Vreme je kljub pesimističnim napovedim zdržalo. Poleg tekmovalnega je vladalo tudi retro vzdušje, tekmovalci so oblekli retrooblačila, imeli so posebne dodatke ... Foto: BoBo/Klara Bokan Mrak

Za dirko je zmanjkalo štartnih mest. Kar 1.600 tekmovalcev se je prijavilo na deveto izvedbo dirke – iz Kranjske Gore na Vršič. Štartno številko jih je na koncu prevzelo rekordnih 1.490.

"Tlakovane serpentine, hude strmine, glasni navijači ob progi in peklenska konkurenca so izziv, ki se mu ne moreš upreti, pa naj bo tvoj cilj zmaga ali pa osebni rekord, morda le, da prideš do cilja ..." so pred dirko zapisali organizatorji.

Za udeležbo so najprimernejša originalna stara 20-palčna kolesa pony, izdelana med letoma 1965 in 1985, ter tudi novejše izvedbe, le da obvezno tiste brez prestav, brez karbonskih delov in z gonilkami, dolgimi največ 18 centimetrov, so še dodali.

Start je bil v centru Kranjske Gore, vzpon je bil dolg 13,5 kilometra in visok 801 meter. Pot se na tej razdalji in višini navije okoli 24 tlakovanih serpentin.

V odsotnosti zmagovalca zadnjih treh tekem in rekorderja tega vzpona Luke Kovačiča (39:39), je moška zmaga tokrat odšla v Avstrijo. Martin Höck je za vzpon na Vršič potreboval 44 minut in 20 sekund.

Rekord je padel v ženski konkurenci. Laura Šimenc je podrla lasten rekord iz leta 2020, saj je bila tokrat s 44 minutami in 55 sekundami za 53 sekund hitrejša. Hkrati je bila le 35 sekund počasnejša od najboljšega moškega in je zasedla 4. mesto med vsemi udeleženci.