Nadal - Federer 7:5, 7:5 (1 ura in 43 minut)
V finalu Monte Carla sta se večna nasprotnika udarila še tretjič zapored, razpletlo se je po enakem scenariju. Federer je v drugem nizu vodil že s 4:0, kar pa je bilo za žilavega Španca premalo.

16. Hamburg 2008 (pesek), finale
Nadal - Federer 7:5, 6:7 (3), 6:3 (2 uri in 52 minut)
Španec je še enkrat več demonstriral, da zanj nikoli ni izgubljene točke ali niza. V prvem nizu je tako zaostaljal že z 1:5, a nato dobil neverjetnih šest iger zapored in dobil niz. V drugem nizu je Fedex zapravil vodstvo s 5:2, a nato niz rešil z zmago v podaljšani igri. V odločilnem nizu je bil za Nadala dovolj brejk v četrti igri, s čimer je maščeval poraz pred letom na istem prizorišču.