Rafael Nadal se je še kratek čas nazaj zdel nedotakljiv, zdaj pa ga ogroža Novak Djoković. Foto: Reuters
Novak Djoković
Novak Djoković je v prvih treh mesecih osvojil že 4.500 točk. Foto: Reuters
Djoković letos ne pozna poraza

Preden se lotimo točkovne analize računalniške teniške lestvice, se najprej malce pomudimo še pri sinočnjem finalu v Miamiju, ki ga je po več kot treh urah atomskega tenisa s 4:6, 6:3, 7:6 (4) dobil Djoković. "To je bil eden izmed najbolj napetih in najboljših finalov v moji karieri. Tenis je bil na vrhunski ravni, mislim da so uživali vsi, celo midva," je dvoboj ocenil Srb.

Aljaž Bedene je dobil challenger turnir v italijanski Barletti. V finalu je s 7:5, 6:3 premagal domačina Filippa Volandrija. 21-letnik je na najnovejši lestvici ATP napredoval s 488. na 282. mesto.

Utrujenost zdelala tudi Nadala
Oba tenisača sta bila po finalu izčrpana, celo Nadal, ki velja za enega najbolje fizično pripravljenih v zgodovini teniške igre. "Da, na koncu sem bil zelo utrujen. Boril sem se do zadnje točke in trenutno sem popolnoma brez moči. To je šport. Rad imam take dvoboje," je povedal Nadal, ki je v finalu Miamija izgubil že tretjič.

Prednost Nadala je 3.170 točk
Djoković je z drugo zaporedno finalno zmago nad Nadalom in drugim osvojenim turnirjem serije 1.000 Špančevo prednost zmanjšal na nekaj več kot 3.170 točk. Razlika se zdi ogromna, toda Nadal bo v naslednjih dveh mesecih branil 5.000 točk, Djoković pa le 900.

Do Roland Garrosa Rafa brani 3.000 točk
Resda se začenja peščena sezona, kjer Nadal v zadnjih letih kraljuje, a Srb je v neverjetni formi. Španec bo moral do OP Francije, začne se konec maja, ubraniti 3.000 točk, ki jih je lani osvojil z zmagami na turnirjih serije 1.000 v Monte Carlu, Rimu in Parizu. "Nole" je lani za polfinale Monte Carla in četrtfinale Rima osvojil 540 točk. V Madridu ni nastopil. Naslednjih 2.000 točk bo Rafa branil v Roland Garrosu, kjer je lani Djoković igral v četrtfinalu (360 točk).

Bo odločal Wimbledon?
Boj za številko ena na lestvici ATP pa s tem ne bo končan. Če bo Nadal "preživel" peščeno sezono, se bo moral izkazati tudi na največjem turnirju na svetu v Wimbledonu, kjer za lansko zmago brani novih 2.000 točk. Djoković jih je za polfinale dobil 720.

Letošnji serijski zmagovalec Djoković (24:0) meni, da je še prezgodaj govoriti o naskoku na teniški prestol: "Ni še čas za to. Še vedno je razlika ogormna in Rafa je ta hip zagotovo najboljši na svetu. Če se hočem potegovati za številko ena, moram biti konstanten skozi vse leto. Vsi vemo, da prihaja pesek, njegova najljubša podlaga, kjer igra najboljši tenis."

Nadal vidi situacijo malo drugače: "Mislim, da bo postal številka ena. Ne čutim, da mi diha za vrat, toda dejstvo je, da je osvojil dva velika turnirja zapored, za nameček pa še grand slam v Melbournu. Normalno je, da bo postal številka ena v naslednjem mesecu, mesecu in pol, dveh mesecih. Ne vem, vse bo odvisno od mojih izidov na pesku."

Naslednji turnir serije 1.000 se bo začel naslednji teden v Monte Carlu, kjer je Nadal zmagal že šestkrat zapored.