Federer bo v nedeljo lovil še edino manjkajočo zmago na grand slamih. Foto: EPA
Nikolaj Davidenko ne najde orožja za Federerja. V njunem devetem medsebojnem dvoboju je še devetič igrišče zapuščal sklonjene glave. Foto: EPA
Rafael Nadal
Mišice Rafaela Nadala vlivajo strah v kosti tekmecev. Foto: EPA
Sanjski finale v Parizu

Švicar je po natanko treh urah in minuti s 7:5, 7:6 (5) in 7:6 (7) premagal Rusa Nikolaja Davidenka, Španec pa je potreboval pol ure manj za zmago s 7:5, 6:4 in 6:2 nad Srbom Novakom Djokovićem.

Davidenko v vseh nizih z brejkom prednosti
Prvi polfinale je bolje začel Davidenko, ki je že v uvodni igri vzel servis nasprotniku. Švicar je vrnil udarec v 8. igri za 4:4. Ko je kazalo na podaljšano igro, je Rus v 12. igri še drugič izgubil servis in niz je pripadel Federerju.

V drugem je Davidenku uspel brejk za 5:4, nato je serviral za zmago, vendar mu je Roger vrnil milo za drago, tako da je bila potrebna podaljšana igra, v kateri pa je več zbranosti pokazal Federer, ki jo je dobil s 7:5.

Priložnost zamujena, ne vrne se nobena
Tudi v tretjem je imel Rus Švicarja na kolenih. Pri 5:3 je na svoj servis zapravil dve zaključni žogi za niz. Po dvojni napaki Davidenka je Federerju uspel brejk za 5:4. Niz se je znova odločal v podaljšani igri, kjer je prvi igralec sveta z 9:7 potrdil že rekordno osmo zaporedno uvrstitev v finale grand slama, s čimer je izboljšal rekord Jacka Crawforda iz leta 1934.

"V tem dvoboju bi se lahko zgodilo vse. Lahko bi tudi izgubil v treh nizih. Davidenko je odličen igralec. To je bil dober test pred finalom," je bil prvi komentar Federerja, ki je napravil 10 neizsiljenih napak manj kot nasprotnik (48:58) in dosegel 8 asov več (10:2). Še razmerje v točkah: 143:135.

Djoković imel moči le za dva niza
V drugem polfinalu je 21-letni Nadal v uvodnem nizu z dvema brejkoma povedel s 5:2 in le malokdo je pričakoval, da bi se leto dni mlajši Djoković še lahko vrnil v igro. A zgodilo se je ravno to. Srb je izenačil na 5:5, nato pa v naslednji igri še tretjič izgubil servis. Nove priložnosti Mallorčan ni izpustil iz rok. Drugi niz je pripadel Nadalu, potem ko mu je brejk uspel v 7. igri. V tretjem so Djokoviću vidno pošle moči, kar je Španec znal izkoristiti in se še tretjič zapored uvrstil v finale Roland Garrosa, kar je nazadnje uspelo Jimu Courierju leta 1993.

"Moj dom je na Mallorci, a tudi Centre Court mi veliko pomeni. Sem prezadovoljen. Takoj sem ujel pravi ritem. Načrt je bil, da dobim prvi niz. Ko sem ga osvojil, sem vedel, da sem na pravi poti. Igrati v 3. zaporednem finalu je neverjetno," je dejal Nadal in se ozrl proti finalu: "Obračun med številko ena in dve je posebna priložnost. Federer je najboljši igralec v zgodovini. Moral bom dati svoj maksimu, saj le tako lahko uženeš Rogerja."

Nadal bo imel v nedeljo priložnost, da postane prvi tenisač po Björnu Borgu (1980), ki bi trikrat zapored slavil na Roland Garrosu.