V Wimbledonu je slavila osma različna zmagovalka v zadnjih osmih letih. Tokrat je to uspelo Barbori Krejčikovi. Z lovoriko v Wimbledonu je postala prva Čehinja z zmago na dveh različnih turnirjih za grand slam (Petra Kvitova je obe zmagi dosegla prav na sveti travi). Foto: Reuters

28-letna Krejčikova je znana predvsem kot odlična igralka v igri dvojic, osvojila je sedem grand slamov, v Tokiu pa je med dvojicami osvojila tudi zlato medaljo. Z osvojenim Wimbledonom pa je k zbirki lovorik dodala drugi grand slam med posameznicami. Najboljša je bila še na Odprtem prvenstvu Francije leta 2021.

Za obe igralki je bil to prvi nastop v sklepnem dejanju največjega turnirja na travi. Foto: Reuters

"Nimam besed, neresnično se mi zdi vse skupaj. Najlepši dan v življenju! Zelo težko je pojasniti, kaj čutim v tem trenutku. Čestitam Jasmine in ekipi za boj za vsako točko, sama pa sem bila nekoliko srečnejša danes. Bil je težak dvoboj, ampak sem uživala," je povedala zmagovalka, ki je dobila 3,2 milijona evrov denarne nagrade, obenem pa bo na lestvici WTA napredovala na deseto mesto.

Paolini pa je drugič zapored igrala v finalu turnirja velike četverice. Prvič v karieri je v finalu igrala pred dobrim mesecem na Rolandu Garrosu, kjer je morala premoč priznati Poljakinji Igi Swiatek.

"Igranje tu v finalu je izpolnitev sanj. Čestitke Barbori in ekipi za odličen tenis. Zadnja dva meseca sta bila zame nora, res bi se rada zahvalila ekipi in družini, tudi od občinstva sem dobila veliko podpore, zato sem uživala," pa je dejala Paolini, ki je priznala, da se po porazu trudi smejati, saj je kljub nepozabnima tednoma vendarle malo žalostna.

Krejčikova je zmago v zahvalnem govoru posvetila nekdanji češki igralki in trenerki Jani Novotni. Novotna, zmagovalka Wimbledona leta 1988, je za posledicami raka umrla pred sedmimi leti. Foto: Reuters

Krejčikova dobro servirala
Paolini je takoj na uvodu izgubila servis, v drugi igri pa ni osvojila niti točke in Krejčikova je vodila z 2:0. Čehinja je imela dve priložnosti za brejk v tretji igri za povišanje vodstva, a Paolini ju je ubranila in igro tudi dobila z 2:1. V naslednji igri je Krejčikova vodila s 40:15, Paolini pa je izenačila na 40:40. Dolgo izmenjavo udarcev je dobila Krejčikova in pobegnila na 3:1. Paolini je še drugič izgubila servis, Krejčikova je dobila tudi naslednjo igro za 5:1. Paolini je znižala na 5:2. Krejčikova, ki je odlično servirala v prvem nizu, je tega dobila po 36 minutah s 6:2.

Paolini se je vrnila
Paolini je odločno krenila v drugi niz, povedla je z 1:0. Italijanka je visok tempo ohranjala in Krejčikovo prisilila k napakam, pri rezultatu 40:15 pa je izkoristila priložnost za brejk za 2:0. V tretji igri drugega niza se je Krejčikova bolje upirala, toda Paolini je z dobrim servisom zdržala do konca in dobila igro za 3:0. Po nizu nevsiljenih napak Paolini je Krejčikova osvojila prvo igro v drugem nizu za 3:1. Z odličnim forhendom je Paolini hitro dobila peto igro (4:1). Krejčikova je z dobrim prvim servisom znižala zaostanek (4:2). Paolini je prepustila le točko tekmici v naslednji igri, v zadnji igri pa je izkoristila brejkpriložnost za dobljen niz s 6:2.

Jasmine Paolini je postala prva Italijanka v finalu Wimbledona, potem ko je pred tem že z uvrstitvijo v polfinale postala tudi prva predstavnica svoje države v tem delu tekmovanja. Foto: Reuters

Paolini v igri do konca
Na začetku tretjega niza je uvodno igro – brez izgubljene točke – znova dobila Paolini. Toda nato je tudi Čehinja dobila igro na svoj servis, v sedmi igri pa prišla do novega "brejka", potem ko si je Italijanka privoščila prvo dvojno napako.

Z znova odličnim servisom je hitro prišla na 5:3, v deseti igri pa servirala za naslov. V tej pa je prišla Paolini do dveh priložnosti za odvzem servisa, nekoliko živčna Krejčikova je obe ubranila, a sama zapravila dve zaključni žogici, tretjo pa unovčila z dobrim servisom za veliko zmago.

V moškem finalu se bosta v nedeljo pomerila Španec Carlos Alcaraz in Srb Novak Đoković.